Teismas nagrinės „Belaruskalij“ skundą dėl sutarties su LTG nutraukimo

Lietuvos teismas nagrinės į JAV sankcijų sąrašus įtrauktos Baltarusijos kalio trąšų gamintojos ir eksportuotojos „Belaruskalij“ skundą dėl Vyriausybės sprendimo, pagal kurį „Lietuvos geležinkeliams“ (LTG) nurodyta nutraukti ilgalaikę sutartį su „Belaruskalij“ dėl trąšų gabenimo per Lietuvą.

Vilniaus apygardos administracinio teismo atstovas Audris Kutrevičius BNS patvirtino, kad teismas penktadienį priėmė nagrinėti skundą, tačiau nesutiko taikyti laikinųjų skundo užtikrinimo priemonių.

Baltarusijos įmonė prašo panaikinti sausio 12 d. Vyriausybės sprendimą bei pernai gruodžio 21 d. priimtą strateginių įmonių sandorius tikrinančios komisijos sprendimą.

Vyriausybė sausio 12 d. patvirtino komisijos išvadą, jog sutartis tarp „Lietuvos geležinkelių“ ir „Belaruskalij“ neatitinka nacionalinio saugumo interesų, todėl nuo vasario 1-osios turi būti nutraukta. Vasario 1-ąją trąšų tranzitas sustojo.

Premjerė Ingrida Šimonytės šią savaitę sakė, kad „Belaruskalij“ kreipimasis į teismą yra normalus veiksmas ir čia ji nemato „nieko dramatiško“.

Susisiekimo ministras Marius Skuodis anksčiau plačiau nekomentavo Vyriausybės nutarimo, tačiau sakė, kad sprendimas priimtas vadovaujantis nacionaliniam saugumui svarbių objektų įstatymu ir rėmėsi tuo, kiek sandoris ir įmonė, su kuria jis sudarytas, atitinka nacionalinio saugumo interesus.

Pasak ministro, nutarimas yra konfidencialus, o aplinkybės yra jautrios.

Vyriausybės sprendimą M. Skuodis vadino pirmu žingsniu nutraukiant „Belaruskalij“ trąšų tranzitą per Lietuvą.

„Lietuvos geležinkeliai“ sutartį su „Belaruskalij“ pasirašė 2018 m. pavasarį, ji galioja iki 2023 m. pabaigos.

Pagal ją per Lietuvą ir Klaipėdos uostą gabenama apie 11 mln. tonų baltarusiškų trąšų per metus.

„Belaruskalij“ trąšų tranzitas per Lietuvą tęsėsi iki vasario 1-osios, nepaisant gruodžio 8 d. įsigaliojusių JAV sankcijų šiai įmonei. Baltarusijos įmonė prieš įsigaliojant sankcijoms pervedė avansą „Lietuvos geležinkeliams“ už kelis mėnesius į priekį.

Dabar ieškoma būdų, kai jo likutį grąžinti.

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder