Lietuvoje dirbantiems ukrainiečiams laiku neišmokami atlyginimai

Valdantiesiems užsimojus didinti mokesčius, įspėja – brangs kirpėjų, pavežėjų, kapinių priežiūros paslaugos

Valdžios planus kelti mokesčius tiems, kas verčiasi individualia veikla ir gerokai apriboti veiklą pagal verslo liudijimus amatininkai pasitinka niūriomis nuotaikomis: vieni žada kelti kainas, o dirbantys srityse, kur tai dėl konkurencijos su šešėliu neįmanoma, kalba apie bankrotus.

Konkuruoja su šešėliu

„Jaučiamės kaip Valujavičius prie Amerikos krantų – krantas jau matosi, bet bangos vis nubloškia atgal. Ką dabar reikės daryti neįsivaizduoju, nes kirpyklos ir taip tuščios, kainų kelti negalime, nes turime konkuruoti su šešėliu, kurio valdžia net netramdo, bet pakilusi mokesčių našta daug kam bus nepakeliama“, – „Vakarų ekspresui“ sakė Lietuvos kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos prezidentė Jolanta Mačiulienė.

Asociacijos atstovė siūlo mokesčio idėjos autoriams pasivažinėti mieste ir pažiūrėti kiek žmonių tuo metu bus grožio salonuose – dažnas bus tuščias, o kai kuriuose jau net tik raštelis pakabintas su telefono numeriu, nes sėdėti darbo vietoje nebeapsimoka.

„Vos atsigavome po karantino, kai išvis negalėjome teikti paslaugų ir gavome itin mažą paramą, pasibaigė itin brangaus šildymo ir elektros sezonas, vos pradėjome stotis ant kojų ir štai – nauji mokesčiai. Bet iš ko mes juos mokėsime? Mūsų darbas tai ir didelės investicijos į įrangą, į mokymus, medžiagos pabrango ir to mums niekas nekompensuoja. Tie kurie dirba senai ir turi klientų ratą dar išgyvens, bet kaip tokiomis sąlygomis įsitvirtinti pradedantiems grožio specialistams – neįsivaizduoju“, – tvirtina J. Mačiulienė.

Pasak jos, jei bus nuspręsta vis tik padidinti mokesčius, labai tikėtina, jog dalis specialistų tiesiog viską mes ir emigruos, o dalis nueis į šešėlį, tad vargu ar valstybei pavyks padidinus mokesčius daugiau jų surinkti.

Pavežėjų paslaugos brangs

Kurjerių ir pavežėjų asociacijos valdybos pirmininkas Dalius Rudokas neabejoja, kad padidėjusius individualios veiklos mokesčius galiausiai sumokės vartotojas ir kurjerių bei pavežėjų paslaugos brangs. Tačiau iki kol tai nutiks dar bus ne viena žmogiška drama.

„Šiuo metu kurjerių ir pavežėjų rinkoje yra labai įtempta situacija. Pabrango paskolos, komunaliniai mokesčiai, tad žmonės bando jas kompensuoti atsisakydami nebūtinų paslaugų, o tai yra ir pavežėjimo paslaugos bei maistas į namus. Tuo pačiu metu rinkoje atsirado labai daug pavežėjų ir kurjerių, nes žmonėms reikia užsidirbti išaugusioms paskoloms bei komunalinėms ir kitoms išlaidoms apmokėti ir jie ieško papildomo uždarbio. Tad rinkoje darbo mažiau, norinčių dirbti daugiau, užmokesčiai mažėja ir dar juos norima apkarpyti mokesčiais. Nelabai gera situacija“, – „Vakarų ekspresui“ sakė D. Rudokas.

Taip pat jis pastebi, kad jei kiti verslai dar gali keisti verslo vykdymo formas, pavežėjais ir kurjeriais įmanoma dirbti tik turint individualią veiklą ir dažnam tai papildomas darbas siekiant susitvarkyti su infliacijos pasekmėmis, tad ją apmokestinti daugiau gana keistas sprendimas.

Kapinių priežiūra brangs

Keli, visi vieningai nenorintys prisistatyti, kad „neiškiltų problemų“ kapinių priežiūros veikla užsiimantys įmonių savininkai teigė, jog kapinių priežiūra neabejotinai brangs atitinkamai tiek, kiek brangs mokesčiai. Tad padidinus mokesčius tai sieks apie 20 proc.

Statybų sektoriaus atstovai žinią apie keliamus mokesčius tiems, kas veikia pagal individualią veiklą vertina dviprasmiškai. Lietuvos statybininkų asociacijos vadovas Dalius Gedvilas mano, jog statybų sektorius pasidarys sveikesnis, nes įmonėms ir pavieniams statybininkams bus suvienodintos konkurencinės sąlygos.

Tačiau mažesnių įmonių atstovai teigia, jog didžiausias konkurentas statybų įmonėms yra ne pagal individualią veiklą dirbantys asmenys, bet išvis nelegaliai dirbantys žmonės ir net įmonės.

„Bėda yra su tais, kurie dirba nelegaliai ir vykdo net tikrai didelius projektus. Jie nemoka jokių mokesčių, dirba užsieniečiai iš trečiųjų šalių, pigiai. Tie kas dirba pagal individualią veiklą konkuruoja tarpusavyje dėl tokių apimčių arba specifikos darbų, kurie įmonėms net neįdomūs. Jos pačios samdo mus kaip subrangovus, nes jiems neapsimoka įdarbinti mūsų srities specialistų arba atlikti nedidelį darbą“, – teigia nenorėjęs būti įvardintas židinius įrengiantis specialistas.

Pasak jo, statybų rinką labiau veikia medžiagų kainos ir poreikis, nei mokesčiai.

„Čia kalbu apie pačius statybininkus. Šiuo metu užsakymų sparčiai mažėja, atsiranda prastovos, kainos mažėja. Tačiau reikia suprasti, kad mūsų rinka yra Europa ir bet kuris statybininkas pasiskaičiuos ar jam apsimoka čia dirbti su didesniais mokesčiais ar geriau nuskristi į Norvegiją ir ten padirbti. Padidinus mokesčius nukentės tik vartotojas, kuris arba mokės brangiau už kokybišką darbą, nes kas daugiau sumokės tuos mokesčius, arba samdysis brokdarį pigiai“, - svarsto vyras.

Pagal Finansų ministerijos pristatytą mokesčių reformos paketą, individualią veiklą ministerija siūlo apmokestinti 20 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifu, jį didinant palaipsniui: 2025 m. – nuo 15 iki 17 proc., 2026 m. – nuo 17 iki 20 proc. Lietuvoje individualia veikla užsiima daugiau nei 200 tūkst. gyventojų.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder