Vieni pirmųjų Lietuvoje: neribotos apmokamos atostogos darbuotojams

Nors neribotos atostogos visame pasaulyje išpopuliarėjo jau nuo 2000-ųjų pradžios, Lietuvoje tokias atostogas savo darbuotojams siūlo vos kelios įmonės.

Vienos iš jų – automobilių istorijos ataskaitas teikiančios kompanijos „carVertical“ patirtis rodo, kad darbuotojai vertina galimybę atostogauti tiek, kiek norisi, tačiau kartu jiems kyla daug klausimų kaip šiuo privalumu pasinaudoti.

Neribotų atostogų koncepto pradininkė buvo IBM kompanija, kuri pirmoji leido savo darbuotojams atostogauti tiek, kiek jie nori, su sąlyga, kad jų darbai bus padaryti. Nuo tada jos pavyzdžiu pasekė daugelis kitų garsių Silicio slėnio technologijų prekės ženklų. 

Šiandien neribotų atostogų politiką taiko tokios kompanijos kaip „Netflix“, „LinkedIn“,  „Google“,  „Bumble“,  „Adobe“, „Evernote“, „Oracle“ ir kt.

Jų atstovai pastebi, kad darbuotojai vertina darbdavio pasitikėjimą patiems valdyti savo savo darbo krūvį, pasirinkti kada ir kiek laiko atostogauti, o tokia laisvė ir lankstumas padeda tiek padidinti produktyvumą, tiek ir pagerinti darbuotojų emocinę būseną. Neribotos atostogos taip pat tampa patrauklia nauda siekiant į įmonę pritraukti naujus talentus.

Giedrė Kojalienė, „carVertical“ žmonių ir organizacijos vystymo direktorė, neabejoja, kad tradicinis 20 darbo dienų atostogų limitas turi keistis.

Anot jos, tokia tvarka daugeliui darbuotojui kelia nereikalingą įtampą ir nesąmoningą norą nuolat  „taupyti“ atostogas, kad tik prireikus jų nepritrūktų. 

 „Per savo karjerą iš kolegų teko išgirsti daugybę nuogąstavimų – nuo baimės pasiimti atostogų neišdirbus įmonėje šešis mėnesius, atostogų kaupimo dėl nenumatytų skubių atvejų, nėjimo atostogauti net atsidūrus ties išsekimo riba arba atostogų taupymo vardan to, kad galėtų suderinti savo atostogas su vaikų priežiūra.

Mes norėjome pakeisti tokį įsisenėjusį požiūrį ir leisti darbuotojams ilsėtis tiek, kiek jiems reikia. Tai ypač aktualu šiais perdegimo laikais, kai dar ne visi išmokome atrasti sveiką darbo ir asmeninio gyvenimo balansą“, – sako G. Kojalienė. 

Neribotų atostogų nauda įmonei – pailsėję ir produktyvūs darbuotojai

Neribotos atostogos ne tik sukuria didesnį darbuotojų pasitenkinimą, bet ir atneša naudą įmonei. Pailsėję darbuotojai greičiau įsisavina naują informaciją, pagerėja jų produktyvumas, mažėja konfliktų tikimybė. Į darbus jie grįžta kupini naujų idėjų ir energijos, kūrybiškesni ir atsparesni stresui. 

Neribotų atostogų bumą dar labiau paspartino pandemija, kuri pakeitė įprastą darbo rutiną įmonėse. Daugiau laiko leidžiant namuose, greitai išsitrynė riba tarp darbo ir asmeninio gyvenimo. Atsirado darbuotojų nuovargio ir išsekimo požymių. 

Pasak G. Kojalienės, būtent karantinas tapo postūmiu suteikti darbuotojams neribotas atostogas ir paskatinti netaupyti atostogų savo sveikatos ar emocinės būklės sąskaita.

 „Kai nebeliko apribojimų ir konkretaus atostogų limito, darbuotojai pradėjo drąsiau naudoti savo atostogas, skirti daugiau laiko sau ir ieškoti būdų išlaikyti jiems tinkamą pusiausvyrą.

Taip pat tai leido darbuotojams suprasti, kad jais yra 100% pasitikima ir jiems suteikiama laisvė patiems valdyti savo darbo ir poilsio dienas, siekiant geriausių rezultatų”,  – pasakoja G. Kojalienė. /.../

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder