ILGIAU. Savo artimuosius gyventojai galės slaugyti ilgiau. Pexels nuotr.

Artimuosius slaugantiesiems ilgės ligos išmokų mokėjimo trukmė

Birželio viduryje Seimas priėmė ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisas, keičiančias ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatus. Vyriausybė trečiadienį atnaujins Ligos ir motinystės išmokų nuostatus.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo padidinti minimalios motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos dydį iki aštuonių BSI (368 eurų po mokesčių) vietoj šešių (276 eurų) nustatant, kad nuo liepos 1-osios bus taikomas BSI dydis, galiojęs praėjusį mėnesį iki teisės gauti išmoką dienos, o ne praėjusį ketvirtį, kaip yra dabar.

Asmenims, šiuo metu gaunantiems vaiko priežiūros išmokas tarp 6 BSI ir 8 BSI ir kuriems iki liepos 1 d. šios išmokos bus paskirtos, tačiau neišmokėtos, nuo liepos 1 d. bus mokamos didesnės išmokos - t. y. lygios 8 BSI. Nepriemoka bus pervesta į asmeninę sąskaitą iki spalio 1 d.

Šis pokytis palies beveik 5 tūkst. mažas pajamas gaunančių asmenų. Tam šiemet reikės skirti beveik 2 mln. eurų, kitais metais - 4 mln. eurų.

Galės slaugyti ilgiau

Taip pat bus ilginamas laikotarpis, už kurį žmonėms, slaugantiems savo artimuosius, bus mokamos ligos išmokos.

Slaugantiems vaikus iki 14 m. ligos išmoka vietoje 14 kalendorinių dienų bus mokama 21 kalendorinę dieną, o slaugantiems vyresnius šeimos narius (sutuoktinį, motiną, tėvą ar vaikus, vyresnius nei 14 metų) ligos išmoka vietoj 7 kalendorinių dienų bus mokama 14 kalendorinių dienų.

Pokyčiui reikės 6,5 mln. eurų per metus ir tai palies apie 30 tūkst. šeimų.

„Nuosekliai rūpinamės gerinti šeimų padėtį šalyje, didinti jų gerovę. Vienas svarbių šeimoms sprendimų - galimybė ilgiau slaugyti sergančius artimuosius ir gauti ligos išmokas“, - kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Skatins likti darbo rinkoje

„Skatiname vaiko priežiūros išmokas gaunančius asmenis, pagal galimybes, išlikti darbo rinkoje auginant vaiką ir taip pasididinti savo šeimos pajamas“, - sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Gyventojai, kurie gauna minimalią vaiko priežiūros išmoką ir kitas pajamas ar išmokas, nuo 2024 m. sausio 1 d. turės galimybę dirbti, o išmokos jiems nebus mažinamos.

Nuo 2024 m. sausio 1 dienos maksimalus kompensuojamasis uždarbis, kai asmuo gauna maksimalią vaiko priežiūros išmoką ir darbo užmokestį, negalės viršyti jo buvusio darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 5 vidutinių mėnesių darbo užmokesčių (VDU), galiojusių už praeitą ketvirtį iki pajamų ar išmokų gavimo dienos.

Sąlygos nuo 2024 metų bus taikomos visiems asmenims, kuriems vaiko priežiūros išmokos paskirtos nuo 2023 m. sausio 1 d. ir nuostatų įsigaliojimo dieną dar nebus baigtos mokėti.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder