Ar SGD terminalas jau praloštas žaidimas?

Dujų kainos grįžo į prieškarinį lygį: buitiniai vartotojai už jas moka beveik dvigubai daugiau

(6)

Nors ekspertai prognozavo, kad dėl smarkiai tarptautinėse rinkose atpigusių dujų jos nuo liepos pagaliau ims pigti ir buitiniams vartotojams, to nebus. Pasirodo, net kompensuojant po 63 centus už kiekvieną kubinį metrą asmenims, kurie būstus šildosi dujomis, jos ir toliau veikiausiai kainuos po 92 centus, o iš jų apie 80 centų sudarys ne pačio produkto, o SGD terminalo išlaikymo ir dujų talpinimo saugyklose išlaidos!

Energetikos ministerija parengė Vyriausybės nutarimo projektą dėl tolesnio elektros ir dujų kainų kompensavimo vartotojams nuo liepos, tačiau prieš tai kreipėsi į Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą (VERT), kad ši paskaičiuotų, kokios numatomos kainos be valstybės kompensacijų.

„Gamtinių dujų kaina stabilizuojasi po praėjusiais metais ją sukrėtusios krizės ir priverstinio tiekimo grandinių pasikeitimo.

Nuo vasario mėnesio pabaigos dujų kaina krenta ir šiuo metu siekia 36 EUR/MWh", - prieš savaitę paskelbė Lietuvos energetikos agentūra.

Tai reiškia, kad dujų kainos rinkoje grįžo į prieškarinį lygį, tačiau buitiniai vartotojai už jas moka beveik dvigubai daugiau nei prieš Rusijos invaziją į Ukrainą.

„Vakaro žinios" primena, kad VERT nuo 2023 m. sausio 1 d. iki liepos 1 d. buitiniams vartotojams, sunaudojantiems nuo 301 iki 20 000 kubinių metrų dujų per metus (kitaip tariant, kurių būstai šildomi dujomis), nustatė 0,92 euro už kubinį metrą kainą po valstybės kompensacijos.

Valdantieji aiškina, kad, jei ne valstybės kompensacija, kaina būtų dar dvigubai ar labiau didesnė.

Tačiau pirmąjį praėjusių metų ketvirtį kaina tesiekė 0,55 euro be jokių valstybės kompensacijų (o 2021 m. tebuvo 28 centai).

Matydamas tokias teigiamas tendencijas energetikos ekspertas prof. Vidmantas Jankauskas prieš mėnesį „Vakaro žinioms" sakė, kad nuo liepos, kai kainos bus perskaičiuotos, ne tik kad valstybei nereikės nieko kompensuoti, bet ir kaina galutiniams vartotojams turėtų mažėti.

„Nors, žinote, kaip būna. Šiam pusmečiui nustatė milžiniškas kainas, nes tada buvo aukštos rinkoje ir prognozavo, kad jos tokios liks.

Nors ekspertai prognozavo (ir aš jums tai sakiau), kad jos tikrai pigs", - prieš mėnesį kalbėjo „Vakaro žinioms" kalbėjo V.Jankauskas, pridurdamas, kad vis tik nesitiki, jog žmonėms bus grąžintos permokos už dujas.

O tai, ką dabar sumanė VERT ir Energetikos ministerija, ekspertą šokiravo.

Mat VERT iš kažkur ištraukė, kad be valstybės kompensacijos dujos nuo liepos 301-20 000 kubinių metrų per metus suvartojantiems vartotojams brangtų iki 1,54 euro (o tik maistą ruošiantiems - nuo 1,4 iki 2,03 euro).

Todėl ministerija siūlo kiekvieno sunaudoto kubinio metro kainą kompensuoti - po 63 centus.

„Toks dydis užtikrintų, kad gamtinių dujų tarifai buitiniams vartotojams nuo 2023 m. liepos 1 d. nedidėtų", - konstatuojama projekte. Apie jokį atpigimą ar permokų grąžinimą net nekalbama!

Kas čia per stebuklai? Vakar „Vakaro žinių" paprašytas prof. V. Jankauskas atidžiai išnagrinėjo VERT pateiktus skaičiavimus bei Energetikos ministerijos projektą ir apstulbo.

„Žmonėms, kurie šildosi dujomis, tinklai (perdavimas, skirstymas) tekainuoja 14 centų. Dujos, kaip produktas, kainuoja 35, na gerai, daugiausiai 50 centų.

Pridėkime PVM - į 90 centų galutinė kubinio metro kaina tikrai telpa. Todėl ir sakiau, kad jokios kompensacijos nereikės.

Tačiau žinote, ką VERT paskaičiavo? Kad vieno kubinio metro kainoje 82 centus sudaro saugumo dedamoji! Saugumo dedamoji - SGD terminalo išlaikymas bei dalies dujų saugojimo saugyklose išlaidos", - dėstė V.Jankauskas.

Ekspertas nesuvokia, kaip galima tokius pinigus imti vien už saugumo dedamąją, kai dabar nebe mes vieni išlaikome terminalą, bet ir kaimyninės valstybės, kurios juo naudojasi.

„Įsivaizduojate - per 80 centų. Kitaip tariant, net jei dujos kaip produktas kainuotų 10 centų, vis tiek vien dėl šios dedamosios mokėtume beveik po eurą", - negalėjo atsistebėti profesorius.

Tačiau jis tikisi, kad tai dar negalutiniai skaičiavimai.

„Mat VERT sako, kad, skaičiuodama būsimą kainą, neįtraukė į ją papildomos dedamosios dalies. Kas tai yra? Papildoma dedamoji - neteisingai prognozuota kaina dabartiniam pusmečiui.

Už dabartinį pusmetį buvo pridėta maždaug pusė euro, nes rudenį buvo prognozuojamos nerealios kainos. Paskaičiuota, kad iki liepos dujos vien kaip produktas kainuos 1,4 euro.

Nors matome, kad kainavo tikrai daug pigiau. Nes Europoje dabar dujos kainuoja apie 30-37 centus.

O buvo įdėta 1,4 euro! Todėl kainų apsirikimas buvo toks didelis, kad kompensavus tai dujos nuo liepos tikrai turėtų kainuoti mažiau nei 90 centų", - vylėsi profesorius.

Laimei, bent jau dėl elektros kainų institucijos šneka kiek blaiviau. Prognozuojama, kad ji kainuos mažiau nei 28 centus už kilovatvalandę, todėl ir kompensacijos nebebūtų tikslingos, nes būtent iki šios ribos kaina ir yra kompensuojama.

„Su elektra viskas aišku ir skaidriau. Nieko ten per daug paslėpti neįmanoma, nes ne vien „Ignitis" yra, - elektros tiekėjų yra daugiau", - reziumavo V. Jankauskas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder