Elektros kaina

Elektra pinga, todėl reikia ją pabranginti

(3)

Nors elektra jau kelis mėnesius pinga, vartotojai už ją vis tiek dar moka dvigubai brangiau nei prieš energetikos kainų krizės pradžią. Nepaisant to, Seimas daro viską, kad ji vėl imtų brangti.

Šią savaitę - net trys su elektros rinka susijusios aktualijos ir visos trys nemalonios vartotojams. Apie jų pasekmes „Vakaro žinios" kalbėjosi su energetikos ekspertu prof. Vidmantu Jankausku.

Vakar skelbėme, kad „Energijos skirstymo operatoriaus" (ESO) bei Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos vadovai pritartų siūlymui apmokestinti buitinių vartotojų instaliuotą galią - pagal panašų modelį, kuris taikomas verslui.

Tokią idėją per Seimo energetikos ir darnios plėtros komisijos posėdį pasiūlė Seimo „laisvūnas" Kasparas Adomaitis. Pasak jo, būtų galima apmokestinti vartotojus, kurie norėtų įsirengti didesnes nei 10 kW elektrines. Įvedus tokį įkainį, parlamentaro teigimu, atsirastų papildomų lėšų finansuoti tinklo rekonstrukciją, galios būtų paskirstytos teisingiau.

Beje, posėdžio metu paaiškėjo, kad mokestis galiotų ne tik gaminantiems, bet ir visiems kitiems buitiniams vartotojams - esą taip jie būtų skatinami optimizuoti savuosius tinklo poreikius. Tiesa, V.Jankauskas kiek nuramino: jis galiotų tik individualiuose namuose gyvenantiems elektros vartotojams.

„Matote, tiems žmogeliams, kurie gyvena individualiuose namuose, kadaise galėjo įvesti 5, 10 ar 20 kilovatų galią. Jei žmogus įsirengė elektrinį šildymą, turi elektromobilį - jam gal ir visų 20 kilovatų reikia. O jei tik šviesą įsijungia ar televizorių - jam ir tų 5 kilovatų užtenka.

Tie 15, kuriuos kažkada prijungė, nebereikalingi. Tuos kilovatus galėtų kaimynas panaudoti. Toks ir būtų optimizavimas", - paprastai paaiškino profesorius.

Pasak jo, norintiems galią susimažinti nieko nekainuotų, kainuoja tik galios padidinimas.

„Jei padarys kaip verslui, tai už papildomus kilovatus reikėtų susimokėti.

O kad nereikėtų susimokėti, žmogus gal jų atsisakytų - tokia ir yra paskata. O koks būtų galios mokestis? Paprasčiausiai elektros kaina kaina būtų išskaidyta į dvi dalis - į mokestį už kilovatus ir už kilovatvalandes.

Gal tada kilovatvalandė net pigiau kainuotų", - spėjo V. Jankauskas, pridurdamas, kad tarifo išskaidymas būtų naudingas: žmonės būtų suinteresuoti taupyti tiek kilovatus, tiek kilovatvalandes.

Anot eksperto, prieš atsisakant dalies galios reikia pagalvoti, ar jos tikrai nereikės. Nes susimažinus galią dalis galingesnių prietaisų tiesiog neveiktų.

Antra aktualija - Seimas priėmė įstatymą (kurį dar turi pasirašyti prezidentas), kuriuo tiekėjams leista vienašališkai mažinti sutartyse numatytas elektros kainas. Pasak parlamentarų, tai leis elektrai atpigti. 

Tačiau nepriklausomo elektros tiekėjo „Enefit" vadovas Vytenis Koryzna vieno interneto portalo laidoje sakė, kad gali atsitikti kaip tik atvirkščiai.

Mat nepriklausomi tiekėjai turės siūlyti buitiniams vartotojams 12 ir 24 mėnesių trukmės fiksuotos kainos sutartis.

Taip pat bus draudžiama numatyti jų nutraukimo, tiekėjo keitimo mokesčius ar netesybas už vienašališką sutarties nutraukimą. V.Koryzna dviprasmiškai užsiminė, kad viskas turi savo kainą - fiksuotos kainos sutarties nutraukimas kainuoja įmonei.

„Įstatyme parašyta, kad tiekėjai turi teisę mažinti kainas, bet neprivalo. Ir kad ilgalaikių sutarčių negali būti. Tad V.Koryzna ir sako: tokiu atveju siūlysime didesnes kainas.

Jie tikrai niekada neleis sau pralošti. „Enefit" vienintelis su atsinaujinančios energijos gamintojais sudarė ilgalaikes (7 metų ir panašiai) sutartis. Jei tiek elektros, kiek įsipareigojo, nenupirks, pačiai „Enefit" reikės mokėti baudas. Todėl vartotojams, kurie nutrauks ilgalaikes sutartis, lieps mokėti netesybas. Tikrai nepraloš", - įsitikinęs energetikos ekspertas.

Trečia aktualija - „Egto energija" įspėta, kad gali netekti nepriklausomo elektros tiekėjo licencijos, mat neatitinka įstatymo reikalavimo, numatančio, kad bendrovės nuosavas kapitalas turi būti ne mažesnis negu 1/2 įstatinio kapitalo dydžio, kas užtikrintų įmonės finansinį stabilumą.

Ar neatsitiks taip, kad politikai, liberalizuodami rinką ir žadėdami didelę konkurenciją, kuri turėjo mažinti kainas, iš tikrųjų tik sukūrė monopoliją - liks tik trys įmonės, kurias valdo trijų Baltijos šalių valstybinės energetikos įmonės?

„Tikriausiai taip ir bus. Mat kai sugalvojo liberalizuoti rinką, nebuvo iškelti reikalavimai tiekėjams. Dabar, kai kainos taip svyruoja, iškelti griežti reikalavimai.

Iš kur ta „Egto energija" juos atitiks, jei ten buvo keli berniukai ir kelios mergaitės susirinkę?

Neturėjo nei to kapitalo, nei ko.

Žada naujas fiksuotas kainas

Vienam iš trijų didžiųjų nepriklausomų elektros tiekėjų - „Ignitis" - paskelbus apie planus nuo liepos vienašališkai vartotojams sumažinti tarifus iki 28 ct/kWh, bendrovės konkurentė „Elektrum Lietuva" panašaus sprendimo neplanuoja.

„Ignitis" užtikrins, kad tiems klientams, kurie iki liepos 1 d. patys nepasikeis turimo fiksuotos kainos plano į pigesnį, dabar turimos sąlygos po valstybės kompensavimo, neblogėtų", - pranešė „Ignitis".

Pasak „Elektrum Lietuva" direktoriaus Martyno Gigos, toks sprendimas įmonei nereikalingas.

Jo teigimu, „Elektrum Lietuva" elektros kainas mažina jau nuo sausio, o klientai aktyviai renkasi pigesnius fiksuotos kainos pasiūlymus.

Jis patikina, kad šiuo metu „Elektrum Lietuva" siūlo fiksuoti 22 ct/kWh tarifą.

„Enefit" direktorius V.Koryzna irgi akcentavo: įmonė ruošia pasiūlymą daugiau nei 28 ct/kWh mokantiems klientams, kurie, anot jo, sudaro beveik ketvirtadalį visų „Enefit" pasirinkusių buitinių vartotojų.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder