Eugenijus Gentvilas

Eugenijus Gentvilas šaiposi iš pasiūlymo dėl laisvadienių: „Duokime 51 pirmadienį sveikatai pataisyti kiekvienam dirbančiam“

(5)

Dirbantiems žmonėms – 5 papildomi laisvadieniai per metus sveikatinimuisi: šitokią naują Darbo kodekso pataisą Seime siūlo socialdemokratas Linas Jonauskas. Žeria statistikos skaičius, skelbiančius, kad lietuvių vidutinė gyvenimo trukmė 5 metais trumpesnė nei Europos, ir tikisi, kad per papildomus laisvadienius tautiečiai pasirūpins sveikata.

 

Tačiau daugelis parlamentarų iš kolegos siūlymo šaiposi. Sako, kad lietuviai ims piktnaudžiauti ir naudoti laisvadienius ne sveikatinimuisi, o išsipagiriojimui, ir ekonomikai tai kainuos milžiniškus pinigus bei stabdys jos klestėjimą.

Parlamentaras, socialdemokratas Linas Jonauskas į Seimo posėdžių salę keliauja plačiai besišypsodamas. Seimas balsavo, ar pritarti jo įregistruotoms Darbo kodekso pataisoms. Socdemas siūlo darbuotojams per metus suteikti 5 dienas apmokamų sveikatos gerinimo atostogų.

„Tvarkyti savo sveikatos klausimus ar tiesiog išeiti pasivaikščioti, grynu oru kvėpuoti“, – kalba L. Jonauskas.

Jonauskas vardija liūdną statistiką. Esą tautiečių vidutinė gyvenimo trukmė – gerokai trumpesnė nei ES.

„Vidutinė gyvenimo trukmė Lietuvoje yra 5 metais trumpesnė nei ES. Tai akivaizdu, kad lietuviai per mažai rūpinasi sveikata. Ir tas rūpinimasis vyksta dažnai, kai žmonės turėtų atostogauti“, – teigia L. Jonauskas.

Dauguma pakalbintų lietuvių tokiai idėjai pritaria. Kažkas laiką skirtų šeimai, kažkas pasivaikščiojimams ir SPA:

„Galvoju, kad gerai, reikia žmonėm tokių dalykų. – Ką veiktumėt? – Rūpinčiaus sveikata, su vaikais pabūčiau.“

„Manau, kad puiki idėja pasisveikatinti. Būčiau su šeima, ilsėčiausi, skirčiau laiko sau.“

„Labai gerai, teigiamai vertinu. – Nebus per daug atostogų? – Ne, tikrai ne.“

„Apsilankymas SPA ir taip toliau.“

„Žinoma, būtų naudinga, manau.“

„Turbūt. Su dviračiu galima važiuot ar grynam ore.“

„Jei nori, gali per išeigines, atostogas kažką susigalvot.“

„Gerai, tegul ilsisi. Ilsėčiaus prie jūros.“

„Užtenka atostogų visiems. Lietuvoje šalis, kurioj yra daug atostogų.“

O daugelis parlamentarų idėjos, panašu, palaikyti neketina. Esą pagal laisvadienių skaičių Lietuva ir taip pirmauja, ir tokiais tempais ilsėsimės daugiau nei dirbsime.

„Mes ir dabar turim tų laisvų dienų, kad sunku sugalvot, kam jos yra skirtos ir ką per jas veikti, ar Joninės, ar Petrinės, tiek tų švenčių prigalvojam, kad tuoj pasieksim tokią stadiją, kad ilsėsimės ilgiau nei dirbsim“, – sako Seimo narys, darbietis Andrius Mazuronis.

„Aš manau, kad tikrai šių 5 dienų Lietuvai nereikia. Mes ir taip lyderiaujame laisvų dienų skaičiumi“, – tvirtina Seimo narė, laisvietė Monika Ošmianskienė.

Kai kurie mano, kad Jonausko siūlymas – ne priemonė problemai spręsti, bet noras pavergti rinkėjų širdis.

„Žinoma, mes čia galim pradėt lenktyniauti, kas ką dosniau pasiūlysim dirbantiesiems – atostogas ilginti, didinti šventinių dienų skaičių. Visgi per darbo dienas mes sukuriam BVP, per tai auga ekonomika“, – teigia Seimo narys, konservatorius Jurgis Razma.

„Galima būtų pademonstruoti meilę žmonėms dar didesnę. Pavyzdžiui, kiek metuose pirmadienių? Duokime 51 pirmadienį sveikatai pataisyti kiekvienam dirbančiam žmogui, tai parodysime didžiulę meilę“ – sako Seimo narys, liberalas Eugenijus Gentvilas.

O juk net jei tokie laisvadieniai sveikatinimuisi atsirastų, ar darbuotojas per jas tikrai sveikatinsis pas gydytojus ar SPA centruose bei miške – niekas nesukontroliuos. Jonauskas, paklaustas ką mano apie tai, jei žmonės tokias dienas išnaudotų, pavyzdžiui, vakarėliams, atšauna.

„Jei jis pagiringas ir važiuos dar tuo labiau, gali sukelti autoįvykį, man atrodo, tegul jis būna namie, gerina sveikatą, nei bus neproduktyvus darbe, ar važiuodamas į darbą kels grėsmę“, – kalba L. Jonauskas.

Parlamentaro pasiūlymą kritikuoja ir verslas. Sako, kad nuolatiniai politikų siūlymai ilginti atostogas ir pridėti laisvų darbo dienų tiek verslui, tiek ekonomikai – didžiulė našta. Ypač šiuo sunkiu energetikos kainų krizės laikmečiu.

„Kainuotų ir visai ekonomikai, ir verslui, milžiniškus pinigus. Nes tai būtų 5 dienos per metus, kai darbuotojas nedirbtų ir galėtų sveikatintis, kaip galvojama, bet tai nėra jokio reglamentavimo, darbdavys neseka ir neužsiima kontroliavimu darbuotojo, ką jis daro“, – teigia Verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.

Dauguma parlamentarų šiandien nepritarė Jonausko siūlymui. Jis gražinamas tobulinti ir darbotvarkėje galės atsirasti per pavasario sesiją.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder