gaisras

Gaisrų priežastys gyvenamose patalpose ir jų profilaktika

Nelaimių priežastimi dažniausiai tampa neatsargus žmonių elgesys su ugnimi, krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir jų eksploatavimo taisyklių pažeidimai, netvarkingų elektros įrenginių ir jų naudojimo taisyklių pažeidimai bei kitos priežastys.

Aptarkime pagrindines gaisrų priežastis ir veiksmus, siekiant išvengti nelaimingų atsitikimų, susijusių su ugnimi.

Kokios pagrindinės gaisrų priežastys? Gaisro šaltinių gyvenamuosiuose namuose yra daug: krosnys,  įkaitęs lygintuvas, deganti dujinė  ar elektrinė viryklė, smilkstanti nuorūka ir kt. Daug gaisrų dažniausiai kyla nakties metu, kai jų tikimasi mažiausiai. Pagrindinės gaisrų priežastys:

  • neatsargus elgesys su ugnimi. Tai galėtų būti be priežiūros paliktos degančios žvakės, neatsargus rūkymas lovoje, kai užmiegama su rūkstančia nuorūka, užmaršumas virtuvėje, kai ant kaistančios viryklės be priežiūros yra paliekamas gaminamas maistas ir t.t.
  • elektros įrenginių naudojimo priešgaisrinių saugos taisyklių pažeidimai. Kai gaisrai  elektros tinkluose kyla dėl trumpo sujungimo. Pavojingi neizoliuoti laidai bei perkrautas tinklas, kai vienu metu į tinklą jungiama per daug arba pernelyg didelio galingumo elektros prietaisų ir t.t.
  • krosnių naudojimo priešgaisrinių saugos taisyklių pažeidimai. Kai dėl netvarkingų bei laiku nevalytų dūmtraukių įvyksta gaisras, dėl krosnies perkaitimo, ar iš jos iškritusių žarijų ir t.t.
  • vaikų žaidimai su ugnimi. Kai jie paliekami be priežiūros namuose. Todėl svarbu kuo ankščiau vaikus išmokyti elgtis su ugnimi.

Taigi pagal Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos statistiką per pastaruosius aštuonis mėnesius Lietuvoje 22,6 proc. gaisrų būtent kilo dėl pašalinių ugnies šaltinių, 15,8 proc.- dėl neatsargaus žmonių elgesio su ugnimi,12,8 proc.- dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir jų eksploatavimo reikalavimų pažeidimų, 7.2 proc. – dėl elektros instaliacijos gedimų, 1,7 proc.- dėl neatsargaus rūkymo. Šie duomenys rodo, kad gaisrų skaičiai, palyginus juos su 2021 metais  kilusiais gaisrais, išlieka panašūs. Taigi galima daryti prielaidą, kad gyventojai turėtų atsakingiau laikytis priešgaisrinės saugos reikalavimų.

Kiekvienas iš mūsų privalome rūpintis savo ir artimųjų sveikata, gyvybe bei savo turtu. Tam, kad išvengtume tokių nelaimingų atsitikimų, kaip gaisras, turime laikytis priešgaisrinės saugos reikalavimų. Pats paprasčiausias ir veiksmingiausiais būdas – tai įsirengti namuose dūmų detektorių. Būtent dūmų detektorius praneša apie kilusį gaisrą gyvenamosiose patalpoje arba uždūminimą.  Praverstų turėti ir gaisro gesintuvą. Kilęs gaisras labai greitai plinta ir namas gali paskęsti liepsnose per labai trumpą laiką. Gaisrų aukomis dažniausiai tampa senyvo amžiaus žmonės arba vaikai. Tokios nelaimės atveju būtina kviestis pagalbą, paskambinus bendruoju pagalbos telefonu,  numeriu 112.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder