Mokesčių inspekcija

Gavote brangių dovanų ar tiesiog pinigų? Neskubėkite džiaugtis – įspėja, kada teks susimokėti mokesčius

(9)

Pinigų ar kitokių dovanų gavę gyventojai piktinasi, kad kai kuriais atvejais tenka jomis dalintis su Valstybine mokesčių inspekcija (VMI) ir susimokėti mokesčius. VMI primena, kad dovanas, kurias gyventojai gauna ne iš artimų šeimos narių, apmokestina 15 proc. arba 20 proc.

 

Socialiniame tinkle kilo diskusija apie dovanojamus pinigus: ar gavus dovaną reikia susimokėti mokesčius?

„Mama man pervedė 5 tūkst. eurų. Tačiau dabar bijome, kad už šią dovaną teks susimokėti mokesčius, tik dar nežinia – man ar mamai. Ir kaip tai padaryti – ar laukti pranešimo iš VMI, ar pačioms ten kreiptis“, – svarstė mergina.

Tuo metu kita komentatorė tikino, kad artimieji gali vieni kitiems dovanoti pinigus ir jų niekas neapmokestina.

„Tačiau aš negaliu savo draugams pervesti didesnės sumos pinigų, nors juk visko būna. Pavyzdžiui, įvairios kelionės: dažnai vienas žmogus nuperka kelialapius ir vėliau jam grąžiname tą sumą.

Todėl dabar išeina taip, kad turiu susimokėti mokesčius, kad pervedžiau ar gavau pinigų“, – rašė moteris.

Kiti tikino, kad dovanos ir turi būti dovanos.

„Keista, kad gavus dovaną, dar reikia mokėti mokesčius. Kokia tada jos prasmė, gauni pinigus ir iš karto juos turi dalintis su VMI. Tokiu atveju ir dovanotoją reiktų įspėti, kad daugiau pinigų pervestų, tada mokesčiams užtektų“, – ironizavo vyras.

Apmokestinamos nepažįstamųjų dovanos iki 2,5 tūkst. eurų

Tačiau VMI Teisės departamento direktorė R. Virvilienė įspėjo, kad dovanoti pinigai gali būti apmokestinami.

„Jeigu žmogus iš kito gyventojo, kuris nėra artimas šeimos narys, ne iš sutuoktinio, vaikų, tėvų, brolių ar seserų, vaikaičių ar senelių, gauna dovanų ir jų vertė per metus yra didesnė nei 2500 eurų, tai šią sumą viršijanti dovanų vertė yra apmokestinama taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą.

Toks apmokestinimas taikomas tada, kai dovanų suma, kuri kartu su kitomis metinėmis pajamomis ne iš darbo santykių ar jų esmę atitinkančių santykių neviršija 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) sumos (2022 m. – 180 492 eurų; 2023 – 202 188 eurų)“ – skaičiavo VMI atstovė.

Anot jos, kai dovanų ir kitų su darbo santykiais nesusijusių pajamų suma viršija 120 VDU sumą, tokių pajamų viršijančiai daliai taikomas 20 proc. pajamų mokesčio tarifas.

„Deklaruoti iš kitų gyventojų gautas didesnes nei 2500 eurų dovanas bei sumokėti pajamų mokesčio deklaracijoje apskaičiuotą pajamų mokestį iki kitų metų gegužės 1 d. pareiga tenka apdovanotam gyventojui“, – sakė R. Virvilienė.

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas gavo dovanų 5 tūkst. eurų, VMI jis turės sumokėti 750 eurų mokesčių.

Organizatorių nuotr.

Įspėja paskirtį nurodyti teisingą, kitaip pinigų neleis pervesti

Tuo metu bankai komentavo, kad gyventojų pinigų neapmokestina, tačiau įspėjo gyventojus teisingai nurodyti pavedimo paskirtį, kitu atveju jie tikina, kad pinigų neleis pervesti.

„Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius tikino, kad atliekant pavedimus svarbiausia nurodyti sąskaitos numerį, gavėjo pavadinimą, o mokėjimo paskirtis yra tik papildoma informacija, reikalinga konkretų pavedimą atpažinti, jei sumos ir kiti atributai sutampa.

„Pavedimų sumų limitai priklauso nuo pasirinktų nustatymų, juos galima keisti pagal poreikį.

Bankas vykdo griežtą rizikos valdymo politiką, todėl netoleruoja mokėjimo pervedimų paskirtyje jokių įrašų, kurie gali būti tiesiogiai ar netiesiogiai siejami su bet kokia neteisėta veikla, nepaisant tikrųjų mokėtojo ketinimų.

Tokias mokėjimo operacijas stabdome, o jų neįvykdžius – lėšos grąžinamos atgal į sąskaitą.

Todėl gyventojus raginame mokėjimo paskirties laukelyje nenaudoti žodžių, kurie gali būti siejami su neteisėta veikla, pavyzdžiui, kontrabanda ir pan.“ – įspėjo banko atstovas.

SEB banko atstovė Ieva Dauguvietytė-Daškevičienė komentavo, kad lėšų pavedimas yra oficialus dokumentas, todėl klientams patartume mokėjimo paskirtį nurodyti tiksliai ir aiškiai.

„Standartiniai pinigų pervedimo limitai mūsų interneto banke ir mobiliojoje programėlėje yra 4 tūkst. eurų dienos ir 10 tūkst. eurų mėnesio. Jie nustatyti siekiant apsaugoti klientus nuo galimų sukčiavimo atvejų ir dėl kitų saugumo priežasčių.

Prireikus didesnių operacijų limitų, atsižvelgdamas į savo poreikius ir individualią situaciją, klientas gali juos pasididinti kreipdamasis į banką, nuotoliniu būdu telefonu ar interneto banke arba atvykęs į banko skyrių“, – komentavo banko atstovė.

Organizatorių nuotr.

tv3.lt

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder