Greitosios pagalbos reforma: darbuotojams trūksta informacijos

Nuo kitų metų liepos 1 dienos greitosios medicininės pagalbos (GMP) paslaugas valstybė perima į savo rankas. Dabar savivaldybės įstaigose dirbantys darbuotojai bus atleisti ir priimti į naują Lietuvos GMP tarnybą.

Visi GMP reformai reikalingi poįstatyminiai aktai turėtų būti priimti iki ateinančių metų balandžio 1 d.

Rimvydas Juodviršis, Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties vyriausiasis gydytojas, „Vakarų ekspresui“ sakė, kad valstybė neatsižvelgė į GMP įstaigų asociacijos siūlymą Lietuvoje steigti 5 atskiras valstybines GMP tarnybas.

Nuspręsta kurti vieną valstybinę įstaigą su penkiais filialais didžiuosiuose šalies miestuose.

„Darbuotojų nuotaikos nelabai kokios, trūksta informacijos, kaip bus atleidžiami ir priimami į naują įstaigą darbuotojai, ar bus skiriama šiai reformai papildomai pinigų“, - sako R. Juodviršis.

Jis prisimena, kaip Klaipėdos GMP stotis perėmė GMP paslaugas Palangoje. Tuomet uostamiesčio įstaigai pačiai iš savo resursų reikėjo stiprinti kurorto GMP techninę bazę, didinti darbuotojams atlyginimus, kurie Palangoje buvo trečdaliu mažesni.

Suorganizavo pasitarimą

Seimo narys Audrius Petrošius pirmadienį specialiai suorganizavo nuotolinį Klaipėdos savivaldybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų susitikimą, kad būtų atsakyta į kylančius klausimus.

Anot A. Petrošiaus, susitikimas inicijuotas kaip tik prieš Klaipėdos miesto tarybos posėdį, kur bus sprendžiamas klausimas dėl Klaipėdos GMP tarnybos turtinių teisių perdavimo valstybei.

GMP reformos darbo grupės vadovė Odeta Vitkūnienė patikino, kad visiems šiuo metu GMP tarnybose dirbantiems žmonės bus pasiūlytos pareigos naujojoje valstybinėje GMP tarnybos viešojoje įstaigoje.

Taip pat žadama, kad atlyginimai naujoje struktūroje bus ne mažesni nei darbuotojai uždirba šiandien. Tiems, kurie nuspręs pasitraukti, numatytos išeitinės kompensacijos.

Klaipėdos miesto tarybos narys Arvydas Vaitkus kėlė kausimą ir dėl šiuo metu Savivaldybei priklausančio turto.

O. Vitkūnienė patikino, kad visi šiuo metu Klaipėdoje dirbantys GMP automobiliai ir toliau dirbs mieste. O dėl tarnybos pastato Jurginų g. 33 perdavimo valstybei bus sprendžiama atskiru susitarimu.

Aišku tik viena, kad valstybė miestui pinigais už perduodamą turtą negalės atsilyginti, nes tokios galimybės nenumato teisės aktai.

Gerins kokybę

O. Vitkūnienė priminė, kad GMP reforma vykdoma, nes Konstitucinis Teismas yra pasisakęs, kad šią funkciją turi užtikrinti valstybė, o ne savivaldybės.

Taip pat įvykdžius reformą GMP sistemai planuojama gauti apie 50 milijonų eurų ES paramos. Po reformos turėtų padidėti GMP paslaugų pasiekiamumas, ypač regionuose. Šiuo metu Lietuvoje yra 94 GMP tarnybų budėjimo vietos, o ateityje jų turi būti 123.

Tai leistų užtikrinti, kad 98-99 proc. atvejų mieste greitoji pagalba pacientą pasiektų per 15 minučių, kaime - per 25 min. Šiuo metu šis rodiklis yra apie 95 proc. Būna atvejų, kai GMP pacientų laiku nepasiekia.

Klaipėdoje šis rodiklis yra aukštesnis už šalies vidurkį.

R. Juodviršis sako, kad dauguma Klaipėdos GMP stoties darbuotojų tikrai planuoja pereiti į valstybės valdomą įstaigą.

Reforma labiau palies vadovus ir administracinę struktūrą.

Šiuo metu Klaipėdos GMP tarnyboje dirba 153 žmonės. Atlyginimų vidurkis, „Sodros“ duomenimis, siekia 2 534 eurus prieš mokesčius.

Įstaiga valdo maždaug dvidešimties automobilių parką. Budi 12 brigadų. Anot R. Juodviršio, dar šiemet tarnybą pasieks 2 nauji GMP automobiliai.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder