Iš pirmų lūpų – lietuviai Ukrainoje pabudo nuo karo garsų: „Prasidėjo karas tikrąja šio žodžio prasme“

Kijeve gyvenanti Ukrainos lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Makarova šį rytą atsibudo labai anksti, nes išgirdo tolumoje dundėjimą. Tai Rusija pradėjo karą prieš Ukrainą ir atakavo taikinius įvairiose Ukrainos vietose. "Girdėjosi dundėjimas toksai. Mūsų bendruomenės narys irgi skambino, sakė, kad buvo pasiųstos raketos į Borispolio pusę. Bet kol kas nežinau, kas ten tiksliai dedasi. Bet situacija tokia: prasidėjo karas, oficialus karas tikrąja to žodžio prasme“, – portalui tv3.lt sakė D. Makarova.

Paklausta, ar nebaisu tokią akimirką, pašnekovė sako, jog šiuo metu sunku įvardinti, nes pati yra namuose, o pokalbio metu viskas buvo ramu. „Per tuos aštuonerius metus tu kažkiek pripranti prie šito dalyko. Bet taip įsisąmoninti yra labai nerealus dalykas“, – teigė moteris.

D. Makarova pasakojo iš vakaro bendravusi su vienu pažįstamu asmeniu, kuris ją perspėjo apie naktį galintį prasidėti karą. Bet ji pažymėjo, kad iš valdžios kol kas nėra jokių rekomendacijų: nei kaip elgtis, nei kuo pasirūpinti. Moteris sako, kad Ukraina tik iš vakaro įvedė nepaprastąją padėtį.

Ji piktinosi, kad tiek pati Ukraina, tiek Vakarai iš esmės praleido laiką nelabai ruošdamiesi tam, kas šiuo metu vyksta.

„Praleistas laikas, praleistas laikas du mėnesiai minimum. Dieve mano.

Rada poilsiavo pusantro mėnesio. Kai visas pasaulis skambėjo, kad bus karas, sutraukiamos pajėgos, pas juos buvo atostogos. Paskui savaitę padirbo, pas juos karantinas prasidėjo, vėl išėjo. Suprantate, žmonės čia pasitiki tik savimi ir kariuomene. Va, kuo pasitiki, tai kariuomene“, – pasakojo D. Makarova.

Pasiteiravus, ar pati turi planą, ką darytų, jeigu suintensyvėtų karo veiksmai, D. Makarova sakė kol kas nieko nesuplanavusi, svarstė kalbėtis su vaikais. „Nežinau, negaliu pasakyti šiuo momentu, ką daryti. Aš čia netoli geležinkelio gyvenu, bet geležinkelio stotyje ir ruože viskas normalu, tylu ramu, bet ryte girdėjosi dundesys“, - teigė lietuvių bendruomenės pirmininkė.

D. Makarova teigė ketinanti skambintis pažįstamiems žmonėms, esantiems už Kijevo ribų, kad sužinotų, kas dedasi kitur. Šiuo metu mobilusis ryšys Ukrainoje veikia, internetas taip pat, nors kai kurios institucijos patyrė kibernetines atakas.

Pašnekovė teigia, kad iš vakaro parduotuvės buvo pilnos žmonių, prekių irgi buvo, taigi kol kas jokio didelio ažiotažo nebuvo. Ji tikisi, kad Vakarai ryžtingai atsakys į Rusijos atakas prieš Ukrainą. „Pasaulis vėl pražiopsojo visa šita, kaip ir 2014 metais.

Deja, nesimoko. Buvo gaila Gruzijos, kai Gruzija neteko savo teritorijos, 2014 metais buvo Krymas ir Doneckas. Dabar Vladimiras Putinas paskelbė, kad patvirtino separatistinių regionų nepriklausomybę, pasirašė visus dokumentus. Ir visi laukė.

Tai ko dar galima laukti ir tikėtis?“, – teigia D. Makarova.

Ukrainoje apribotas judėjimas tarp regionų

Ukrainoje, Berdiansko mieste, prie Azovo jūros šiuo metu esantis politologas Alvydas Medalinskas teigė irgi girdėjęs tik sprogimo griausmą tolyje. „Uosto teritorijoje apšaudymų nėra, aš esu prie jūros, jokio jūros desanto nėra, o ant kalno, kur buvo išsidėsčiusios karinės gvardijos dalys, ten girdėjau sprogimą, bet dar negaliu susitikti su žmonėmis ir išsiaiškinti“, – teigė A. Medalinskas.

Pašnekovas Ukrainoje dirba su nevyriausybinėmis organizacijomis Donbase, bet jų veikla išsiplėtė ir Azovo jūros regione. „Mes turėjome reikalų ir su kariuomene, tai yra susiję su visuomenės ir kariuomenės dialogo mezgimu, turėjome reikalų su teisėsauga, prokuratūra, teismais, nacionaline policija“ – pasakojo A. Medalinskas.

Politologas teigia, jog Ukrainoje panikos nėra, bet jau iš vakaro tvyrojo nuojauta, kad puolimas tikriausiai bus. „Išėjau į parduotuvę vakar vakare nusipirkti produktų, tai nieko dar nebuvo, dabar vėl noriu išeiti, nes man dar vandens reikia nusipirkti.

Mane pasiekė iformacija, kad kai kur pataiko į vandentiekius ir vanduo baigiasi", - pasakojo A. Medalinskas. 

Pašnekovas sako, kad daug žmonių iki paskutinės minutės netikėjo pilno pobūdžio ginkluotu konfliktu, nors pats A. Medalinskas sako tikėjęs, o labiausiai įtikino pastarojo meto viešos V. Putino kalbos. A. Medalinskas sukritikavo NATO šalis, kad jos evakavo savo ambasadas iš Ukrainos, nors ukrainiečiams taip svarbu nelikti vieniems. Lietuva savo ambasadą ketvirtadienį prasidėjus karštajai konflikto fazei perkėlė iš Kijevo į Lvovą. Bet kitos šalys iš viso atšaukė savo diplomatinius atstovus iš Ukrainos. 

A. Medalinskas taip pat sakė, kad Ukrainoje judėjimas tarp regionų yra apribotas, todėl žmonės negali visiškai laisvai judėti šalyje, jau nekalbant apie tai, kad civiliniai skrydžiai iš Ukrainos ir į Ukrainą nutraukti. 

Charkove sunku nusipirkti degalų, didžiulės eilės 

Charkovo lietuvių bendruomenės pirmininkė Marija Šulga sakė šiuo metu esanti Charkove, kuris kaip tik yra Ukrainos Rytuose ir yra didžiausia grėsmė, kad patirs Rusijos atakos pasekmes. Moteris sakė anksti ryte girdėjusi sprogimų garsus, bet daugiau nieko konkretaus nežino. Pasak jos, Charkove nėra interneto, bet mobilusis ryšys veikia. 

Paklausta, ar planuoja trauktis iš namų, jeigu karo veiksmai bus labai intesyvūs, M. Šulga teigė kol kas to neplanuojanti ir nelabai žinanti, kaip tai būtų galima padaryti. 

„Aš nieko nežinau. Pas mane yra duktė, anūkė... O kur galima išvykti? Na, parodė dabar Kijevą, ten traukiniai nevažiuoja. Tai kaip čia išvykti? Labai didelės eilės nusipirkti benzino. Ir žentas skambino, ir pažįstamas skambino, sakė, negalima degalų nusipirkti, labai didelės eilės“, - teigė moteris. 

Moteris leido suprasti, kad jai labai baisu ir pravirko, daugiau nebegalėjo kalbėti. 

 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder