A. Velykienė. Kaip pigesnis parkavimo administravimas „netikėtai“ pabrango 55 proc.

(5)

Šį mėnesį Klaipėdos miesto savivaldybės administracija parengė Klaipėdos strateginio veiklos plano pakeitimo projektą, kuriame be kita ko siūlo skirti papildomus ±55 000 Eur VšĮ “Klaipėdos keleivinis transportas” už parkavimo administravimą. Sprendimas parengtas vadovaujantis šiuo metu  galiojančia parkavimo administravimo sutartimi.

Kaip ir nieko tokio, parkavimo surinkta ženkliai daugiau, nes Klaipėdos miesto taryba pritarė parkavimo ir zonos, ir kainos padidinimui.

Šiuo metu automobilių statymo rinkimo, kontrolės ir leidimų administravimo galiojančioje sutartyje administravimas sudaro 31,3 proc. bendrų pajamų nuo surenkamos parkavimo rinkliavos.

Dar šiais metais, miesto politikams administracija buvo užsiminusi, kad ateityje bendras procentas už parkavimo rinkliavos administravimą turėtų mažėti.

VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“ administruoja parkavimą Klaipėdos mieste pagal pasirašytą viešųjų pirkimų sutartį.

Tačiau tai pirkimas iš vieno šaltinio, kas sąlygoja ne derybas, o paprastą susitarimą, kiek norime, tiek ir mokėsite.

Nors tai palaimina ir Viešųjų pirkimų tarnyba, iki šiol kyla klausimų, kodėl mes mokame už administravimą trečdalį sumos.

Po vykusio Miesto plėtros ir strateginio planavimo komiteto posėdžio, mes tarybos nariai buvome apdovanoti informacija, kad nuo 2022 metų parkavimo administravimo mokestis sumažės ir sieks 27,9 proc. nuo bendrų pajamų. Lyg ir pažadas išpildytas, visi laimingi?

Tačiau pažvelgus atidžiau galima sakyti, kad „melo kojos trumpos“, naujoji parkavimo administravimo sutartis sudaryta ne 36 mėnesiams, kaip buvo iki šiol galiojanti ir kas dažniausiai vykdant ilgalaikius pirkimus yra sudaroma, o tik 27 mėnesiams.

Kodėl? Na matyt, dėl to, kad būtų gražesni skaičiai ir matyt, kad politikai nesuprastų.

Bet čia administracija apgavo ne tik politikus, bet ir patys save.  

Panagrinėsiu dvi sutartis ir detalizuosiu, kiek iš tiesų mums pabrango parkavimo administravimas. Dar 2018-12-11 sudarytoje sutartyje Nr. J9-2651 tarp BĮ Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos ir VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“ buvo susitarta, kad vietinės rinkliavos už automobilių statymą rinkimą, kontrolės ir leidimų administravimo paslaugą bus mokama 46 711,50  Eur su PVM (be PVM 38 604,55 Eur), viso suma už visą laikotarpį, t.y. 36 mėnesius sudarys 1 678 932 Eur su PVM.

Faktą, kiek yra išmokėta už administravimą, kontroliuoja pati savivaldybės administracija. Tikiu, kad viskas išmokėta teisingai.

Tačiau naujojoje sutartyje, kuri beje jau kaip suprantu pasirašyta 2021-11-15 numatytos visiškai kitokios sumos. Nors politikams deklaruojama, kad rinkliavos procentas mažėja, tačiau realiai rinkliava brangsta 55 proc.

Vietinės rinkliavos už automobilių statymą rinkimą, kontrolės ir leidimų administravimo paslaugą bus mokama 72 540  Eur su PVM (be PVM 59 950,41 Eur), viso suma už visą laikotarpį, t.y. 27 mėnesius sudarys 1 958 580 Eur su PVM.

Akivaizdu, kad čia Klaipėdos miesto savivaldybės administracija, vadovaujama prieš kelis metus pareigas ėjusio VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“ direktoriaus G. Neniškio, pabandė pergudrauti klausimus keliančius politikus.  Archyvų nuotr.

Taigi, grafiškai matosi, parkavimo administravimas per mėnesį brangsta 55,29 proc. Ši suma bus mokama per mėnesį už parkavimo rinkliavos administravimą VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“.

Nors Klaipėdos miesto savivaldybės administracija, organizuodama viešąjį pirkimą sugudravo pirkdama ne 36 mėnesiams, o tik 27 mėnesiams, tampa akivaizdu, kad sekantis rinkliavos didinimas galimai suplanuotas nuo 2024 metų kovo mėnesio.

Viešojo intereso vardan, norisi atkreipti miesto vadovų dėmesį, kad šio „popierinio viešojo pirkimo terminas“ yra akivaizdus įrodymas, kad buvo ieškoma ne efektyviausio sprendimo viešiesiems pinigams išleisti, o labiausiai „akiai mielo“.

Bendra suma nuo buvusios skiriasi nedaug, padidėja tik 279 648 Eur, kaip ir logiškai galima suprasti „viskas brangsta“, parkavimo administravimas taip pat.

Bet, kodėl akivaizdžiai buvo pažeidžiamas viešas interesas ir pasirinktas ne 36 mėnesių pirkimas, o trumpesnis, lieka neaišku.

Matyt tik todėl, kad matematiškai geriausiai išsiskaičiavo sumažintas bendro administravimo mokesčio procentas, kuris buvo pažadėtas politikams.

Archyvų nuotr.

Jei lygintume tą patį laikotarpį, t.y. 36 mėn. tai vien už parkavimo administravimą bendra suma būtų 2 611 440 Eur, kas lyginant su praėjusiu laikotarpiu sudarytų 929 826 Eur augimą.

Akivaizdu, kad toks terminas yra naudingas VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“, tačiau ne Klaipėdos miesto savivaldybei.

Už pirkimą atsakingas padalinys ir sutarties iniciatorius yra Klaipėdos miesto savivaldybės transporto skyrius, kurio vadovas Rimantas Mockus, kuris tuo pačiu metu yra ir VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“ valdybos narys.

Klaipėdos miesto savivaldybė vadovaudamasi Viešųjų pirkimų įstatymu privalėjo laikytis skaidrumo principų, kodėl buvo pasirinktas trumpesnis terminas lieka neaišku.

Klaipėdos miesto savivaldybė privalėjo siekti, kad parkavimo administravimo paslaugai skiriamos lėšos būtų naudojamos racionaliai.

Įprastai savivaldybė vykdydama viešuosius pirkimus, ypatingai ilgalaikėms paslaugoms pirkti sudaro 36 mėnesių paslaugų sutartis.

Kodėl buvo šį kartą nuspręsta kitaip, atsakymo nėra.

Akivaizdu, kad Klaipėdos miesto savivaldybės  administracijos direktorius G. Neniškis turi ateities lūkesčių, viešai deklaravęs, kad  jam saugoma darbo vieta VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“ galimai veikia savų interesų vardan.

Stebina, nors kartu ir liūdina faktas, kad jau daugiau nei dvejus metus G. Neniškis vadovauja Klaipėdos miesto savivaldybės administracijai, tačiau sąsajos su VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“ yra nenutrūkusios.

Daugiau nei dvejus metus buvo galima sulaukti automatinio atsakymo iš buvusio VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“ direktoriaus pašto dėžutės [email protected] Automatiniame atsakyme buvo aiškus tekstas:

Archyvų nuotr.

Vertinant Kauno miesto savivaldybės patirtį, o ypač sprendimus, susijusius su parkavimo rinkliavos, kontrolės ir leidimų išdavimo administravimu, mes esame pasirinkę patį brangiausią, tačiau nebūtinai racionaliausią sprendimą.

Kaune veikia biudžetinė įstaiga “Parkavimas Kaune”.

Ji teikia ne tik parkavimo leidimų išdavimo, kontrolės, tačiau ir kitas paslaugas, t.y. leidimų prekybai išdavimą ir kontrolę. Įstaigoje dirba 47 darbuotojai.

Įstaigos veiklos išlaidos yra aiškiai reglamentuotos, biudžetinių įstaigų finansavimas taip pat yra griežtai reglamentuotas.

Mes vien vykdydami viešuosius pirkimus, šiuo konkrečiu atveju iš VšĮ “Klaipėdos keleivinis transportas” sumokame valstybei PVM mokesčių per metus vien dėl šio pirkimo 100 000 Eur, pagal naują sutartį, per metus savivaldybė išleis 151 000 Eur PVM, kas būtų visiškai netaikoma, jei VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“ būtų perorganizuotas į biudžetinę įstaigą.

Klaipėdos miesto taryba aiškiai žinotų kokios išlaidos yra planuojamos, funkcijos būtų pavestos aiškios su konkrečiomis užduotimis, biudžetinės įstaigos veiklos sąnaudos būtų aiškiai reglamentuotos ir mes, Klaipėdos miesto taryba, veikdami per biudžetinę įstaigą tikrai racionaliau naudotume biudžeto lėšas automobilių parkavimo administravimui.

Bijau, kad tokie siūlymai iš karto nuskęs Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos transporto skyriaus stalčiuose, nes juk nėra racionalu mažinti didėjančias būsimas pajamas tiems, kurie planuoja grįžti į savo buvusią darbo vietą.

Išrašas iš 2018-12-11 sutarties Nr. J9-2651

Archyvų nuotr.

Šaltinis

http://www.cvpp.lt/index.php?option=com_vptpublic&task=sutartys&Itemid=109&filter_show=1&filter_limit=10&filter_supplier=Klaip%C4%97dos%20keleivinis%20transportas&limitstart=40&fbclid=IwAR2OK08DK0svDz9xc6Vrm2Vc7oBea3k2We_h4LGPifxIsf3eg0LLtFLIpf8

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder