Skulptūrų parkas: reikalingi sprendimai, kurie nestabdytų projekto

Klaipėdos miesto valdžios atstovai šiandien lankėsi Skulptūrų parke, kur neseniai pradėti šio išskirtinio uostamiestyje objekto tvarkymo darbai. Siekiama, kad didelio visuomenės dėmesio susilaukęs projektas būtų įgyvendintas per kiek įmanoma trumpesnį laiką.

Projekto pabaigtuvės kitąmet įprasmintų reikšmingą uostamiesčiui sukaktį – 100-ąsias Klaipėdos sukilimo 1923 metais metines.

Šio nepaprastai svarbaus miesto bendruomenei projekto įgyvendinimo sėkmė priklauso nuo daugelio faktorių - suinteresuotos visuomenės, projektuotojų, rangovo ir užsakovo nuolatinio bendradarbiavimo, archeologinių tyrimų sklandaus vykdymo, kylančių iššūkių operatyvaus sprendimo.

Miesto centre tarp Liepų ir S. Daukanto g. įsikūręs Skulptūrų parkas užima beveik 10 ha ploto. Tai yra sudėtinga teritorija, kurioje – ir parkas, ir valstybės saugoma vertybė senosios miesto kapinės, ir daugiau nei šimto skulptūrų ekspozicija, ir Napoleono laikus menantis gynybinis įtvirtinimas, ir paminklas, skirtas 1923 m. sausio 15 d. sukilimui.

Skulptūrų parko sutvarkymo projektas buvo patvirtintas po daugybės visuomeniškai aktyvių klaipėdiečių diskusijų ir kompromisų, tačiau dėl atskirų darbų (ypatingai dėl želdinių sutvarkymo) ir dabar dar vyksta diskusijos.

Administracijos direktoriaus įsakymu prieš beveik du metus buvo suburta 16 specialistų darbo grupė, kuri detaliai peržiūrėjo projekto sprendinius ir pateikė siūlymus dėl projekto sklandaus įgyvendinimo.

Pirmiausiai pradėta tvarkyti tą parko dalį, kurioje yra paminklas 1923 m. sukilėliams, nes būtent čia kitąmet vyks Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui skirti renginiai.  

„Kalbantis su pakankamai gausiai susirinkusiais specialistais, kitais projektu suinteresuotais žmonėmis tapo aišku, kad tam tikrų kompromisų ieškoti yra būtina. Galimybes jiems rasti aš taip pat matau.

Projektas negali sustoti. Bet kuriuo atveju rangovai negali tapti mūsų nesibaigiančių diskusijų įkaitais, jie yra pasiruošę dirbti. Sprendimus turime rasti tokius, kad jie nekeltų grėsmės visam projektui.

2023 m. sausio 15-ajai turi būti deramai sutvarkyta visa erdvė prie paminklo sukilėliams. Artimiausiu metu sėsime prie darbinių brėžinių su projekto autoriais ir ieškosime kompromisų ten, kur juos dar reikia rasti“, - sakė Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas. Jis pažymėjo matantis galimybes rasti sutarimą visais klausimais, dėl kurių vis dar vyksta diskusijos.

Skulptūrų parkas tvarkomas  pagal UAB „Klaipėdos projektas“ 2018 m. parengtą techninį projektą. Rangovai – UAB „Plungės lagūna“ – pirmiausia atlieka tuos darbus, dėl kurių reikalingumo klausimų nekyla.

Šiuo metu vyksta paruošiamieji parko tvarkymo darbai: ardoma atgyvenusi infrastruktūra (pėsčiųjų takai, sporto ir vaikų žaidimo aikštelės, mažosios architektūros elementai, apšvietimas), vežamos statybinės medžiagos, šalia to vyksta archeologiniai tyrimai. 

Nors iki šiol nėra šimtaprocentinio sutarimo dėl kai kurių techniniame projekte numatytų darbų reikalingumo, yra kuo pasidžiaugti.

„Pasisekė su rangovu, kuris yra labai profesionalus, geranoriškas ir linkęs į kompromisų paiešką. Džiugu, kad darbai jau yra įgavę pagreitį, tai įkvepia tikėjimui, kad Klaipėdos krašto 100-mečiui turėsime sutvarkytą erdvę.

Galima pasidžiaugti, kad dėmesys šiam objektui yra išskirtinis, daugialypis. Kita vertus, šis džiaugsmas kelia nemažai rūpesčių, bet tikiuosi, jog suprasime, jog vis esame suinteresuoti, kad projektas būtų įgyvendintas“, - kalbėjo V. Grubliauskas.

Tvarkant parko takus iš naujo atrastos, kadaise neabejingų klaipėdiečių paslėptos nuo sunaikinimo sovietmečiu Berbomų šeimos akmeninės plokštės. Vykdant projektą, plokštės bus grąžintos į pirminę vietą, žymint šios miesto istorijai svarbios šeimos kapavietę.

Prasidėjusios statybos sukėlė nepatogumų Skulptūrų parke įsikūrusiam Klaipėdos miesto savivaldybės Tautinių kultūrų centrui. Šalia dviejų statybviečių veikiančią įstaigą sunkiau pasiekti ir pėstiesiems, ir važiuotiems čia vykstančių renginių dalyviams.

Plungiškiai rangovai miesto vadovams pažadėjo pasirūpinti, kad lankytojai saugiai galėtų patekti į įstaigą ir išeiti iš jos.

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos ir UAB „Plungės lagūna“ sutarties dėl Skulptūrų parko sutvarkymo darbų vertė – 3 mln. eurų.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder