Atgimimo aikštę siūloma skelbti ekstremalia vieta

(21)

Dėl rastų sprogmenų sustojus Atgimimo aikštės rekonstrukcijai, kol kas neaišku, kada darbai bus atnaujinti, o, kol technika stovi, kai kurios institucijos dėl aptiktų senų bombų siūlo įvertinti galimybę teritorijoje skelbti ekstremalią situaciją.

Kad dėl padėties Atgimimo aikštėje Savivaldybei pasiūlyta skelbti ir ekstremalią situaciją, antradienį patvirtino Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.

„Valstybinė institucija parašė - skelbkite ekstremalią situaciją. Vakar vyko posėdžiai aptariant tą gautą pasiūlymą“, - radijo stočiai „Laluna“ sakė A. Vaitkus.

Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos (PGV) viršininkas Vidas Kerševičius „Vakarų ekspresui“ sakė, kad ekstremalios situacijos skelbimas dėl sprogmenų Atgimimo aikštėje - tik vienas iš pasiūlymų, dėl kurio nėra apsispręsta.

„Čia yra tik siūlymas, o sprendimų yra ir kitokių. Remiantis tuo, kad tų sprogmenų vis randama, manome, kad kaip viena iš galimybių yra organizuoti Ekstremalių situacijų komisijos posėdį ir tada spręsti: skelbti ar ne, ieškoti būdų sprendimui priimti. Komisijai priklauso įvairių sričių atstovai“, - sakė V. Kerševičius.

Remiantis tuo, kad tų sprogmenų vis randama, manome, kad kaip viena iš galimybių yra organizuoti Ekstremalių situacijų komisijos posėdį ir tada spręsti.

Jo teigimu, pirmiausiai reikėtų žvalgybos ir tikslesnių galimo pavojaus šaltinių nustatymo: „Nustatyti tas vietas, kad atitiktų kriterijus ekstremalios situacijos paskelbimo. Turi būti eiliškumas, kad ekstremalią situaciją skelbti tam tikroje teritorijoje.“

Miesto vadovas A. Vaitkus taip pat sako, kad gauti pasiūlymai ir samdyti privačius išminuotojus, tačiau tokią mintį jis atmeta.

„Siūlymai pasitelkti privačius išminuotojus manęs nežavi ir neįtikina. Čia yra miesto centras, kuriame kasdien yra tūkstančiai žmonių, ir šitaip prieiti prie tokio klausimo, pasakant, kad patys turime išsiaiškinti, yra tų bombų ar nėra - aš sakau ne. (...) Mes esame civilinė įstaiga, neturime nei išminuotojų, nei specialistų, nei ekspertų“, - kalbėjo meras.

Jo nuomone, teritorijos išminavimu galėtų pasirūpinti pajėgumus tam turintys Lietuvos kariuomenės padaliniai, tačiau jie turėtų gauti nurodymą. Savivaldybė tarnybinės pagalbos nustatant ir neutralizuojant sprogmenis kreipėsi į Krašto apsaugos ministeriją, tačiau kol kas konkrečių sprendimų nėra.

Darbai Atgimimo aikštėje sustabdyti nuo rugsėjo 30 dienos. Prieš tai rekonstruojamoje teritorijoje apsilankiusios specialiosios tarnybos ir išminuotojai rado daugiau ne dvi dešimtis sprogmenų, kurie išvežti ir sunaikinti.

Savivaldybė, remdamasi aikštėje dirbusių specialistų nuomone, skelbia, kad sprogmenų yra ir daugiau, panašu, kad sovietmečiu buvo bandyta išsprogdinti po bombardavimo likusius pastatų likučius, tačiau dalis sprogmenų nedetonavo ir yra likę aikštėje, todėl tęsti darbus pavojinga.

Klaipėdos PGV viršininkas V. Kerševičius teigia, kad be žvalgybos sunku pasakyti, kuriose aikštės vietose slepiasi sprogmenys.

„Sunku pasakyti, kokioje vietoje gali būti sprogmenų užteršimas, kurioje teritorijoje likę sprogmenys, jeigu jie tokie yra“, - teigė V. Kerševičius.

Rugsėjo 30-ąją Savivaldybė su „Infes“ papildomu susitarimu nusprendė iki spalio 27-osios stabdyti darbus, palikta galimybė terminą pratęsti iki tol, kol išnyks kliūtys.

Papildomame susitarime taip pat įvardinta galimybė rangovui atlyginti dėl darbų stabdymo kilusias nenumatytas išlaidas.

Pagal gegužę sudarytą sutartį, „Infes“ po Atgimimo aikšte įrengs dviejų lygių požeminę automobilių stovėjimo aikštelę bei sutvarkys šią viešąją erdvę taip, kad ji būtų patraukli miestiečiams.

Darbai turi būti užbaigti iki 2027-ųjų gruodžio, jų vertė - per 21 mln. eurų, kurie bus skirti iš miesto iždo.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder