Atgimimo aikštė: svarbiau paveldas ar žmonių gyvybė?

(4)

Prieš svarbiausias metų šventes Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus kaip vieną iš didžiausių karštųjų taškų įvardija Atgimimo aikštės rekonstrukciją ir stebisi, kad valstybėje neveikia procedūros, kurios tokiu atveju turėtų užtikrinti žmonių saugumą.

„Pusės aiškiai sutaria, kad žmonių saugumas, žmonių gyvybė yra aukščiau visko“, - pabrėžia A. Vaitkus.

Formaliai visos institucijos sutaria, jog svarbiausia yra nukenksminti teritoriją nuo galimų sprogmenų, tačiau plano, kaip tai turi būti padaryta, šiuo metu nėra. Be to, atsiranda naujų iniciatyvų dėl paveldo saugojimo.

„Šiandien tie darbai yra pradėti ir sustabdyti. Tikimės pragmatizmo. Važiuosime kalbėtis ir į Vilnių su atsakingais pareigūnais. Kas tikrai labai nenormalu, kai yra aprašytos procedūros. Savivaldybė indikuoja - ar padarė šį veiksmą? Taip, ir ne vieną kartą. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja kariuomenę, ši, gavusi informaciją, parengia planą ir jį įgyvendina. Tačiau šita formulė mūsų valstybėje, bent Klaipėdoje, miesto viduryje, senamiesčio zonoje, neveikia“, - emocijų neslepia A. Vaitkus.

Anot jo, dėl projekto įgyvendinimo nėra rastas sutarimas. Iš kariuomenės yra gauta pakankamai reikalavimų, ką turėtų padaryti Savivaldybė kartu su rangovu. Tačiau pačią kariuomenę meras kaltina pasyvumu.

„Klaipėdos žmonės nežino, bet aš pasakysiu. Buvusios Vyriausybės sprendimu Klaipėdos žmonės kasmet neteks po 2,5 milijono eurų. Mano žiniomis, tie pinigai bus skiriami Lietuvos kariuomenei. Tai didžiulė pinigų suma mūsų miestui. Ir šiandien matyti tokį pasyvų veikimą iš kariuomenės man yra nesuvokiamas dalykas. Tikiuosi, kad tai pasikeis. Gal išgirs nauja Vyriausybės vadovybė. Yra išrinkti nauji žmonės parlamente. Jie turėtų pagal savo kompetencijas imtis veiksmų“, - vardina A. Vaitkus.

Atrado vertybių

Klaipėdos merą stebina ir staiga pasikeitusi Atgimimo aikštėje kasinėjimus vykdančių archeologų pozicija. Jis teigia, jog archeologiniams tyrimams vadovavęs Donatas Zubrickas nuolat tvirtino, jog nieko vertingo aikštėje nerandama, kalbėta, jog 19 amžiaus statinių likučiai neturėtų ir negalėtų trukdyti projekto įgyvendinimui.

„Turime Kultūros paveldo departamento (KPD) verdiktą. Keletą mėnesių nieko nematė ten vertingo. Staiga posėdis ir kažkokios vertybės, apie kurias nei aš, nei posėdžio dalyviai nieko konkretaus neišgirdo. Mes paprašėme garso įrašo (KPD posėdžio), jo negavome. Tai atrodo labai keista“, - stebisi A. Vaitkus.

Anot jo, KPD įrašo nepateikė norint apsisaugoti nuo to, kad pokalbiai nebūtų naudojami viešumoje, nors departamentas privalo būti viešas kaip valstybės institucija. Todėl meras neabejoja, kad posėdžio įrašą jam pavyks gauti.

„Vienokiu ar kitokiu būdu mes tą įrašą gausime. Kiek turime informacijos iš posėdyje dalyvavusių asmenų, labai keistai buvo vedamas posėdis, jei KPD atstovai kėlė labai konkrečius klausimus, kiti sakė užtenka diskusijų ir balsuojame“, - turima informacija dalijasi A. Vaitkus.

Jis teigia negalintis plačiau komentuoti situacijos, nes nėra iš KPD gavęs oficialių dokumentų.

Lietuvoje to nebuvo

A. Vaitkus priminė, kad Atgimimo aikštės projektas pradėtas dar ankstesnės valdžios, o klaipėdiečiai dėl šios aikštės nuo 2013 metų pasisakė jau keturis kartus. Buvo pritarta, kad turi būti tvarkoma tiek pati aikštė, tiek įrengiama požeminė automobilių stovėjimo aikštelė.

„Praėjusiais metais pradėdami šį projektą neturėjome jokių indikacijų (sustabdyti projektą. - Autor. past.), po visų atliktų darbų, ekspertizių“, - priminė A. Vaitkus.

Jis akcentuoja, kad jam niekur Lietuvoje, net dirbant Vilniuje, neteko susidurti ir matyti tokio pavyzdžio, jog dėl archeologų sprendimų būtų stabdomas panašus projektas.

Meras teigia gerbiantis visus entuziastus, kurie nuoširdžiai myli ir rūpinasi paveldo išsaugojimu. Tačiau atkreipia dėmesį, kad kalbos apie būtinybę Atgimimo aikštėje atstatyti pastatus ir gatvę prasilenkia su realybe.

„Tie, kurie bando kurti įvairius projektus ore, mosikuojant rankom, reikia aiškiai suprasti, kad reikėtų labai daug ką ir nugriauti, kas yra pastatyta“, - pažymi A. Vaitkus.

Šiuo metu Atgimimo aikštėje esanti kariškių įranga rodo, jog po atkastais buvusių pastatų pamatais gali būti sprogmenų. Tačiau kariškiai reikalauja, kad Savivaldybė ir rangovas tuos pamatus demontuotų. O KPD pradėjo diskusiją dėl šių pamatų išsaugojimo. Susidarė užburtas ratas, kurio išnarpliojimui, panašu, gali prireikti sprogimo, tik neaišku - kur ir kokio.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder