ATIDARYMAS. Automobilių muziejaus atidarymas istoriniame dujų fabrike planuojamas gegužės 25 dieną. KTIC nuotr.

Augustinui Jankevičiui - apdovanojimas už darbą Klaipėdai

(5)

Klaipėdos miesto tarybos Kolegija vienbalsiai pritarė siūlymui verslininkui Augustinui Jankevičiui įteikti Klaipėdos miesto vėliavą už 2023 metų darbą Klaipėdai. Taip įvertintos jo pastangos išsaugant buvusio dujų fabriko pastatų kompleksą, kuriant istorinių automobilių muziejų ir įgyvendinant kitus projektus.

„Verslininkas A. Jankevičius ir paramos fondo “Augustus„ vadovas Arvydas Urbis yra vieni entuziastingiausių Klaipėdos paveldo puoselėtojų, kurių pastangomis buvusiame Klaipėdos dujų fabriko pastatų komplekse, Liepų g. 47 ir Trilapio g. 4, atgimė du išskirtiniai pastatai, o viename jų įkurtas istorinių automobilių muziejus“, - akcentuojama Kolegijai pateiktame rašte.

Taip pat pažymima, kad sunykusį kompleksą ėmęsi globoti miesto istorijai neabejingi piliečiai, negailėdami asmeninių lėšų ir pastangų, susidūrė su įvairiausiais sunkumais. Įsigytas turtas buvo minimas tarp labiausiai apleistų ir labiausiai užterštų Lietuvos vietovių. Atlikus geologinius tyrimus paaiškėjo, jog dujų saugyklų pastatuose gruntas yra smarkiai užterštas nuodingomis medžiagomis. Pastatų būklė prieš pradedant darbus buvo avarinė.

Tačiau tai nesutrukdė siekti svajonės atkurti išskirtinį miesto istorijos objektą. Kilniam tikslui įgyvendinti buvo įkurtas labdaros ir paramos fondas, organizuojamos talkos, švietėjiški renginiai, miestiečiai ir svečiai kviečiami susipažinti su Klaipėdos industrinio paveldo istorija ir paveldosaugos entuziastų idėjomis. Dujų fabriką edukaciniais tikslais lanko moksleivių grupės.

Restauruojant du buvusios dujų saugyklos pastatus buvo išsaugotos visos vertingosios savybės. Kruopščiai restauruota pastatų architektūrinė išraiška atgavo originalias formas ir tapo sektinu pavyzdžiu kitiems istorinių pastatų savininkams.

Malonu ir netikėta

A. Jankevičius „Vakarų ekspresui“ sakė, kad žinia apie miesto įvertinimą buvo netikėta ir maloni.

„Jei vėliava bus pakankamai didelė, bent 3 metrų, išskirtinėmis progomis ją būtinai pakabinsiu prie muziejaus ant stiebo“, - sako A. Jankevičius.

Anot jo, jau gegužės 25 dieną planuojamas oficialus senovinių automobilių muziejaus atidarymas.

„Klaipėdos miesto gatvėmis turėtų vykti istorinių automobilių paradas, žada atvykti automobiliai iš visos Lietuvos“, - planais dalijasi A. Jankevičius.

Oficialiai Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus miesto vėliavą įteiks vasario 16 d. renginyje Žvejų rūmuose.

Praėjusiais metais Klaipėdos vėliava buvo įteikta Lietuvos Raudonojo Kryžiaus organizacijos Klaipėdos skyriui.

Apie dujų fabriką

Dujų fabrikas buvo pirmas miesto lėšomis pastatytas pramoninis statinys po 1854 metais Klaipėdą nusiaubusio gaisro. Jis pradėjo veikti 1861 m. Fabriko kompleksą sudarė keturiolika skirtingų statinių: garo katilų cechai, aparatinė, varyklos, aušyklos, spaudimo reguliavimo patalpa, dujų saugyklos, dirbtuvės, sandėliai, meistrų gyvenamasis namas ir kiti statiniai. Klaipėdos dujų fabrike pagamintomis dujomis buvo apšviečiamos gatvės, vėliau dujos pradėtos naudoti ir viryklėms, pramonės įmonėse. Dabar iš dujų fabriko likę tik trys pastatai.

Šiandien teritorija atgimsta kaip kultūros ir komercijos erdvė. Teritorijoje įkurta istorinių automobilių ekspozicija, planuojamos restauravimo dirbtuvės, senųjų kariljono varpų instaliacija, nedidelės parduotuvėlės, kavinė.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder