Į mokyklas - be mobiliųjų telefonų

(4)

Vis daugiau uostamiesčio mokyklų nutaria drausti vaikams naudotis mobiliaisiais telefonais pamokų ir pertraukų metu.

Klaipėdos švietimo įstaigos noriai jungiasi į šį mėnesį Skaitmeninės etikos centro paskelbtą iniciatyvą „Iš telefonų - į mokyklą“. Iniciatyvos tikslas - apibrėžti vietas ir laiką, kur ir kada jie neturi būti naudojami.

Šį mėnesį Skaitmeninės etikos centrui pakvietus visuomenę jungtis prie iniciatyvos, šią idėją palaikančių organizacijų skaičius perkopė 200. Jungiasi mokyklos, asociacijos, nevyriausybinės įstaigos, privatūs verslai, įvairios organizacijos.

Iniciatyvoje dalyvaujančios Klaipėdos Tauralaukio progimnazijos direktorė Rima Narkienė „Vakarų ekspresui“ sakė, kad mobilieji telefonai jų įstaigoje draudžiami jau ketvirtus metus.

Tokį sprendimą mokykla priėmė pasitarusi su tėvais. Draudimas naudoti telefonus mokyklos patalpose pamokų ir pertraukų metu įteisintas mokinio tvarkos taisyklėse.

„Pradinukai prieš pamokas sudeda telefonus į dėžutes, vyresnieji privalo juos palikti spintelėje, jei telefonas brangus - leidžiame palikti kuprinėje išjungus garsą. Esame mokykla be telefonų“, - pasakojo R. Narkienė.

Jos teigimu, suvaldyti mokinius nelengva, dėl to yra taikomos ir nuobaudos. Jei mokinys pažeidžia taisykles, telefonas iš jo atimamas ir atiduodamas pamokoms pasibaigus, jei pagaunamas antrą kartą - telefono į mokyklą ateina atsiimti vaiko tėvai.

„Mes ne tik draudžiame, bet siūlome alternatyvas - mokyklos erdvėse vaikai pertraukų metu gali žaisti stalo ir loginius žaidimus. Šiuo metu kaip tik laukiame dar vienos naujos stalo žaidimų siuntos. 

Vaikams yra pritaikyta biblioteka, lauke kuriame gamtos klasę ir čia taip pat bus galima žaisti ir šaškėmis, ir šachmatais“, - vardijo Tauralaukio mokyklos vadovė.

Ji pastebėjo, kad draudimai davė naudos - mokiniai daugiau bendrauja tarpusavyje, o į kai kurių kuprines sugrįžo knygos.

„Pradėjo skaityti, ir tai labai džiugina, bet tikrai negaliu sakyti, kad labai lengva šį draudimą kontroliuoti, nes į mokyklą nuo rudens atėjo daug mokinių iš kitų švietimo įstaigų. Štai su jais turime reikalų“, - pastebėjo R. Norkienė.

Iniciatyvoje dalyvauja ir kita uostamiesčio įstaiga - Klaipėdos universiteto „Žemynos“ gimnazija. Čia mobiliaisiais telefonais draudžiama naudotis pamokų metu.

Gimnazijos vadovas Nikolajus Petunovas komentavo, kad pertraukų metų suvaldyti procesą nepakanka pajėgų, ypač, kai pastabos sakomos aštuoniolikmečiams gimnazistams.

„Jie pilnamečiai ir į mokytojų kalbas menkai reaguoja. Pats dėstau ir prieš pamoką telefonus prašau sudėti į dėžutes, ant stalų jų neturi būti. 

Mūsų įstaiga yra auganti, joje nėra daug laisvų erdvių, tačiau randame būdų, kaip pasiūlyti alternatyvą telefonams - yra šachmatų lentos, stalo tenisas. 

Manau, kad kariauti su mokiniais neturėtų vien tik mokyklos - būtų gerai, kad toks draudimas būtų įteisintas įstatymais. Mums sunku paaiškinti vaikams, kad gyvenimas vyksta šalia, o ne mobiliuosiuose telefonuose“, - svarstė N. Petunovas.

Skaitmeninės etikos centro steigėja, lektorė Renata Gaudinskaitė dienraščiui sakė, kad į iniciatyvą „Iš telefonų - į mokyklą“ jungiasi labai daug įstaigų, tai rodo, kad problema yra aktuali.

„Ne kartą politikams siūlėme į problemą atkreipti dėmesį ir imti pavyzdį iš užsienio praktikos. Pasaulyje jau yra apie 60 šalių, kuriose mobiliųjų telefonų naudojimas mokymo įstaigose yra draudžiamas įstatymais. 

„Tokio įstatymo reikia ir Lietuvai. Mes kalbame apie priemonę, kuri yra polimedijos įrenginys ir kurio netinkamas naudojimas gali sukelti priklausomybę, kurios poveikis prilyginamas psichoaktyvių medžiagų vartojimui. Jei paliksime vaikams patiems spęsti, kur ir kada naudoti telefoną, tai jie neabejotinai liks telefonuose visą įmanomą laiką“, - kalbėjo R. Gaudinskaitė.

Anot jos, Sveikatos apsaugos ministerijai abejonių dėl tokio įstatymo nekyla, tačiau sulaukiama didžiulio pasipriešinimo iš Švietimo ir mokslo ministerijos. 

Kokios to priežastys - neaišku, galbūt bijoma naujų draudimų, baiminamasi neigiamos visuomenės reakcijos. Nepaisant to, Skaitmeninės etikos centras ir toliau planuoja inicijuoti panašias akcijas, rengti diskusijas bei kreipti visuomenės dėmesį į atsakingą jaunų žmonių naudojimąsi mobiliaisiais telefonais.

Pasaulyje jau yra apie 60 šalių, kuriose mobiliųjų telefonų naudojimas mokymo įstaigose yra draudžiamas įstatymais.

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.