Juodkrantės festivalyje „Pūsk, vėjuži!“ – poezija ir kuršininkų tapatybės ženklai

Rugpjūčio 22-25 dienomis Juodkrantėje vyks XVII folkloro festivalis „Pūsk, vėjuži!“ Tai tradicinis vasaros palydėtuvių renginys, skirtas prisiminti iš šio krašto kilusį Martyną Liudviką Rėzą. 

Šiemet festivalį atidarė Stalo teatro spektaklis jaunimui „Rhesanium“. Rugpjūčio 17 d. dramaturgės Sandros Bernotaitės ir režisierės Saulės Degutytės kūrybinis vyksmas padėjo patirti gyvą Liudviko Rėzos gyvenimą. 

Spektaklyje „Rhesanium“ sužaidžiama ir sugrojama žinomos asmenybės gyvenimo kelionė, kurioje skamba ir Immanuelio Kanto „Grynojo proto kritikos“ ištraukos, ir Donelaičio „Metų“ pamokslavimas geros valios žmonėms, pasirodo iš detalių kuriami L. Rėzos laikmečiui ir aplinkai atstovaujantys veikėjų portretai.

L. Rėza buvo ne tik kunigas, teologijos profesorius, lietuvių rašto ir kultūros puoselėtojas, bet ir poetas. Rugpjūčio 23 d. 18 val. bus pristatomas naujas jo eilėraščių rinkinys „Prutena“. 

Prieš du šimtus metų rašyta poezija į lietuvių kalbą išversta pirmą kartą. L. Rėzos poezija, kaip ir visas jo kūrybos paveldas, yra Lietuvos nacionalinis turtas, tačiau iki šiol vokiečių kalba parašyti kūriniai platesniam skaitytojų ratui buvo neprieinami. 

Apie tai, kokią įtaką L. Rėzos kūrybai darė Kuršių marios bei dabar jau užpustytas Karvaičių kaimas, kalbės dr. Aurelija Mykolaitytė ir dr. Liucija Citavičiūtė. 

Apie „Prutenos“ vertimo darbą pasakos Antanas A. Jonynas, savo santykiu su L. Rėzos palikimu dalinsis knygos iliustruotoja Eglė Gelažiūtė-Petrauskienė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vadovas Gytis Vaškelis, o poeto eilėraščius skaitys kunigas Jonas Liorančas.

Visą savaitgalį Juodkrantėje veiks tautodailės ir kulinarinio paveldo mugė. Bus galima plaukioti mediniais buriniais laivais, megzti tinklą, pasigaminti vėtrungę ar vėjo gaudyklę, dalyvauti senoviniuose žaidimuose, pasimatuoti šalmą bei paimti į rankas ginklą. 

„L. Rėzą krikštijo tuo metu, kai Karvaičių bažnyčia jau buvo pustoma smėliu, – sako festivalio „Pūsk, vėjuži!“ organizatorė, Liudviko Rėzos kultūros centro direktorės pavaduotoja Virginija Burbienė. – Tik nukasdavo smėlį, o kitą rytą atsikėlę vėl duris turėdavo prasivalyti. 

Iki XIX a. čia buvo tokia dykynė, gyvenimas smėlynuose sunkus, žmogus buvo priklausomas nuo to, kiek pagaus žuvies, nieko neužsiauginsi. Bet žvejai nepaliko savojo krašto. Norime akcentuoti, kas šioje smėlynų žemėje žmonėms buvo brangu, kokie jos tapatybės ženklai.“

Festivalio tradicija – iš penkių regionų suvažiavusių folkloro ansamblių dainų ratas prie L. Rėzos paminklo ir muzikinė kelionė marių krantine. 

„Visi penki šalies regionai būna apdainuojami krantinėje apie šimto dainininkų“, – sako V. Burbienė. Muzikinėje scenoje bus galima išvysti ir audiovizualinę instaliaciją „Skambantys raštai“. 

Rugpjūčio 24 d., šeštadienį, 18 val. „Pūsk, vėjuži!“ vainikuos Sauliaus Petreikio ir grupės koncertas „Kur suteka saulės“ bei vakaronė su folkloro ansambliu „Serbentėlė“ (vadovė Daiva Bradauskienė).

Renginį organizuoja Liudviko Rėzos kultūros centras, finansuoja - Lietuvos kultūros taryba ir Neringos savivaldybė. Renginio programa: https://www.lrezoskc.lt

Baltijos kelio 35-osioms metinėms skirti renginiai

Rugpjūčio 23 d.

12–17 val. Lietuvos spaudos fotografų klubo paroda „Nepriklausomybės kelias“. Neringos savivaldybės administracijos I aukšto fojė, Taikos g. 2, Nida.

12.15 val. Akcija „Gyvoji grandinė“. Kuršių marių krantinėje Nidoje šalia maestro Vytauto Kernagio skulptūros.

15–17 val. kūrybinės dirbtuvės „Baltijos kelio alėja“. Marių krantinė Juodkrantėje ties Raganų kalnu.

19 val. 16-ojo tarptautinio kino festivalio „Baltijos banga“ atidarymas (festivalis vyks rugpjūčio 23–27 d.). Nidos bendruomenės namai, Taikos g. 17, Nida.

Rugpjūčio 23 ir 24 d. 23 val. „Žvaigždynai virš Parnidžio“. Vedlys po dangaus skliautą Algimantas Kleiva kviečia susitikti ant Parnidžio kopos. 

Girdėsite pasakojimą apie žvaigždynus ir lietuviškus pėdsakus naktiniame danguje. Bilieto kaina – 5 Eur. 

Bilietai platinami Nidos turizmo informacijos centre (Naglių g. 18E, Nida) arba renginio vietoje prieš renginį. Vieta: prie Saulės laikrodžio ant Parnidžio kopos, Nida.

Rugpjūčio 24 d.

12 val. Baltijos kelio 35-mečio žygis. Baltijos kelias – tai daugybės geros valios žmonių susitikimas laisvės vardu. 

Prieš 35 m. neskaičiavome, kiek reiks važiuoti, kiek eiti iki susitikimo vietos, kur turėjome ištiesti ranką bičiuliui ar nepažįstamajam, ir jautėme, kad mūsų širdys plaka vienu ritmu. 

Kviečiame susitikti prie jūros ir kartu pasakyti AČIŪ už tai, ką iškovojome ir už tai, ką sukūrėme.

Žygio metu pajudėsime iš dviejų vietų – Nidos centrinio arba Preilos paplūdimio – ir eisime vieni link kitų, kol susitiksime ties Vecekrugo kopos laiptais ir ištiesime vienas kitam ranką. 

Renginyje dalyvaus Nidos KTIC „Agila“ folkloro ansamblis „Giedružė“. Kviečiame su savimi turėti tautinę atributiką ir einant pasirinkti akmenukų – iš jų sudėsime brangiausius žodžius.

Daugiau informacijos: https://www.kulturossala.lt Organizatoriai: Neringos savivaldybė, Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“, Liudviko Rėzos kultūros centras

Neringos gamtinis turizmas pristatytas gamtinio turizmo parodoje „BirdLife Suomi“

Helsinkyje vykstančiame renginyje pristatytos Neringos gamtinio turizmo galimybės, ypatingą dėmesį skiriant paukščių stebėjimui – vienai iš pagrindinių Neringos turizmo sričių, pritraukiančių turistus ne sezono metu.

Suomijos garbės konsulas K. Castrenas parodoje išsamiai pristatė Kuršių neriją ir jos svarbą Baltosios–Baltijos jūrų paukščių migracijos kelyje, kuris driekiasi per šią unikalią teritoriją. 

Angelina Ivanova - Kristeris Castrenas
Nidos KTIC „Agila“ direktoriaus pavaduotoja Angelina Ivanova ir Suomijos garbės konsulas Kristeris Castrenas turizmo parodoje Suomijoje. Nidos KTIC „Agila“ nuotr.

Baltosios–Baltijos jūrų paukščių migracijos kelias yra itin svarbus ruožas, kuriuo migruoja paukščiai iš Šiaurės Europos ir net Šiaurės vakarų Azijos.

Paukščių stebėjimas Neringoje apima paukščių identifikavimą jų natūraliose buveinėse, dažnai peržengiant turistams įprastas aplinkos ribas. 

Ši veikla yra itin populiari visame Vakarų pasaulyje. Kuršių nerija, būdama vienu iš svarbiausių Šiaurės Europos paukščių migracijos maršrutų, suteikia išskirtines galimybes stebėti ir identifikuoti daugybę migruojančių sparnuočių bei fiksuoti jų skaičių.

Be šios parodos, Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“ kartu su Lietuvos Respublikos ambasada Suomijoje surengė verslo misiją, kurios metu Suomijos kelionių organizatoriams ir žurnalistams buvo pristatytos Neringos turizmo galimybės. 

Renginio metu taip pat įvyko kontaktų mugė, kurioje užmegzti ryšiai ateities bendradarbiavimui.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder