Klaipėda turės du kariljonus, tačiau jų skambesio laukti teks ilgai

(1)

Klaipėdos miesto Taryuba pritarė sprendimui jai priklausančius senuosius Klaipėdos kariljono varpus su priedais perduoti panaudai VšĮ fondui „Augustus“. Planuojama, kad senasis kariljonas atgims vienoje iš restauruojamų Klaipėdos dujų fabriko saugyklų.

Tuo tarpu nuo gegužės mėnesio nutilusio Klaipėdos kariljonas senajame pašto bokšte likimas - nėra aiškus. Ilgus metus juo groję vieninteliais Klaipėdoje kariljonininkai - atleisti iš darbo.

Prieš Klaipėdos miesto Tarybos posėdį liepos 25 d. pasisakė kariljonininkas Kęstutis Kačinskas, kuris uostamiesčio kariljono varpais skambino nuo 1987 metų.

Nuo rugpjūčio 2 d. jis atleidžiamas iš darbo. Nuo birželio atleistas iš jo kolega Stanislovas Žilevičius. Vieninteliai kariljonininkai Klaipėdoje tapo nereikalingi po to, kai nutilo kariljonas senojo Klaipėdos pašto bokšte.

„Teigiama, kad pašto bokštas avarinės būklės. Tik ekspertai buvo atvykę iš kultūrinės įstaigos, ne inžinieriai. Pamatė, kad tinkas krenta ir nusprendė, kad būklė - avarinė.

Man atrodo, kad su tuo pastatu negeri dalykai vyksta, bet ateitis parodys“, - savo abejones „Vakarų ekspresui“ išreiškė kariljonininkas K. Kačinskas.

Prieš Tarybos posėdį muzikantas taip pat suabejojo sprendimu atkurti senąjį kariljoną Dujų fabrike.

„Vizija, įrengti dujų saugykloje kariljoną, nepaisant visų gerų norų, yra nereali dėl techninių akustinių galimybių. Pirmiausia todėl, kad statinys yra sankryžoje ir bokštas - per žemas.

Pažymėtina, kad kariljonas yra lauko instrumentas. Jo klausomasi lauke“, - argumentavo K. Kačinskas.

Muzikantas atkreipė dėmesį, kad net sprendimo perduoti turtą projekte esama nekompetencijos, nes parašyta, kad varpai - variniai. Iš tiesų medžiaga, iš kurios liejami varpai yra vario, alavo ir švino lydinys, liaudyje vadinamas bronza", - paaiškino K. Kačinskas.

Kariljonininkas Tarybos nariams priminė seną siūlymą iš likusių senojo kariljono varpų pagaminti mobilų kariljoną.

„Turint vieną su kitu suderintus varpus, jo kaštai būtų mažiau nei kuklūs.

Reikalinga tik platforma, ant kurios būtų galima varpus sukabinti. Po to konstrukciją galėtų transportuoti bet koks sunkvežimis.

Tai galimybė tokį kariljoną turėti ir su juo dalyvauti įvairiose miesto ir rajono šventėse ir už tai gauti pinigus. Mano skaičiavimais instrumentas atsipirktų per trejus metus.

Tokie kariljonai yra įvairių švenčių puošmena Vokietijoje, Olandijoje, Norvegijoje, Ispanijoje. Prieš 7-8 metus Klaipėdos kariljono festivalio metu buvo išnuomotas toks instrumentas iš Gdansko.

Jo nuoma kainavo 15 tūkst. Eur per tris dienas. Šiuo instrumentu buvo grojama prie „Akropolio“ kitose, miesto erdvėse ir buvo puikūs klausytojų atsiliepimai", - priminė K. Kačinskas.

Dar prieš daugiau nei du dešimtmečius mobilaus kariljono idėja jau buvo iškelta miesto Tarybos nariams. Tada siūlomo instrumento sąmata, pasak kariljonininko, buvo 30 tūkst. litų.

Klaipėdos savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjas Edvardas Simokaitis patikino, kad anuomet Taryba jau buvo nusprendusi, kad poreikio mobiliam kariljonui įrengti Klaipėdos savivaldybė neturi.

VšĮ fondo „Augustus“ direktorius Arvydas Urbis patikino Tarybos narius, kad kariljoną buvusioje dujų saugykloje įrengti įmanoma ir techniškai ir akustiškai. Tai neva jam patvirtinęs kitas uostamiesčio kariljonininkas S. Žilevičius ir keletas įmonių, kurios specializuojasi garso ir akustikos klausimais.

Taip pat buvo atsakyta, kad varpus perimti iš Savivaldybės pagal panaudos sutartį fondas imasi tik 20 metų laikotarpiui, nes mažiausiai penkerių metų prireiks, kad jie suskambėtų, nekalbant jau apie milžiniškas investicijas, kurias VšĮ „Augustus“ įsipareigoja investuoti, kad Klaipėda turėtų unikalų kariljoną, kuris ne tik skambės, bet ir bus įrengtas taip, kad būtų galima iš arti apžiūrėti.

Taigi ateityje, kai bus suremontuotas ir senojo pašto pastatas, Klaipėda taps unikaliu miestu, kuris vienintelis Lietuvoje turės du kariljonus. Kad tik būtų kas jais skambintų...

K. Žilevičius ir K. Kačinskas - pamainos neturi. Kariljonininkus Europoje ruošia tik trys aukštosios muzikos mokyklos Belgijoje, Olandijoje ir Danijoje. Šią specializaciją įgyti gali tik jau įgiję vargonininko specialybę muzikantai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder