Praėjusį mėnesį patikrinti pietinės ir šiaurinės Klaipėdos dalies individualių kvartalų gyventojų konteineriai. Žinia, už atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimą minimali bauda yra 15 eurų, o už pakartotinį nusižengimą galima gauti ir maksimalią 600 eurų siekiančią baudą.
Dažniausia klaida – pavojingos atliekos
Kovo mėnesį vykusio reido metu dažniausia užfiksuota klaipėdiečių klaida buvo pavojingų medžiagų pakuočių išmetimas į netinkamus konteinerius. Plastikiniai indai nuo langų skysčio, antifrizo buvo išmesti į plastiko ar komunalinių atliekų konteinerius. Tačiau pakuočių, kuriose buvo pavojingos medžiagos, negalima mesti į individualius konteinerius.
„Raudoname rombe esantis ženklas įspėja mus, kad tokiose plastikinėse talpose esantys skysčiai priskiriami pavojingoms medžiagoms. Tokias pakuotes gyventojai gali atvežti į KRATC didžiųjų atliekų aikšteles, arba tuščių bakelių surinkimui degalinėse būna pastatyti specialūs konteineriai“, - aiškino Ričardas Lukauskas, KRATC kokybės inspektorius.
Kitas užfiksuotas pažeidimas susijęs su cemento maišais. Jie buvo išmesti į antrinių žaliavų rūšiavimo konteinerį. Tačiau cementas taip pat priskiriamas pavojingoms medžiagoms ir jo pakuotė turėjo būti sutvarkyta kaip ir kitos statybinės ar pavojingos atliekos – atgabentos į KRATC didžiųjų atliekų aikštelę arba atiduotos privatiems tokių atliekų tvarkytojams.
„Dar keli pažeidimai, kuriuos matėme pastarojo reido Klaipėdoje metu, buvo susiję su didžiųjų atliekų išmetimu į mišrių atliekų konteinerį. Į vieną sugrūstas vaikiškas vežimėlis, o kitame styrojo plastikinė detalė, neleidžianti uždaryti konteinerio dangčio. Abiem atvejais šie daiktai turėjo atsidurti didžiųjų atliekų aikštelėje, o ne konteineryje. Į konteinerius leidžiama išmesti tik tokias atliekas, kurios lengva telpa, o konteinerio dangtis visada turi būti uždarytas“, - aiškino R. Lukauskas.
Tikrins ir maisto atliekų konteinerius
Nuo balandžio 2 dienos Klaipėdoje atskirai pradėtos rūšiuoti maisto atliekos. KRATC specialistai jau pastebėjo, kad gyventojai daro elementarias klaidas: išmeta virtuvės atliekas palaidas, nors jas derėtų sudėti į plastikinį maišelį, kaip kad įprasta metant mišrias atliekas. Dar viena maisto rūšiavimo klaida, kad į rudąjį konteinerį išmetami produktai stiklinėje taroje. To daryti nevalia, rūšiuojant maisto likučius stiklines ir metalines pakuotes būtina atskirti ir išmesti į joms skirtus konteinerius.
Kadangi maisto atliekų rūšiavimas tik prasidėjo, tikrintojai kol kas bus atlaidesni klaipėdiečiams, nebent bus pastebėti piktybiniai pažeidimai. Pavyzdžiui, neleistinų atliekų šalinimas maisto konteineriuose. Taip pat aplinkosauginių reidų metu žadama atkreipti dėmesį, ar individualių valdų gyventojai išvis turi maisto atliekų rūšiavimo konteinerį. Nes pagal Klaipėdoje galiojančią tvarką maisto atliekų, kaip ir stiklo, plastiko, popieriaus, žaliųjų atliekų, rūšiavimas yra privalomas.
Neturintiems rūšiavimo konteinerių ar kilus klausimams dėl rūšiavimo rekomenduojama susisiekti su KRATC specialistais tel. +370 800 13344 arba el. paštu [email protected].
Taisyklės privalomos visiems
Nuobaudos už neteisingą atliekų tvarkymą Lietuvoje nėra naujovė. Pavyzdžiui, praėjusį mėnesį plačiai nuskambėjo istorija, kai kaimyninėje Klaipėdos rajono savivaldybėje gyventojas į plastiko pakuočių konteinerį išmetė sodo purkštuvą ir už tai jam skirtą 30 eurų baudą apskundė teisme. Visgi, remiantis Lietuvoje galiojančiais teisės aktais, gyventojas buvo neteisus – nesilaikė savivaldybės patvirtintų atliekų rūšiavimo taisyklių ir už netinkamai išmestą atlieką turėjo sumokėti paskirtą baudą. Plastikinį purkštuvą derėjo išmesti į mišrių atliekų konteinerį, nes jo sudėtyje yra skirtingų plastikų, gumos, tekstilės, metalo detalių. Arba purkštuvą buvo galima nugabenti ir atiduoti į didžiųjų atliekų priėmimo aikštelę.
„Palikti atliekas šalia konteinerių, išmesti statybines ar pavojingas atliekas į mišrių atliekų konteinerius, neteisingai išrūšiuoti pakuotes – tai yra toks pat administracinis teisės pažeidimas, kaip ir eismo taisyklių nesilaikymas“, - aiškino Linas Lapinskas, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus Kontrolės ir prevencijos poskyrio vedėjas, primindamas, kad kasmet uostamiestyje už neteisingą atliekų tvarkymą nubaudžiama iki šimto fizinių bei juridinių asmenų.
Klaipėdos miesto savivaldybės Taryba taip pat yra patvirtinusi atliekų tvarkymo taisykles. Paskutinįkart jos keistos 2023 m. gruodžio mėnesį, su jomis susipažinti galima internete https://www.kratc.lt/naujienos/pasikeite-komunaliniu-atlieku-tvarkymo-taisykles-klaipedoje/
Planuojama, kad bendrus aplinkosauginius reidus Klaipėdos miesto savivaldybės ir KRATC specialistai rengs bent kartą per mėnesį.
Rašyti komentarą