Prabėgus pusei kadencijos meras A. Vaitkus sako, kad suplanuoti darbai vyksta sparčiai ir tikisi, kad per kadenciją pavyks pasiekti išsikeltus tikslus ir įgyvendinti tai, kas buvo pažadėta klaipėdiečiams.
„Pirmieji dveji kadencijos metai buvo be galo intensyvūs, reikalaujantys greitų ir ryžtingų sprendimų, įsigilinimo į visas savivaldos veiklos sritis, atsakingo planavimo, reikalingų korekcijų numatymo.
Džiugu, kad pavyko sutelkti komandą, jog būtų įgyvendinti klaipėdiečiams svarbūs projektai, gyventojus pasiektų reikalingos paslaugos, Klaipėda sėkmingai vystytųsi.
Miestas keičiasi, o mes ir toliau dirbame tam, kad Klaipėda būtų gyvybingas miestas, o kiekvienas gyventojas jaustųsi išgirstas, pastebėtas ir svarbus“, – sako Klaipėdos meras.
Senamiestis ir centrinė miesto dalis: atnaujinami fasadai, kuriami nauji traukos objektai
Ypač didelis dėmesys skiriamas senamiesčiui ir centrinei miesto daliai. Darbas, kurio pradėjus kadenciją imtasi nedelsiant – apleistų senamiesčio pastatų sutvarkymas.
Sukurtas finansavimo mechanizmas, kuris paskatino pastatų savininkus imtis fasadų atnaujinimo. Iniciatyva sulaukė didelio dėmesio – jau sutvarkyti 24 pastatai, dar 9 pastatai tvarkybos darbų sulaukė pagal seniau galiojančią išimtinai paveldo statiniams skirtą programą.
Pagaliau pokyčiai matomi Tiltų g. 1 fasaduose, ant pastato sugrįžo restauruotas miesto herbas su berniuku.
Kuriami ir nauji traukos objektai. Ryškiausias projektas – Klaipėdos pilies bokšto atstatymas. Šis objektas jau tapo vienu iš miesto vizualinio identiteto akcentų, dar laukia darbai įrengiant vidų ir įveiklinant erdves.
„Šis objektas jau dabar atrodo išskirtinai – bokštas pakeitė miesto vaizdą tiek iš senamiesčio, tiek nuo Kuršių marių pusės.
Turime didžiulę viltį ateityje pilnai atstatyti ir visą piliavietę, manau, kad ji taptų ryškiu simboliu ne tik Klaipėdos miestui, bet ir visai Lietuvai“, – ateities siekiais dalijasi Klaipėdos meras.
Labai svarbūs projektai – Klaipėdos centrinio pašto sutvarkymas bei šv. Jono bažnyčios bokšto statyba. 2024 m. buvo projektuojamas šv. Jono bažnyčios bokštas, atliktos sklypo, kuriame vyks statybos, detaliojo plano keitimo procedūros.
Siekiant Kultūros ministerijai priklausančio Centrinio pašto pastato atgaivinimo, savivaldybė rengia įveiklinimo koncepciją, o Kultūros ministerijai pavaldžios įstaigos – Kultūros infrastruktūros centro užsakymu atliekamas pastato projektavimas.
Taip pat tvarkomos viešosios erdvės: atnaujinta krantinė ties miesto simboliu – burlaiviu „Meridianas“, darbai vyksta prie Santuokų rūmų, pradėta Atgimimo aikštės rekonstrukcija.
Dėl pastarojo projekto susidurta su neeiliniais iššūkiais, išryškinusiais ir šalies nacionalinio teisinio reguliavimo spragas.
Planuojamos naujos erdvės prie vandens
Siekiama, kad Danės upėje aktyvėtų pramoginė laivyba, prie krantinių švartuotųsi pramoginiai laivai ir burinės jachtos, o pakrantėse kurtųsi naujos erdvės laisvalaikiui ir poilsiui.
Artimiausiuose savivaldybės planuose – Šiaurinio rago sutvarkymas, čia bus sukurta patraukli viešoji erdvė.
Gerinamos sąlygos laivybai – atidaryta laivų nuleidimo prieplauka šalia Liepų gatvės tilto, taip pat parengtas Danės krantinės ties Garažų gatve pritaikymo mažųjų laivų laikymui projektas.
Naujos erdvės planuojamos ir prie Kuršių marių. Pasirašyta sutartis dėl pietinio pocentrio Stariškių rajone galimybių studijos parengimo.
Šio rajono išvystymas – itin ambicingas siekis, atversiantis naujas galimybes į miestą pritraukti jachtas, pramoginius laivus bei vystyti vandens sporto šakas, pietinės miesto dalies gyventojams atsiras unikali galimybė vandens keliu pasiekti Kuršių neriją ir Baltijos pakrantes.
Dėmesys susisiekimo infrastruktūrai
Pradėjus darbus, iškart daug dėmesio skirta siekiant sumažinti spūstis gatvėse – perreguliuoti šviesoforų ciklai, atlikta analizė, sugrąžinta dalis žaliųjų rodyklių, planuojamas išmaniųjų sistemų diegimas.
Operatyviai reaguojama į pranešimus apie gatvėse reikalingus einamuosius remonto darbus, įgyvendinami ir didelės apimties projektai. Baigta Baltijos pr.–Šilutės pl.–Vilniaus pl. žiedinės sankryžos rekonstrukcija, paleistas eismas estakada, baigta Klemiškės gatvės rekonstrukcija, sutvarkyta Žardininkų gatvė, rekonstruojama Paryžiaus Komunos gatvė, baigiama įrengti nauja dubliuojanti Liepojos g. gatvelė, įrengiamas privažiuojamasis kelias prie pastato Debreceno g. 48, tvarkoma aplinka.
Planuojami ir tolimesni darbai – rengiamas techninis projektas dėl A1 magistraliniame kelyje numatomos naujos nuovažos ir jungiamojo kelio Klaipėdos LEZ teritorijos link.
Taip pat parengti projektai, pagal kuriuos bus rekonstruojama Danės gatvė nuo Laivų skg. iki Artojų g., kapitaliai remontuojama Jaunystės gatvė, rengiamasi atnaujinti ir Herkaus Manto gatvę nuo geležinkelio viaduko iki Biržos tilto.
Daugiabučių kiemai – patogesni, saugesni, šalia – laisvalaikio erdvės
Keitėsi ir daugiabučių kiemai. Įgyvendinti projektai Sportininkų g. mikrorajone, Statybininkų prospekte, dalis projektų Kauno g. mikrorajone, kitose vietose, pradėta ir sėkmingai tęsiama praktika naujas vietas įrengti iš ažūrinių trinkelių dangos.
Iš viso per dvejus metus įrengta 2170 parkavimo vietų.
Modernizuojami ir patys daugiabučiai, didinamas saugumas įrengiant apšvietimą, gyvenamuosiuose kvartaluose kuriamos naujos poilsio erdvės. Sutvarkytas skveras netoli Šilutės plento, įrengtas fontanas, atnaujintas pėsčiųjų-dviračių takas iki pat Pempininkų fontano, šalia įrengtos vaikų žaidimo, sporto aikšteles.
Girulių bei Paupių gyvenamuosiuose mikrorajonuose įrengtos kompleksinės laisvalaikio zonos, panašus projektas bus įgyvendintas ir pietinėje miesto dalyje, netoli Šiaulių gatvės.
Gyvenamųjų namų kvartaluose taip pat įrengiamos vaikų žaidimų aikštelės, naujos poilsio erdvės kuriamos ir įgyvendinant dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvas.
Švietimas: svarbi ir infrastruktūra, ir ugdymo kokybė
Švietimo srityje investuota tiek į infrastruktūros atnaujinimą, vietų vaikams skaičiaus didinimą, tiek į ugdymo kokybės užtikrinimą.
Įstaigose vyko atnaujinimo darbai, baigta lopšelio-darželio „Svirpliukas“ rekonstrukcija, lopšelio-darželio „Žiogelis“ kapitalinis remontas, naujos mokyklos statyba šiaurinėje miesto dalyje, atnaujinama Hermano Zudermano gimnazija, buvusios Tauralaukio progimnazijos teritorijoje pradėti vieno iš pastatų atnaujinimo ir plėtros darbai, čia bus įkurta ikimokyklinio ugdymo įstaiga.
Taip pat siekiama įsigyti Klaipėdos valstybinei kolegijai priklausantį pastatą Jaunystės gatvėje, bendradarbiaujant su šalies valdžios atstovais, sutarta, kad būtų inicijuojami teisės aktų pokyčiai, atveriantys galimybę savivaldybei perimti šį turtą.
Daug dėmesio skirta įtraukiajam ugdymui. Numatytas finansavimas ugdymo aplinkai gerinti, sensorinėms priemonėms, kitai įrangai įsigyti, bendras mokinio padėjėjų skaičius švietimo įstaigose išaugo iki 536 etatų – tai yra 210 daugiau nei buvo 2022 metais.
Siekiant pritraukti ir išlaikyti švietimo srities specialistus, skirtas finansavimas pedagoginėms studijoms, pedagogų kelionės išlaidoms kompensuoti, kanceliarinėms prekėms įsigyti.
Taip pat numatyti piniginiai paskatinimai mokytojams už puikų mokinių paruošimą valstybiniams brandos egzaminams – po 300 eurų už kiekvieną jų mokinių pelnytą šimtuką, premijos skirtos ir šimtukus pelniusiems abiturientams – 100 eurų už kiekvieną šimtuką.
Sveikata ir socialinė sritis
Pokyčiai vyksta ir sveikatos bei socialinėje srityse. Siekiama užtikrinti kokybiškas ir gyventojams prieinamas paslaugas. Klaipėda pirmoji tarp didmiesčių sukūrė sveikatos centrą, į kurio veiklą dabar jau yra įsitraukusios 37 miesto gydymo įstaigos, padarytas didžiulis įdirbis pritraukiant ES finansavimą.
ES lėšos – beveik 9,8 mln. eurų– numatomos sveikatos centro veiklos modelio diegimui, specialistų rengimui ir pritraukimui į sveikatos centrą, infrastruktūros modernizavimui.
Gerinamos sąlygos miesto gydymo įstaigose, skiriama lėšų atnaujinimo darbams, medicininei įrangai, planuojami nauji objektai. Vienas iš labai reikalingų objektų, kurio įrengimas prasidės netrukus – Paliatyviosios pagalbos dienos ir reabilitacijos centras vaikams. Techninis projektas jau parengtas.
Taip pat planuojamas Klaipėdos miesto poliklinikos pastato modernizavimas – 2024 metais vyko projektavimo darbai. Ketinama statyti ir naują pastatą Medicininės slaugos ligoninei – šiuo metu sprendžiama dėl tinkamiausios vietos tokiam objektui atsirasti, būtina parengti reikalingus teritorijų planavimo dokumentus.
Ruoštasi ir kitų socialinės infrastruktūros objektų steigimui – vyko projektavimas, viešųjų pirkimų konkursai rangovams parinkti, sudarytos sutartys dėl finansavimo iš ES fondų lėšų.
Šiemet jau bus pradedama Senyvo amžiaus asmenų globos namų statyba Melnragėje, socialinio būsto statyba žemės sklype Akmenų g. 1 B, taip pat planuojama žmonėms su psichikos ar intelekto negalia reikalingos infrastruktūros plėtra.
Beveik nebeliko eilių socialinėms paslaugoms gauti. Įvesta centralizuota prašymų priėmimo tvarka padėjo užtikrinti, kad žmonės patektų ten, kur yra laisvų vietų, o ne lauktų eilėje konkrečioje įstaigoje, kuri tuo metu laisvos vietos pasiūlyti negali.
Šį pokytį įgyvendinti padėjo priimti strateginiai sprendimai – skiriant papildomus darbuotojus, ir sudarant naujas sutartis su socialinių paslaugų teikėjais.
Rašyti komentarą