Seimo rinkimai: į Klaipėdą ateina Tomaszewski

(10)

Pirmadienį paaiškėjo partijų ir koalicijų sąrašų numeriai spalio 13 d. vyksiančiuose Seimo rinkimuose. Žinomi ir kandidatai vienmandatėse apygardose. Seimo kėdės naujai ketverių metų kadencijai Klaipėdoje sieks net 7 esami Seimo nariai, du iš kurių yra ir ministrai, bei vienas europarlamentaras.

Nors galutinį kandidatų Seimo rinkimuose sąrašą Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) turėtų patvirtinti rugsėjo 12 d., tačiau būsimi kandidatai jau pateikė dokumentus. Jei dokumentai bus tvarkingi, jie galės dalyvauti rinkimuose.

„Vakarų ekspresas“ būsimą politikų kovą uostamiestyje paprašė įvertinti Klaipėdos universiteto Viešojo administravimo ir politikos mokslų katedros vedėją Jaroslav Dvorak.

„Aiškių favoritų, kurie Klaipėdoje galėtų laimėti jau pirmajame ture, nėra. Tačiau prognozuoju, kad bent du ar net trys dabartiniai Seimo nariai vienmandatėse turėtų laimėti“, - prognozuoja J. Dvorak.

2019 metais su Liberalų sąjūdžiu į Klaipėdos miesto tarybą kandidatavęs politologas šiandien gana skeptiškai vertina vieno iš liberalų lyderių S. Gentvilo galimybes.

Pajūrio apygarda

„Simonui Gentvilui reikia pasitikrinti klaipėdiečių pasitikėjimą, nes paskutiniu metu jis buvo pamiršęs, turės pasiteisinti, kodėl nutolo nuo Klaipėdos“, - aplinkos ministro dėmesio uostamiesčiui pasigedo J. Dvorak.

Anot jo, Pajūrio apygarda, kur planuoja kandidatuoti S. Gentvilas, yra bene įdomiausia uostamiestyje.

Didelės intrigos čia į kovą įnešė pajūryje nusprendęs kandidatuoti Lietuvos lenkų rinkimų akcijai - Krikščioniškų šeimų sąjungai (LLRA-KŠS) atstovausiantis Waldemar Tomaszewski.

„Tai yra siekis mobilizuoti tautines mažumas, kurios anksčiau Klaipėdoje balsuodavo už iš politinės arenos pasitraukusių Rusų aljanso ar Rusų sąjungos kandidatus“, - sako J. Dvorak.

Jis svarsto, kad toks apsisprendimas matomai yra nulemtas todėl, kad W. Tomaszewski neabejoja savo elektorato lojalumu tradicinėse apygardose Rytų Lietuvoje, todėl pasirinkta Klaipėda.

Tačiau politologui visgi kelia abejonių galimas W. Tomaszewski sprendimas vietoje Europos Parlamento pasirinkti Lietuvos Seimą.

Jei laimėtų vienmandatėje ir atsisakytų eiti į Seimą, jo partija prarastų vietą.

Tokia taktika atrodo logiška tik tuo atveju, jei siekiama tik pritraukti daugiau balsų sąrašui ir nesitikima pergalės vienmandatėje.

Tai, kad pajūrio apygardoje kandidatuoja Seimo narys Arūnas Valinskas (jaunesnysis), pasak politologo, didesnės įtakos klaipėdiečių pasirinkimui neturėtų daryti.

„Savo balsus už jį galėtų atiduoti nebent Neringos gyventojai, kurie anksčiau balsavo už Andrių Bagdoną (Neringos gyventojai sudaro kiek daugiau nei dešimtadalį visų Pajūrio apygardos rinkėjų - aut past.)“, - teigia J. Dvorak.

Marių apygarda

Marių apygardoje politologas palankiai vertina Seimo narės Ligitos Girskienės galimybes.

„Jos politinė darbotvarkė panaši kaip ir praėjusiuose rinkimuose - kova su smarve. Rinkėjų lūkesčiai buvo dideli, bet per šią kadenciją smarvės panaikinti nepavyko. Tačiau žmonės turėtų įvertinti jos pastangas“, - svarsto J. Dvorak.

Anot jo, šioje apygardoje kandidatuojančio žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko negalima vertinti kaip tikro klaipėdiečio ir jo kandidatūra uostamiesčio gyventojams nekels sentimentų. 

Tačiau jis neabejotinai surinks balsus tų rinkėjų, kurie tradiciškai balsuoja už konservatorius.

Pasak politologo, šioje apygardoje taip pat bus arši kova dėl tautinių mažumų balsų. Čia į rusakalbių auditoriją taikosi LLRA-KŠS kandidatas Michail Andrijanov. 

Taip pat Klaipėdos miesto tarybos narys Sergej Mažūga (politinė partija „Nemuno aušra“).

„Michailo Andrijanovo šansai yra didesni (patraukti rusakalbius - aut. past.)“, - teigia J. Dvorak.

Anot jo, kalbant apie „Nemuno aušros“ kandidatus daugiausia įtakos jų rezultatams turės jų lyderio Remigijaus Žemaitaičio įtaka rinkėjams.

Politologas primena, kad beveik kiekvienuose rinkimuose naujai susikūrusios populistinės partijos laimi dalies rinkėjų simpatijas. 

Jis veda net paralelę su a. a. Vytautu Šustausku, kuris savo laiku sugebėjo blykstelėti Lietuvos politinėje padangėje.

Taip pat Marių apygardoje politologas nenurašo ir liberalo Edmundo Kvederio galimybių pakovoti dėl vietos antrajame ture.

Su naujomis idėjomis medicinos srityje šioje apygardoje kandidatuoja socialdemokratė Jurgita Platakytė.

Baltijos apygarda

„Tai sudėtinga apygarda, daug patyrusių politikų, esamų ir buvusių Seimo narių. Išskirčiau generolą Arvydą Pocių. Jis buvo matomas Klaipėdoje, kai buvo kalbama apie gynybą“, - situaciją Baltijos apygardoje apibūdina J. Dvorak.

Tarp kandidatų patekti į antrąjį turą jis mini ir buvusį Klaipėdos merą Vytautą Grubliauską. Taip pat išskiria liberalų lyderio Klaipėdoje Artur Truš ambicijas.

„Jis bando mobilizuoti jūreivių bendruomenę, taip pat rusakalbius. Ambicijos didelės. Bet ar jam pavyks?“ - kelia klausimą politologas.

Jis primena, kad šioje apygardoje parlametinės patirties turi ne tik Dainius Kepenis, bet ir Naglis Puteikis, Algimantas Kirkutis, Irena Šiaulienė.

„Patirties politikoje daug, visi moka kalbėti“, - per rinkimus aštrių debatų Baltijos apygardoje laukia J. Dvorak.

Danės apygarda

„Audrius Petrošius turi geresnę startinę poziciją“, - Danės apygardą vertina pašnekovas.

Kartu jis nemano, kad labai didelės sumaišties galėtų įnešti valstiečių kandidatas galiūnas Žydrūnas Savickas. Naujų idėjų rinkėjams J. Dvorak tikisi iš liberalės Linos Skrupskelienės.

„Ji vienintelė moteris, kandidatuojanti Danės apygardoje, tačiau Lietuvoje dažnai būna, kad moteriškas pavydas nusveria moterišką solidarumą“, - svarsto Klaipėdos universiteto politologas.

Politinės tendencijos

Apibendrindamas J. Dvorak pastebi, kad šie rinkimai yra vieni paskutiniųjų, kai taip aktyviai bandoma mobilizuoti tautines mažumas, rusakalbius.

„Jaunesni žmonės (kitų tautybių - aut. past.) keliauja į tradicines partijas. Matome teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska (Laisvės partija), socialdemoktaras Vilniaus rajono meras Robert Duchnevič“, - pavyzdžius pateikia politologas.

Taip pat jis mato, kad krizė ištiko Laisvės partiją, kuri nelabai turi stiprių kandidatų.

Kaip naują politinė jėgą Klaipėdoje J. Dvorak išskiria Regionų partiją. Taip pat jo nestebina, kad į lenktynes didžiojoje politikoje nesijungia Klaipėdos mero Arvydo Vaitkaus komandos žmonės.

„Jie tam tikra prasme ekonominiu populizmu užsiima. Turi stiprius žmones. Tai yra trečias Lietuvos miestas. Aiškūs prioritetai - parkavimo vietų didinimas ir pan.“, - vardija J. Dvorak.

Jis įsitikinęs, kad A. Vaitkui yra artimos socialdemokratinės idėjos. Anksčiau jis yra buvęs Socialdemokratų partijos nariu.

Tačiau politologas įsitikinęs, kad prieš rinkimus Klaipėdos meras A. Vaitkus viešai neišsakys palaikymo nė vienai politinei partijai ar kandidatui.

Partijų numeriai spalio 13 d. vyksiančiuose Seimo rinkimuose

1. Tautos ir teisingumo sąjunga (TTS)

2. Nacionalinis susivienijimas

3. Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP)

4. Lietuvos žaliųjų partija (LŽ)

5. Liaudies partija

6. Regionų partija (RP)

8. Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga (LŽVS)

9. Taikos koalicija (Darbo partija, Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija (KLDP), Žemaičių partija (ŽP))

10. Laisvė ir teisingumas (LT)

11. Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ (VL)

12. „Nemuno aušra“ (NA)

13. Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD)

14. Liberalų sąjūdis (LS)

16. Laisvės partija (LP)

17. Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškųjų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS)

Kandidatai, pateikę dokumentus dalyvauti Seimo rinkimuose vienmandatėse apygardose Klaipėdoje

Pajūrio apygarda

ARŪNAS VALINSKAS TS-LKD

BIRUTĖ ANDRUŠKAITĖ (LP)

DAIVA PETKEVIČIENĖ NA

GINTARAS MARTINKĖNAS VL

GRETA VILTRAKYTĖ Lietuvos žaliųjų partija (LŽP)

KĘSTUTIS KVARACIEJUS (LSDP)

RIMVYDAS KAIRYS (LRP)

ROMAS KARMAZINAS (LŽVS)

SIMONAS GENTVILAS (LS)

SVETLANA GORNIAKOVA (LT)

VIKTORIJA GIRINSKIENĖ (TTS)

WALDEMAR TOMASZEWSKI (LLRA-KŠS)

Danės apygarda

AUDRIUS PETROŠIUS (TS-LKD)

DARIUS SADECKAS (LRP)

GEDIMINAS PAPLAUSKAS (TTS)

KAZYS KUNEIKA (LSDP)

LINA SKRUPSKELIENĖ Liberalų sąjūdis (LS)

MODESTAS SKERSYS (Laisvės partija - LP)

ROMUALDAS MILĖ (LKDP)

VIDAS KAROLIS (NA)

ŽYDRŪNAS SAVICKAS (LVŽS)

Baltijos apygarda

AIVARAS DAILIDĖ (LP)

ALGIMANTAS KIRKUTIS (ŽP)

ANDREJUS BYČKOVAS (LRP)

ARTUR TRUŠ (LS)

ARVYDAS POCIUS (TS-LKD)

DAINIUS KEPENIS (LVŽS)

DOVYDAS PALAIMA (LT)

IRENA ŠIAULIENĖ (VL)

LINA ŠUKYTĖ-KORSAKĖ (NA)

NAGLIS PUTEIKIS (TTS)

TAMARA ŠUKLINA (LLRA-KŠS)

VYTAUTAS GRUBLIAUSKAS (LSDP)

Marių apygarda

AIVARAS POCIUS (LRP)

DAIVA KAZAKEVIČIŪTĖ (TTS)

EDMUNDAS KVEDERIS (LS)

JURGITA PLATAKYTĖ (LSDP)

KĘSTUTIS NAVICKAS (TS-LKD)

LIGITA GIRSKIENĖ (LVŽS)

MICHAIL ANDRIJANOV (LLRA-KŠS)

SERGEJ MAŽŪGA (NA)

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder