Eugenijus Gentvilas

Eugenijus Gentvilas: Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė skambučio Bartoševičiui aplinkybes turėjo patikslinti iš karto, o ne laukti kitos dienos (1)

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas pabrėžia, kad konservatorių frakcijos vadovė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė turėjo iš karto patikslinti savo skambučio aplinkybes kolegai Kristijonui Bartoševičiui, tuo metu buvusiam komandiruotėje Čilėje, o ne laukti kitos dienos.

Parlamentaras taip pat pažymi, kad vis dar kelia klausimų ir tai, kuriuo paros metu buvo pokalbis, nes, atkreipia dėmesį jis, Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) K. Bartoševičiaus pareiškimas pasiekė tik vakare.

„Vakar vakare paaiškėjo, kad Radvilė skambino K. Bartoševičiui. Tai visiškai nauja aplinkybė. Kaip suprantu, ir Seimo pirmininkei visiškai nauja. Tai kiek dar tokių dalykų gali paaiškėti, kurie dar keis situaciją. Čia visi mes esame situacijos įkaitai“, – Eltai teigė E. Gentvilas.

Politikas įsitikinęs, kad R. Morkūnaitė-Mikulėnienė savo skambučio K. Bartoševičiaus aplinkybes turėjo patikslinti ne trečiadienio rytą, o antradienį, kai ir pranešė kalbėjusi su tuometiniu frakcijos kolega. Pasak jo, visą naktį pratylėjusi ir savo skambučio aplinkybių nepatikslinusi parlamentarė padarė klaidą.

„R. Morkūnaitė-Mikulėnienė šįryt įdėjo į feisbuką patikslinimą, bet ji tai vakar turėjo pasakyti. Vakar ji kažką mekeno, dabar sako, kad paklausti skambinau, ar tai galutinis K. Bartoševičiaus sprendimas. Štai ir kliurka. Jeigu vakar tai būtų pasakiusi, tai būtų vienaip atrodę. O dabar, kai vakar pratylėjo, visą naktį ūžė viskas, še tau dabar ji patikslina“, – sakė jis.

E. Gentvilas pripažįsta, kad tam tikrų klausimų kyla ir dėl to, kada R. Morkūnaitė-Mikulėnienė skambino K. Bartoševičiui.

„Jeigu K. Bartoševičius, kaip sakoma, parašo vakare pareiškimą į Vyriausiąją rinkimų komisiją, tai iš kur R. Morkūnaitė-Mikulėnienė žino, kad dieną jam reikia skambinti ir klausti, ar tai tavo galutinis apsisprendimas. Jeigu jis dar nėra parašęs rašto į VRK.

Jeigu po rašto į VRK sužino ir skambina K. Bartoševičiui, tai logiška, kad klausia dėl apsisprendimo, bet jeigu iki šito rašto, tai visai kitaip atrodo“, – svarstė E. Gentvilas.

„Reikia pažiūrėti, kada tiksliai K. Bartoševičiaus laiškas atskriejo į VRK penktadienį, sakoma, kad po darbo, ar ne? Tai Radvilė irgi turėjo skambintis ir tik po to aiškintis, o ne prieš tai“, – pridūrė jis, pripažindamas, kad jam taip pat smalsu sužinoti šio skambučio aplinkybes.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas taip pat pripažįsta, kad ir Seimo pirmininkė anksčiau galėjo viešai pateikti detalesnę darbotvarkę dienos, kai sužinojo apie sunkius įtarimus vienam iš Seimo narių. V. Čmilytė-Nielsen apie po pokalbio su generaline prokurore vykusį susitikimą su premjere Ingrida Šimonytę pranešė tik šį antradienį.

„Kai dabar pagalvoji, tai galėjo kad ir Seimo pirmininkė valandomis susakyti savo tos dienos susitikimus ar skambučius, bet tai ji atsakys rytoj, nes opozicija šito klausia. Tai dabar kai žiūri, gal geriau iš anksto būtų buvę pasakyti ir mažiau insinuacijų būtų. Bet kas čia gali žinoti, kaip čia vystysis įvykiai ir ką čia imti ir pasakoti“, – sakė E. Gentvilas.

„Ta komunikacija visada yra toks sudėtingas dalykas ir, deja, šitoje vietoje pasisuko nesėkmingai Seimo pirmininkės požiūriu, bet nedarykime jokių išankstinių išvadų“, – pridūrė jis.

Todėl, svarsto, E. Gentvilas, kad gal ir gerai, jog neeilinės sesijos metu bus proga susidėlioti tikslesnę įvykių eigą ir gauti atsakymus į kai kuriuos klausimus. Vis tik parlamentaras ir toliau laikosi nuomonės, kad dėl šios situacijos kviesti neeilinės sesijos nebuvo pagrindo.

„Gal ir gerai. Bet tik akivaizdu, kad tai yra tribūna opozicijos papolitikavimui. Ir tą dalyką pastebi ir opozicionierius R. Karbauskis, kuris neprisideda prie iniciatyvos. Tai jeigu R. Karbauskis mato, kad S. Skvernelis čia darys didelį politinį šou, mes tą dalyką irgi matome. Tai natūralu, kad ir nesinorėjo prisidėti, o atsakyti į klausimus, gal tai ir gerai. Klausimas kas, ką atsakys ir kokius turi atsakymus“, – teigė E. Gentvilas.

„Aš žinau ir tikiu, kad V. Čmilytė-Nielsen nenutekino, generalinė prokurorė dar daugiau vakar pasakė, kad nebuvo nutekinta ikiteisminio tyrimo medžiaga. Na tai lyg ir nėra dėl ko daryti šios neeilinės sesijos. Bet opozicija ją šaukia ir, manau, kad tai bus didelis politinis fejerverkas rytoj“, – taip pat pažymėjo jis.

Visgi Liberalų sąjūdžio Seime seniūnas nemano, kad dėl šios situacijos kilęs skandalas gali pakenkti koalicijos stabilumui.

„Kad čia yra baisus dalykas, nes už jo stovi baisus reiškinys – pedofilija, tai yra. Tačiau tai nereiškia kažkokios krizės valdančiajai daugumai. Taip, vėl, matyt, bus žiūrėjimų, pasikalbėjimų ir panašiai, bet aš sakyčiau, kad baltarusiškų trąšų tranzito krizė buvo gal didesnė koalicijos stabilumui.

O dabar koalicijos stabilumo tai neišjudina, bet visi mes esame prastoje rolėje. Tiesą sakant, ir visas Seimas prastai atrodo“, – sakė E. Gentvilas.

Apie R. Morkūnaitės-Mikulėnienės skambutį K. Bartoševičiui antradienį pranešė portalas lrytas.lt. Politikė teigė, kad sausio 20 d. ji skambino tuo metu dar esamam frakcijos nariui „sulaukusi tam tikrų indikacijų“.

Visgi trečiadienio rytą konservatorių frakcijos Seime seniūnė savo skambučio aplinkybes patikslino. Ji teigė, kad kontaktavo su komandiruotėje Čilėje buvusiu kolega Kristijonu Bartoševičiumi po to, kai iš jo gavo žinutę apie sprendimą atsisakyti Seimo nario mandato.

ELTA primena, kad praėjusį trečiadienį prokuratūra paskelbė, jog iš Seimo pasitraukusiam K. Bartoševičiui pareikšti įtarimai dėl seksualinio prievartavimo ir nepilnamečio asmens tvirkinimo.

Kaip skelbė prokuratūra, turimi ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia įtarti, kad nusikalstamos veikos buvo įvykdytos įtariamajam esant Seimo nariu. Šiuo metu nukentėjusiais yra pripažinti 4 asmenys, tuo metu buvę mažamečiais arba nepilnamečiais.

Dėl jo teisinės neliečiamybės panaikinimo Generalinė prokuratūra kreipėsi ir į Seimą.

Visgi, dar iki prokurorų kreipimosi į parlamento vadovybę, konservatorių atstovas parlamente K. Bartoševičius pranešė, jog pats atsisako Seimo nario mandato. Politikas teigė sprendimą priėmęs dėl asmeninių priežasčių, o prašymą dėl mandato panaikinimo VRK pateikė sausio 20 d.

Tą pačią dieną N. Grunskienė pranešė V. Čmilytei-Nielsen apie prokuratūros norą prašyti surengti neeilinę Seimo sesiją, kurios metu būtų apsvarstytas prašymas panaikinti vieno Seimo nario teisinę neliečiamybę, mat jo atžvilgiu teisėsauga atlieka tyrimą. Tiesa, tądien, pasak N. Grunskienės, ji Seimo pirmininkei neįvardijo K. Bartoševičiaus pavardės.

V. Čmilytė-Nielsen pripažįsta, kad tą penktadienį susitiko su premjere I. Šimonyte ir kalbėjosi apie neeilinės Seimo sesijos poreikį, tačiau jokios informacijos apie K. Bartoševičių neaptarė, premjerei jos neperdavė.

Premjerė I. Šimonytė antradienį taip pat pabrėžė, kad jokios informacijos apie teisėsaugos vykdomą tyrimą K. Bartoševičiaus atžvilgiu nei ji, nei jos aplinka buvusiam parlamentarui neperdavė.

K. Bartoševičiaus pasitraukimo iš politikos aplinkybės sukėlė daug klausimų Seimo opozicijai, todėl nutarta šaukti neeilinę Seimo sesiją, kurios metu būtų siekiama aiškintis, ar buvusiam konservatorių bendražygiui galėjo būti nutekinta informacija apie jo atžvilgiu vykdomą ikiteisminį tyrimą. Norima inicijuoti ir laikinąją parlamentinio tyrimo komisiją.

Antradienį opozicijai pavyko surinkti 47 parašus neeilinės sesijos šaukimui. Projektą dėl neeilinės sesijos šaukimo pasirašė visos opozicinės frakcijos, išskyrus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovus Seime, taip pat palaikymo buvo sulaukta ir iš Mišrios Seimo narių grupės.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder