Euro vertės prekės kaina, atsiųsta iš Kinijos, išaugs beveik iki 5 eurų

(15)

Nuo liepos 1 dienos iš trečiųjų šalių į Europos Sąjungą atkeliaujančioms mažos vertės siuntoms bus pradėtas taikyti pridėtinės vertės mokestis (PVM). Papildomai teks susimokėti ir už prekės deklaravimą muitinėje, todėl siuntų kainos gali išaugti ir kelis kartus, - skelbia portalas LRT.lt.

Tūkstančiai lietuvių kiekvienais metais iš Kinijos užsisako vos kelis eurus kainuojančių smulkmenų, tačiau jau nuo liepos 1-osios tokia tendencija gali pasikeisti – Lietuvą pasiekusios siuntos bus apmokestinamos papildomai, o jų kaina išaugs net iki kelių kartų.

Nuo liepos 1 dienos iš trečiųjų šalių į Europos Sąjungą atkeliaujančioms mažos vertės siuntoms bus pradėtas taikyti pridėtinės vertės mokestis (PVM).

Papildomai teks susimokėti ir už prekės deklaravimą muitinėje, todėl siuntų kainos gali išaugti ir kelis kartus.

Tūkstančiai lietuvių kiekvienais metais iš Kinijos užsisako vos kelis eurus kainuojančių smulkmenų, tačiau jau nuo liepos 1-osios tokia tendencija gali pasikeisti – Lietuvą pasiekusios siuntos bus apmokestinamos papildomai, o jų kaina išaugs net iki kelių kartų.

Taip yra todėl, kad nuo liepos 1 dienos Europos Sąjungoje (ES) įsigalios naujos siuntimo iš trečiųjų šalių taisyklės – PVM bus apmokestintos visos į ES iš trečiųjų šalių (Kinijos, JAV, Jungtinės Karalystės ir kitų) atvykstančios siuntos, įskaitant ir mažos vertės (iki 22 eurų), kurioms šiuo metu taikoma importo lengvata.

Verta pažymėti, kad už siuntas iš trečiųjų šalių reikės susimokėti ne tik 21 proc. siekiantį PVM (knygoms – 9 proc.), bet ir už muitinės tarpininkavimo paslaugas, kurių kaina priklausys nuo paslaugos teikėjo.

Pavyzdžiui, šiuo metu internetinėje parduotuvėje „AliExpress“ apsauginis stiklas telefonui „Iphone 12“ kainuoja 1 eurą. Jau nuo liepos 1 dienos tokia prekė, pasiekusi Lietuvą, bus apmokestinta 21 proc. siekiančiu PVM tarifu.

Papildomai 3 eurus teks sumokėti Lietuvos paštui už prekės deklaravimo paslaugas. Vadinasi, 1 euro vertės prekės kaina nuo liepos 1-osios išaugs iki 4,84 euro.

5 eurų vertės prekės kaina išaugs iki 9,68 euro, 10 eurų vertės – iki 15,73 euro, o 20 eurų vertės – iki 27,83 euro.

Lietuvos pašto Rinkodaros ir pardavimų vadovo Norberto Žiobo teigimu, įprastai siuntos iš Kinijos į Lietuvą, naudojantis Lietuvos pašto paslaugomis, keliauja 3–4 savaites, todėl tikėtina, kad jau birželio pirmomis dienomis užsakytos siuntos bus papildomai apmokestinamos.

Archyvų nuotr.

Norbertas Žioba.

„Svarbu pabrėžti, kad mažos vertės siuntos (iki 22 eurų) bus apmokestinamos pagal jų atvykimo į Lietuvos paštą datą, nepriklausomai nuo to, kada atliktas prekės užsakymas.

Vadinasi, jeigu prekė užsisakyta gegužės ar birželio mėnesį, bet Lietuvos paštą pasieks liepos 1 dieną ir vėliau, siunta bus deklaruojama ir apmokestinama“, – aiškina jis.

Tikėtina, kad bus ir tokių atvejų, kad keletą kartų pabrangusios siuntos gavėjas norės atsisakyti. Tokiu atveju mokėti PVM ir deklaravimo mokesčio nereikės, o prekė bus išsiųsta atgal siuntėjui ir priklausomai nuo prekės grąžinimo garantijų klientui galės būti grąžinami pinigai.

Svarbu ir tai, kad kiekvieną į Lietuvą atkeliavusią siuntą reikės išmuitinti atskirai.

„Vadinasi, jeigu asmuo iš Kinijos siųsis 5 smulkias prekes ir kiekviena jų atkeliaus kaip atskira siunta, jos visos bus apmokestinamos ir kiekvienai bus taikomas atskiras tarpininkavimo mokestis.

Jeigu tos pačios prekės atkeliaus vienoje siuntoje, tarpininkavimo mokestis bus taikomas kaip vienai siuntai“, – aiškina Lietuvos pašto specialistas.

Siuntos gavėjas galės pasirinkti ir kitą muitinės tarpininką (ne Lietuvos paštą), jam atitinkamai ir bus sumokami mokesčiai. Pasirinkus kitą tarpininką Lietuvos paštas taikys 2 eurus siekiantį siuntos administravimo mokestį.

Prekes iš trečiųjų šalių iki šiol išmuitinti buvo galima ir savarankiškai, tačiau dėl itin sudėtingų procedūrų tokį kelią pasirinkdavo labai nedidelis asmenų skaičius.

Muitinės departamentas žada, kad dar liepos 1 dieną pradės veikti savarankiško deklaravimo portalas, kur siuntos gavėjui bus sudaryta galimybė pačiam nesudėtingai išmuitinti prekę ir sumokėti importo PVM ar kitus už gautas prekes mokėtinus mokesčius.

Jei prekę siuntos gavėjui pristatys Lietuvos paštas, o siuntą asmuo norės deklaruoti pats, tokiu atveju Lietuvos paštui teks sumokėti 2 eurus.

Banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas įsitikinęs, kad PVM lengvatos mažos vertės siuntoms iš trečiųjų šalių panaikinimas sumažins žmonių norą užsisakyti pigių kiniškų prekių, o tai atvers galimybių vietinėms parduotuvėms.

Ekonomistas taip pat akcentuoja, kad nauja siuntų apmokestinimo tvarka prisidės prie ekologijos, nes žmonės atsisakys nebūtinų prekių.

Archyvų nuotr.

Žygimantas Mauricas 

Lietuvos pašto Rinkodaros ir pardavimų vadovas N. Žiobas atkreipia dėmesį, kad apie 70 proc. visų į Lietuvą atkeliaujančių siuntų sudaro siuntos iš trečiųjų šalių, didžioji jų dalis – iš Kinijos.

N. Žiobo teigimu, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šiais metais Lietuvos paštas sulaukia daugiau nei 30 proc. didesnio siuntų srauto, - rašo portalas LRT.lt.

Reklama: Siųsk pigiau

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder