Iškyloms Kuršių nerijoje - griežtos sąlygos

(1)

Atšilus orams ir Vyriausybei panaikinus drakoniškus karantino suvaržymus dėl žmonių laisvo keliavimo tarp savivaldybių, daugumos gamtos išsiilgusių lietuvių akys krypsta į gražiausias mūsų pajūrio, pamario vietas.

Viena tokių - Kuršių nerijos nacionalinis parkas (KNNP), neretai nepelnytais kaltinamas aibe draudimų. Tačiau yra ir legalūs būdai nuvykti į užmarį ir kultūringai pabūti rekreacinėse, laukinėse zonose užkuriant laužą, išsikepant šašlykų, dešrelių, stovyklaujant su bičiuliais ar giminėmis ir taip neužsitraukiant institucijų rūstybės.

Šią savaitę KNNP direkcija paviešino specialų žemėlapį, kuriame išvardytos visos vietos nuo Smiltynės iki Nidos, kuriose įrengtos legalios stovyklavietės, poilsiavietės su galimybe jose kūrenti ugnį. Jų yra kone tuzinas. Tačiau galioja ir labai griežta taisyklė: prieš tai darant privaloma informuoti miškininkus. Antraip gresia rimti nemalonumai.

Pažeidėjų esama

KNNP statusas yra ypatingas, todėl jame negalima veikti tai, kas šauna į galvą. Prieš keletą dešimtmečių žmonės skųsdavosi, kad visame parke esą nėra nė vienos vietos gamtoje, kur legaliai galėtum paiškylauti, ypač - užsikurti laužą.

"Mes labai prašome žmonių sąmoningumo, nes pajūryje, pamaryje vyrauja stiprūs vėjai ir ne vietoje, netvarkingai užkurta laužavietė gali pridaryti didelių nuostolių.

Ypač skaudu, kuomet lankytojai sugalvoja užsikurti laužą ten, kur draudžiama: ant miško paklotės, paplūdimiuose. Likę pelenai pakeičia dirvožemį ir pradeda augti kitokie, nei būdinga tai aplinkai, augalai.

Praėjusį savaitgalį grupelė vietinių ir svečių tiesiog sugalvojo kažką švęsti pliaže, ant smėlio. Tai jūs įsivaizduokite, mes tuomet gulėsime pelenuose. Žinoma, būna sankcionuotų laužų kūrenimų paplūdimyje, kuomet viskas suderinama, po apačia padedama skarda, visi laužo likučiai nenusėda smėlyje, jie išgabenami, ir vietovė tampa vėl švari„, - “Vakarų ekspresui" pasakojo KNNP direktorė Aušra Feser.

Ji prisiminė ir atvejį, kai sąmoningumo neturintys asmenys tiesiog saugomo Urbo kalno papėdėje, ant jautrios paklotės, laužą susikūrę buvo. Dar vienas įžūlus atvejis fiksuotas parako statine vadinamame kalnapušyne: jaunuoliai sugalvojo kažką švęsti, puotauti, savavališkai iškirto jiems reikalingą plotą medynų, kaip aikštelę, o joje pasistatė statinę, kurioje kūreno laužą.

„Tai - nelegali veikla, už kurią gresia administracinė atsakomybė, ypač - jei pažeidimas fiksuojamas draustiniuose. Jau nekalbu apie rezervatus. Turime suvokti, kad elgtis neatsakingai su ugnies kurstymu neleistinose vietose ypač pavojinga dabar, pavasarį, kai jauna žolė dar neužaugusi, o sena - perdžiūvusi. Yra buvę atvejų, kai išsigandę išsiplėtusios ugnies vadinamieji poilsiautojai pabėga, o žolė pradeda rusenti, plečiasi. Papūtus vėjui gali užsidegti ir medynai. Turbūt visi prisimena, kokius milžiniškus nerijos plotus jau yra išnaikinusi ugnis ir kokių milžiniškų pastangų, resursų prireikė, norint ją sutramdyti, o vėliau - valyti teritorijas, bandytis jas atgaivinti, sodinti naujus medelius“, - teigė A. Feser.

Nelegaliai laužus kurti savo žvejybos vietose yra pamėgę ir žūklautojai mėgėjai.

PATOGU. Su pažymėtomis legaliomis stovyklavietėmis, poilsiavietėmis Neringoje sudaryto interaktyvaus žemėlapio fragmentas.

 

Egzotiški pavadinimai

Legalių poilsiaviečių ir stovyklaviečių su specialiai įrengtomis laužavietėmis, stalais, suolais, pavėsinėmis, net futbolo aikštele esama įvairiausiose pusiasalio vietose: ir pajūryje, ir pamaryje. Tik ne visi jas žino, o dabar yra proga detaliai susipažinti su tokiomis rekreacinėmis oazėmis, išsirinkti artimiausią ar labiausiai patinkančią ir vykti ten, užuot slapukaujant įrenginėjus nelegalias piknikų vietas.

Arčiausiai uostamiesčio, formaliai Klaipėdos miesto savivaldybės teritorijoje jūros pusės, miške (į ŠV nuo Naujosios perkėlos) netoli plento - poilsiavietė „Prie šulinio“. Ten yra legali laužavietė, stalai su suolais, šiukšliadėžė, šulinys. Jūros pusėje į PV nuo Lybio kopos - „Baravykinė“. Į ŠV nuo Gintaro įlankos, netoli Juodkrantės švyturio, - poilsiavietė „Prie švyturio“. Stovyklavietė „Zuikinė“ - pajūryje prie dviračių tako, ties oficialiu Juodkrantės šiauriniu paplūdimiu. Lengviausiai randama ir labai patogi (beje, vietinių gyventojų įrengta) - visiškai šalia Pervalkos šiaurinio gyvenvietės galo (ten yra ir asfaltuota krepšinio aikštelė): tereikia pamariu paėjėti keletą šimtų metrų, ir lankytojų laukia erdvus stalas su suolais, paukščių apžvalgos aikštelė. Poilsiavietė „Pervalka“ - jūros pusėje, į V nuo Pervalkos žvejų kaimelio. „Rožių krūmas“ - ši rekreacinė vieta su didžiule pavėsine, laužaviete pastatyta prie pat marių kranto, tarp Mažojo ir Didžiojo Preilos ragų. „Bulvikio“ poilsiavietė net su futbolo aikštele slepiasi į Š nuo Bulvikio rago, pamaryje. Pačioje Nidoje, pajūryje, ties Skruzdyne, Kuršių gatvės pradžioje randasi puikiai įrengta „Pajūrio“ poilsiavietė.

Visą sąrašą su trumpais aprašymais, tiksliomis lokacijos vietomis galima išvysti KNNP direkcijos Lankytojų aptarnavimo skyriaus projektų koordinatorės Renatos Kilinskaitės parengtame interaktyviame žemėlapyje. Adresas - https://www.google.com/maps/d/u/1/viewer?mid=1VS3KTurn2CfHmCLAus7mAC65V2….

PAŽEIDIMAS. Būna tokių nerijos „mylėtojų“, kurie niokoja trapią jos gamtą. Nelegali laužavietė Urbo kalno papėdėje.

Griežti reikalavimai

Prie kiekvienos poilsiavietės, kurioje galima legaliai užsikurti laužą, yra įrengti (kur jų dar nėra, tai bus padaryta artimiausiu metu) specialūs informaciniai stendai. Svarbiausias dalykas - prieš užkuriant ugnį būtina susisiekti su girininkais, kurių telefonai būna nurodyti. Juodkrantės girininkams reikėtų skambinti tel. 8 687 27885, 8 469 53273, o Nidos - 8 656 35025, 8 469 52224.

Anot KNNP miškus prižiūrinčio Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninio padalinio vadovo Tomo Zaleckio, negavę informacijos ir išvydę kylančius dūmus specialistai manys, jog užsidegė miškas. Nerijoje yra įrengtos antžeminės gaisro stebėjimo kameros.

„Tuomet sulėks visos tarnybos ir kils nemalonumų. Poilsiavietės bus parengtos tinkamai sezono pradžiai. Pernai dvi naujas pastatėme. Bendradarbiaujame ir su KNNP direkcija, ir su Neringos miesto savivaldybe, tad bendromis pastangomis bus pastatyti biotualetai, šiukšlių konteineriai. Žinoma, labai prašome žmonių savo paliktas atliekas, šiukšles tiesiog išsigabenti iš poilsiavietės, nes dažnai po savaitgalio mes randame kalnus šiukšlių“, - „Vakarų ekspresui“ sakė jis.

Abu pokalbininkai primygtinai ragino stovyklautojus neapsigauti: atokvėpio aikštelių su suoliukais, staliukais, nedidelėmis šiukšliadėžėmis yra ir daugiau, tačiau tik tam numatytose vietose galima kurti laužus.

„Tegul keliautojas nesupranta klaidingai: jei yra suoliukas ir staliukas, jam jau galima toje vietoje kurti laužą. Jokiu būdu. Tai galima daryti tik legaliai įrengtose laužavietėse, o ne savavališkai įrengti jas patiems. Tikrai yra vietų, kur galima su kompanija ramia sąžine paiškylauti, tik reikėtų laikytis taisyklių. Vienoje iš poilsiaviečių buvo vestuvių puota, bet žmones - sąmoningi: pranešė, viską supasakojo, pažadėjo susirinkti visas šiukšles. Nuvykę į vietą išties radome labai tvarkingą aplinką“, - pasakojo T. Zaleckis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder