„KantoMannija“: dviejų kultūrą regione puoselėjančių įstaigų bendrystė

Praėjusiais metais pradėtas Kaliningrado miesto organizacijos „Katedra“ ir Neringos muziejų projektas „Immanuelis Kantas ir Thomas Mannas: Genius loci regiono dvasia“, sutrumpintai – „KantoMannia“, yra remiamas 2014–2020 m. Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programos. Dvejus metus vyksiančios iniciatyvos sumanytojai siekia plėtoti kultūrinius mainus ir turizmą regione.

Kuo ypatinga Kuršių nerijos istorija? Kas šioje istorijoje atspindi Genius loci - vietos dvasią? Atsakymai į šiuos ir daugybę kitų klausimų bus pateikti atnaujintoje Kuršių nerijos istorijos muziejaus, jau beveik du dešimtmečius veikiančio specialiai jam skirtame pastate Nidos Pamario gatvėje, ekspozicijoje. Ši iniciatyva – Neringos bei Kaliningrado srities kultūros organizacijų inicijuoto tarptautinio projekto dalis.

Konkursą naujai ekspozicijai „Kelias“ Kuršių nerijos istorijos muziejuje įrengti laimėjo UAB „Ekspobalta“, užsiimanti modernių ekspozicijų muziejuose įrengimu ir Lietuvoje, ir užsienyje. Anot Neringos muziejų direktorės, istorikės dr. Linos Motuzienės, ekspozicija, skirta krašto praeičiai pristatyti moderniomis priemonėmis, apims laikotarpį nuo akmens amžiaus iki šių dienų.

Lankytojams norima pristatyti reikšmingiausius šios unikalios vietovės istorijos puslapius – nuo akmens amžiaus ir pirmųjų gyvenviečių atsiradimo iki XVII-XVIII a. susiformavusio pašto kelio, kuriuo per Nidą ir kitas krašto gyvenvietes tarp Europos sostinių ir Peterburgo keliavo to meto valstybių vadovai ir kitos istorinėmis tapusios asmenybės, XX a. I pusės geopolitinių lūžių, Neringos miesto įkūrimo 1961 m. ir Nepriklausomybės atkūrimo. Planuojama, kad svečiai naująją ekspoziciją galės apžiūrėti jau kitais metais.

„Inovatyvūs technologiniai sprendimai – šių dienų ženklas daugelyje sričių. Ne išimtis ir muziejininkystė. Siekiame, kad naujoji ekspozicija įdomiausius Kuršių nerijos praeities momentus perteiktų lankytojui artima modernia kalba, o drauge leistų naujai įvertinti ne tik kurortinį žavesį, bet ir istorinį unikalumą“, – sakė dr. L. Motuzienė.

Projekto metu inicijuojamos ne tik naujos ekspozicijos bei kultūrinio turizmo maršrutai, bet ir renginiai vietos bendruomenei. Jau surengtos kelios kūrybinės dirbtuvės, susitikimai su bendruomenės nariais, o šiuo metu ruošiamasi eksperimentuoti edukacinėse dirbtuvėse su jaunaisiais menininkais, ieškant geriausiai vietos dvasią bei paveldą atspindinčių simbolių ir idėjų. Jų metu planuojama sukurti prototipus, pagal kuriuos ateityje bus galima gaminti tikrus vietos dvasią atspindinčius suvenyrus.

Projektas „KantoMannia“ sujungė Nidos kurorto ir Vesiolovkos (liet. Jučių) gyvenvietės Černiachovsko rajone – vietovių, kurios kadaise buvo Prūsijos karalystės, kiek vėliau – Vokietijos žemėlapio dalis, o šiuo metu yra Lietuvos ir Rusijos Federacijos teritorijoje, bendruomenes. Jo pavadinimą įkvėpė vokiečių filosofas Immanuelis Kantas ir rašytojas Thomas Mannas, mielai lankydavęsi Kuršių nerijoje ir Karaliaučiaus krašte. Abiejose valstybėse veikia genijų palikimą įprasminančios kultūros įstaigos.

Ši publikacija buvo parengta padedant Europos Sąjungai. Už publikacijos turinį atsako tik Neringos muziejai ir jis negali būti laikomas atspindinčiu Europos Sąjungos požiūrį. Programos finansuojama suma – 367 485,13 EUR.

 

***

Informacija dėl eismo ribojimo Nidoje, Naglių gatvėje

Atsižvelgdami į tęsiamą Nidos centrinės dalies rekonstrukciją informuojame, kad nuo šių metų spalio 25 dienos uždaromas eismas Naglių gatve, važiavimas tarp Naglių g. 29 (kavinė „Kuršis“) ir Naglių g. 31 (kavinė „Varna“), Neringos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pastato Taikos g. 4A link. Įrengus gatvės pagrindą, per skaldą bus atnaujintas eismas ir važiavimas Naglių gatve į nemokamą automobilių stovėjimo aikštelę šalia Naglių g. 29. Eismas į Nidos senamiestį ir į Nidos prieplauką vyks rekonstruojama Taikos gatve. Viešasis transportas, keleivius tarpmiestiniais maršrutais vežantys autobusai keleivius išlaipins ir įlaipins laikinai įrengtoje autobusų stotelėje Naglių gatvėje, šalia pastato Naglių g. 26. Maršrutinių autobusų reikmėms bus skirta dalis automobilių stovėjimo aikštelės šalia Naglių g. 29 pastato.

***

Kviečia į paskaitą

Spalio 28 d. (ketvirtadienį) 16 val. kviečiame į etnologo dr. Rimanto Balsio paskaitą „Zemynele buk linksma ir priimk Sze duszele, ir gerrai Kawok“. Klaipėdos universiteto socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto dekanas prof. dr. Rimantas Balsys supažindins su Mažosios Lietuvos sarginimo, marinimo, laidotuvių ir atminų papročiais, pomirtinio pasaulio samprata. Kviečiame paskaitą stebėti Liudviko Rėzos kultūros centre (L. Rėzos g. 8B, Juodkrantė) arba nuotoliniu būdu per „Zoom“ platformą. Daugiau informacijos: www.lrezoskc.lt

 

***

Skelbimas

Primename, kad ypač mažas pajamas gaunantys asmenys, prasidėjus šildymo sezonui, gali kreiptis dėl būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijų į Neringos savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių (Taikos g. 2, Neringa, I a., 8 kab.). Prašymus dėl kompensacijų taip pat galima teikti ir elektroniniu būdu per Socialinės paramos informacinę sistemą www.spis.lt.

Išsamesnė informacija teikiama telefonu (8 469) 52 394.

***

Raktažodžiai
Sidebar placeholder