Kariuomenė apie propagandą Rusijoje: dėmesys Anušauskui ir pirktam „vargingų lietuvių menkaverčiui dronui“

Lietuvos iniciatyva pirkti ir Ukrainai padovanoti kovinį droną „Bayraktar“ ne tik plačiai apskriejo Vakarų valstybių žiniasklaidą, tačiau pakliuvo ir į Rusijos propagandos mašiną, teigia Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikė Dominyka Daškevičiūtė.

Dezinformacinėse žinutėse dažnai minėtas ir krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, kuris Rusijos propagandistų skelbtas kaip iniciatyvos nupirkti esą „menkavertį droną“ Ukrainai sumanytojas.

„Rusijoje labai didelę negatyvią reakciją sukėlė tai, kad visuomeninę iniciatyvą palaikė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. Buvo akcentuojama, neva jis yra akcijos sumanytojas, kuris kviečia žmones aukoti ir renka pinigus ginkluotei.

Taip pat fiksuoti bandymai sumenkinti visuomenės pastangas remti Ukrainą – akcentuojama tai, kad vargingi lietuviai surinko sumą vienam menkaverčiui dronui, nepabrėžiant jo kinetinių pajėgumų“, – Eltai teigė D. Daškevičiūtė, kartu pridurdama, kad taip pat pasirodė melagienų apie tai, jog „Bayraktar“ jau yra numuštas.

Analitikė pažymi, kad Rusijos pradėtas karas Ukrainoje esmingai nepakeitė dezinformacijos, kuri tenka Lietuvai, srautų. Jie ir toliau išlieka dideli. Visgi, akcentuoja D. Daškevičiūtė, galima neabejoti, kad šiais metais Kremliaus propagandinių pranešimų bus rekordiškai daug.

„Bendri dezinformacijos rodikliai kaip ir buvo, taip ir išlieka aukšti. Praėjusiais metais fiksavome rekordinį kiekį – daugiau kaip 5000 propagandos atvejų. Šiais metais, net neabejojame, kad jų užfiksuosime dar daugiau.

Tačiau karas Ukrainoje nepakeitė dezinformacijos kiekio – informacinis srautas ir jo intensyvumas yra pastovūs, o Lietuva informacinį spaudimą patiria nuolatos“, – pažymėjo D. Daškevičiūtė.

Anot analitikės, daugiausiai dezinformacijos yra aptinkama socialiniuose tinkluose „Telegram“ ir „Vkontakte“. Taip pat, pažymi ji, gegužės mėnesį daugiausiai dėmesio susilaukė Lietuvos Seimo priimta rezoliucija, kuria paragino Rusijos Federacijos veiksmus Ukrainoje pripažinti genocidu ir įsteigti Specialųjį Tarptautinį Baudžiamąjį Tribunolą Rusijos agresijos nusikaltimui ištirti.

„Gan plačiai pasklido žinia apie Seimo rezoliuciją dėl Rusijos Federacijos veiksmų Ukrainoje pripažinimo genocidu ir Specialiojo Tarptautinio Baudžiamojo Tribunolo įsteigimo Rusijos agresijos nusikaltimui ištirti.

Šia tema fiksavome nemažai agresyvios retorikos, klaidingų ir klaidinančių interpretacijų bei grasinimų Lietuvai“, – teigė analitikė.

Vis dėlto, pasak D. Daškevičiūtės, svarbu suprasti, kad ši tendencija nėra naujiena. Anot jos, bet koks Lietuvos politinis sprendimas, nukreiptas prieš Rusiją, susilaukia daug dėmesio.

Taip pat analitikė pažymi, kad propagandinėje informacinėje erdvėje tęsiama ta pati komunikacinė linija, kurios, jos teigimu, varomoji jėga – primityvi ir agresyvi retorika.

„Šiuo metu atvirai gąsdinama karinio konflikto, į kurį bus įtraukta Lietuva, galimybe. To tikslas yra bauginti mūsų visuomenę, taip pat – mažinti jos valią gintis. Anksčiau retorika buvo kur kas labiau sofistikuota, naudojamos minkštosios galios priemonės“, – pažymėjo D. Daškevičiūtė.

ELTA primena, kad visuomenininkas Andrius Tapinas inicijavo paramos Ukrainai akciją, kurios tikslas buvo surinkti 5 mln. eurų koviniam dronui „Bayraktar“ įsigyti. Šis ginklas pasiteisino Ukrainos karinėms pajėgoms atremiant okupacinę Rusijos kariuomenę. Lėšos buvo surinktos per tris dienas.

Vis tik krašto apsaugos ministras A. Anušauskas ketvirtadienį pranešė, kad Turkija ir dronų gamintojas kovinį droną Lietuvai dovanoja, o visuomenės surinkta parama, Turkijos prašymu, bus skirta humanitarinei ir kitokiai pagalbai Ukrainai.

Po šios pasaulio dėmesio ir sėkmės susilaukusios iniciatyvos Turkija Lietuvai pažadėjo moderniausios komplektacijos kovinį droną „Bayraktar TB2“ su visa optika bei patikino, kad jo gamyba užtruks vos iki liepos mėnesio. Taip pat pažadėta papuošti „Bayraktarą“ Lietuvos ir Ukrainos spalvomis ir jam suteiktu vardu.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder