Kretingoje populiarėja savanorystė

Vis daugiau įstaigų Kretingos rajone priima savanorius. Iš viso Kretingoje yra 8-ios akredituotos ir savanorius priimančios įstaigos. Vienoje jų – Kretingos lopšelyje-darželyje „Pasaka“ save išbandė 4 jaunuoliai. Čia jie realizavo savo idėjas, talkino mokytojoms, mokėsi bendrauti su vaikais, dalyvavo bendruomenės veikloje.

Iššūkis ir jaunuoliams, ir įstaigai

„Pasaka“ savo darželyje savanorius priima jau dvejus metus, tačiau šie 4 jaunuoliai – pirmieji savanoriai, kurie įstaigoje dirbo 6 mėnesius.

„Kai mūsų darželis tapo savanorius priimančia akredituota įstaiga, buvo pandemija, todėl negalėjome pradėti vykdyti šios veiklos“, – paaiškino darželio-lopšelio „Pasaka“ direktorė Judita Leščiauskienė.

Savanorystę darželyje pasirinkusios Pranciškonų gimnazijos dešimtokės Karolina Ūbaitė, Beatričė Petravičiūtė, Elinga Šolinskaitė ir dvyliktokas Edvinas Zubė kartu su direktore suplanuodavo užduotis, kurias per tam tikrą laiką turėjo atlikti.

„Iš pradžių bandėme pažinti vieni kitus, išmokti dirbti.

Savanoriai yra iššūkis ir administracijai, ir darbuotojams. Jie ne tik patys mokosi, susipažįsta su profesijomis, bet ir skatina mus tobulėti, išjudina.

Kai į darželį ateina jauni žmonės, įdomu ne tik mums, bet ir vaikams – jiems smagu bendrauti su jaunuoliais.

Reikia nepamiršti, kad tarp dirbančiųjų darželyje ir jaunimo yra kartų skirtumų, skiriasi vertybės, todėl dirbti tiek jiems su mumis, tiek mums su jais tikrai įdomu, bet tuo pačiu ir sudėtinga“, – kodėl svarbu įstaigoms priimti savanorius, kalbėjo J. Leščiauskienė.

Jaunuoliai dirbo įvairius darbus.

„Mokymuose apie darbą su savanoriais akcentavo, jog svarbiausia suprasti, kad jaunuoliai negali būti išnaudojami, jie turi dirbti kartu su mumis.

Jaunuoliai tą ir darė – dirbo grupėse kartu su mokytojais, dalyvavo bendruomenės veikloje, siūlė savo idėjas ir jas įgyvendino“, – tikino direktorė, įvardinusi, kad moksleiviai padėjo dirbti ir su specialiųjų poreikių turinčiais vaikais, puošti darželį šventėms, organizuodavo vaikams žaidimus, siūlydavo naujus ir t. t.

Moksleiviai į darželį ateidavo po pamokų, šiai veikai skirdavo po kelias valandas.

„Bandėme įsiklausyti, ko jie nori, stengėmės nepalikti vienų, nes tai jaunuoliams yra svarbu, taip pat pasitikėjome jais, ir rezultatai išties džiugina“, – džiaugėsi J. Leščiauskienė.

Jaunuoliai patvirtino, kad iš įstaigos darbuotojų sulaukė palaikymo, pagalbos. „Čia nuolat jautėmės laukiami, ir tai labai skatino toliau tęsti veiklą“, – teigė vienas savanorių E. Zubė.

Nuo sausio pabaigos „Pasakoje“ dirbs 2 savanoriai: Elinga šią veiklą pratęsė dar mėnesiui, o nuo šių metų pradžios savanoriauti pradėjo dar viena mergina.

Nori laiką leisti prasmingai

Kodėl jaunimas rajone pradeda dažniau rinktis savanorystę, tam yra ne viena priežastis. Pavyzdžiui, Beatričė su Edvinu norėjo prasmingai praleisti laisvalaikį.

„Turėjau daug laisvo laiko ir vietoj to, kad nieko neveikčiau, nusprendžiau pirmąjį dvyliktos klasės pusmetį praleisti būtent savanoriaudamas.

Tikrai nėra sudėtinga derinti mokslus, viską suspėju“, – kalbėjo E. Zubė. Daugumą jaunuolių paskatino ir pridedamas 0,25 balo stojant į aukštąsias mokyklas.

Savanoriaudami jaunuoliai mokėsi bendrauti su vaikais, suaugusiaisiais. „Būna, kad po pamokų ateinu pavargusi, o čia bendrauji su vaikais, pasikrauni gerų emocijų, energijos.

Praleidžiu prasmingai laiką“, – tikino K. Ūbaitė, atskleidusi, kad darbas su vaikais daugiausiai pareikalavo kantrybės.

Moksleiviams buvo įdomu dirbti su specialiųjų poreikių vaikais.

„Tai – išskirtinė patirtis. Prireikus mums padėdavo mokytojos, tačiau aš su savo prižiūrimais vaikais sutariau puikiai, neturėjome jokių problemų“, – teigė E. Šolinskaitė.

Save darželyje-lopšelyje išbandę jaunieji kretingiškiai pripažino, kad ikimokyklinio ugdymo pedagogo darbo ateityje neketina rinktis.

Dauguma jų jau yra nusprendę savo ateitį sieti su kitomis sritimis. „Iš tikrųjų anksčiau svarsčiau tapti pedagogu, tačiau manęs nemotyvuoja šioje srityje gaunamas darbo užmokestis“, – pamąstymais pasidalino E. Zubė.

Savanoriauti šie keturi jaunuoliai ketina ir ateityje, tačiau kol kas svarsto apie trumpalaikę savanorystę, o ateityje pasvajoja tapti nacionaliniais ar net tarptautiniais savanoriais.

„Norėčiau savanoriauti sporto srityje, yra net speciali grupė, kurioje ieško savanorių būtent šioje srityje“, – apie ateities planus svarstė B. Petravičiūtė.

Organizatorių nuotr.

Viena savanorių iniciatyva – papuošta lopšelio-darželio „Pasaka“ siena. „Mūsų paprašė išpiešti burbulus, tačiau pamanėme, kad turėtume papuošti dar kuo nors“, – kaip kilo mintis, atskleidė Elinga Šolinskaitė.

Daugėja akredituotų įstaigų

Praėjusiais metais paraiškas tapti savanorius priimančiomis organizacijomis pateikė dvi įstaigos, kurios ir buvo akredituotos. Tai – Kretingos socialinių paslaugų centras ir Padvarių socialinės globos namai.

Iš viso Kretingoje yra 8-ios akredituotos ir savanorius priimančios įstaigos.

Praėjusiais metais savanoriavo 20 jaunuolių, 8 jaunuoliai akredituotose jaunimo savanorius priimančiose organizacijose baigė jaunimo savanorišką tarnybą ir gavo pažymėjimus, suteikiančius 0,25 balo stojantiems į aukštąsias mokyklas, 10 jaunuolių atliko trumpalaikę savanorišką veiklą. Kretingos rajone dirbo ir 2 tarptautiniai savanoriai iš Ukrainos ir Sakartvelo.

Šiais metais akredituota dar viena įstaiga – Kretingos rajono švietimo centro Turizmo informacijos centras.

„Jis sulaukė itin didelio susidomėjimo tarp jaunuolių“, – sakė Kretingos rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Inga Biliūnaitė-Rušinskė.

Švietimo centras savanorius supažindina su Kretingos rajono istorija ir lankytinais turistiniais objektais, skatina dalyvauti Turizmo informacijos centro organizuojamose ekskursijose po Kretingos miestą, bendrauti ir teikti informaciją skirtingo amžiaus lankytojams, dirbti su įvairaus dydžio žmonių grupėmis, prisidėti prie Švietimo centro organizuojamų renginių ir konferencijų, teikti pasiūlymus ir idėjas turizmo veiklai tobulinti.

Praėjusių metų pabaigoje akreditacija buvo suteikta ir Padvarių globos namams. Jie laukia savanorių, kurie kasdien po 3–5 val. organizuotų žmonių su negalia užimtumą, prasmingą laisvalaikį, taip pat vykdytų individualią priežiūrą bendradarbiaudami su socialiniu darbuotoju, kitais specialistais, užtikrintų globos namų gyventojų buitinių, higieninių, socialinių reikmių tenkinimą, taip pat teiktų pagalbą vykdant socialinę reabilitaciją ir integraciją į visuomenę.

Dar viena rugsėjį akredituota įstaiga – Kretingos socialinių paslaugų centras.

Čia jaunuoliai kviečiami bendrauti su įvairaus amžiaus žmonėmis.

Savanoriai čia gali dirbti su į įstaigą kasdien atvykstančiais 7–18 metų vaikais, kuriems teikiama vaikų dienos socialinė priežiūra, senjorais, kuriems institucijoje teikiamos dienos socialinės globos paslaugos, vaikais, kurie gyvena Bendruomeniniuose vaikų globos namuose, globėjų (rūpintojų) šeimose globojamais (rūpinamais) vaikais, senyvo amžiaus ar suaugusiems asmenimis su negalia jų namuose, vaikais, kurie su tėvais apgyvendinti Pagalbos šeimai padalinyje.

Savanoriauti jaunuoliai gali įvairias laikotarpiais: iki 3 mėnesių, ilgiau kaip tris mėnesius. Taip pat gali pasirinkti nacionalinę savanorystę – vykti į bet kurį kitą šalies miestą, taip pat – ir tarptautinę savanorystę.

---

Kretingos rajono įstaigos, kurios turi teisę priimti savanorius:

Kretingos rajono švietimo centras – Turizmo informacijos centro padalinys;

Padvarių socialinės globos namai;

Kretingos socialinių paslaugų centras;

Dienos veiklos centras;

Kretingos lopšelis-darželis „Žilvitis“;

Kretingos lopšelis-darželis „Pasaka“;

Kretingos rajono Vydmantų gimnazijos ikimokyklinis skyrius;

Šv. Antano dienos centras. 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder