Laurynas Kasčiūnas pristatė bepiločių orlaivių pajėgų plėtimo priemones: bus steigiama „dronų regitra“

Siekiant išplėsti bepiločių orlaivių pajėgumus Lietuvoje, krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas pristatė keturių žingsnių programą. Pasak ministro, bus steigiama vadinamoji dronų regitra, skatinama bepiločių orlaivių pramonė bei vystomi Šaulių sąjungos pajėgumai.

L. Kasčiūnas akcentavo, kad jau rugsėjo pradžioje bus atidarytas dronų kompetencijų centras prie Lietuvos karo akademijos.

„Nuo rugpjūčio 1 d. prasidės registracija, norinčių įgyti dronų operatorių įgūdžius ir rugsėjo 1 d. prasidės dronų operatorių kursai. Tikslas yra ne mažiau nei tūkst. piliečių, įgiję dronų operatorių įgūdžius“, – pirmadienį spaudos konferencijoje kalbėjo L. Kasčiūnas.

Pasak jo, bus siekiama, kad ne mažiau nei 1 tūkst. piliečių turėtų dronų operatorių įgūdžius.

Ministras atskleidė, kad jau ir dabar 4 200 piliečių turi teisę valdyti bepiločius orlaivius. Jo teigimu, Krašto apsaugos ministerija (KAM), Mobilizacijos departamentas ir Transporto agentūra artimiausiu metu pasirašys trišalę sutartį, jog šie žmonės būtų perkelti į duombazę.

Siekiant skatinti bepiločių orlaivių pramonę, ministras yra numatęs, jog FPV dronų gamyba užsiimančios įmonės iki birželio 10 dienos pristatys savo produkciją. Ministro teigimu, Ukrainai reikiamą dronų kiekį įmonės žada pagaminti dar iki birželio pabaigos.

Kaip skelbta anksčiau, Lietuva Ukrainai artimiausiu metu ketina už 2 mln. eurų nupirkti apie 3 tūkst. lietuviškų dronų.

Ministras akcentavo, kad iš viso dronų gamybai bus skiriama apie 10 mln. eurų.

Mokymai truks 2-3 dienas, bus suteikiami tik baziniai įgūdžiai

Gen. J. Žemaičio Lietuvos karo akademijos viršininkas Almantas Leika pripažįsta, kad dronų kompetencijų centre žmonėms bus suteikiami tik baziniai įgūdžiai. Mokymai, pasak jo, truks maždaug 2-3 dienas.

„Tai bus grynai baziniai įgūdžiai (...). Tai yra balansas tarp to laiko, kurį bet kuris visuomenės narys gali skirti šitam dalykui ir tarp to, ką mes turėtume, galėtume jiems duoti“, – spaudos konferencijos metu sakė A. Lieka.

Visgi, pasak jo, tikimasi, kad mokymus praėję asmenys savo įgūdžius tobulins toliau.

„Ar tai yra pakankama – tikriausiai kad ne. (...) Tas įgūdis toliau bus formuojamas, tobulinamas ir plėtojamas“, – akcentavo A. Lieka.

Įtrauks ir organizacijas

Lietuvos šaulių sąjungai (LŠS) bus skiriami papildomi 1,5 mln. eurų, jog organizacija įsigytų bepiločių orlaivių. Anot ministro, tokiu būdu LŠS bus formuojami dronų vienetai, organizuojami mokymai bei įgyvendinama bepiločių orlaivių konstravimo plėtra.

L. Kasčiūno teigimu, nevyriausybinėms organizacijoms (NVO) bus skelbiamas konkursas, siekiant finansuoti jų siūlomas dronų vystymo programas.

„Prasidėjus judesiui šioje srityje girdžiu daug įvairių idėjų kaip kolegijos ir kitos mokyklos planuoja įrenginėti dronų klases, siūlo remonto bazes. LŠS su jomis irgi sudarinėja bendradarbiavimo sutartis. Šioje vietoje bus galima procesą išjudinti“, – kalbėjo ministras.

Sutarta dėl naujos dronų treniruočių trasos Vilniuje

L. Kasčiūnas spaudos konferencijos metu taip pat patvirtino, kad jau surasti sprendimai dėl naujos dronų treniruočių trasos Vilniuje.

„Greitu metu miesto meras paskelbs miesto idėjas dronų kryptimi. Ten bus ir atsakymai, kurioje vietoje mieste bus galima turėti dronų trasą“, – sakė L. Kasčiūnas.

„Tikrai žinau, kad yra priimti sprendimai, tikrai žinau, kad jie yra derinti su tais dronų etuziastais, kurie dalyvavo tada NSGK posėdyje“, – patikino jis.

Visgi ministras nedetalizavo, kur konkrečiau ši dronų treniruočių trasa galėtų atsirasti.

ELTA primena, kad dar kovo pabaigoje posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba (VGT) nusprendė, kad iki 2027 metų Lietuvoje turi būti pasiektas operacinis dronų pajėgumas.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder