Konstitucinis teismas

Lietuvos Respublikos Seimui nusispjauti ant Konstitucinio Teismo

(4)

Nors Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad Konstitucijos stabilumas yra didžiulė vertybė ir atskiras jos nuostatas galima keisti tik esant būtinybei, Seimas po pateikimo pritarė siūlymui pakeisti vieną Konstitucijoje esantį žodį.

„Gerbiami Seimo nariai ir narės, nors įstatymo projektas ir naujas, bet iš tiesų senas - jau trejus metus mes su juo dirbame, tačiau dėl procedūrinių dalykų ir dėl įvykusių pokyčių žmonių su negalia politikoje projektą tenka teikti iš naujo.

Kalbama apie Konstitucijos pataisą, kuria siūloma invalidumo sąvoką keisti negalios terminu, kaip dabar yra priimta ir bendrai sutarta visų ekspertų, pradedant nuo lietuvių kalbos ekspertų, nuo konstitucinės teisės žinovų, nuo žmogaus teisių gynėjų.

Tikrai nenoriu šiandien labai ilgai gaišinti. Pats tikslas tikrai yra... Na, nėra tai tiesiog terminijos atnaujinimas. Stimulas ir pokyčiai ateina iš žmogaus orumo ir teisių apsaugos. Niekam nemalonu būti vadinamam invalidu.

Tikrai šiandien reikia vartoti žodį „negalia", „žmogus su negalia", „asmuo su negalia", iškeliant žmogų į priekį, o „invalidumą" palikime praeičiai.

Tas žodis jau ir žodyne pažymėtas kaip nevartotinas. Jį kartais kai kas pavartoja nebent norėdamas įžeisti.

Labai kviečiu palaikyti šį projektą, kad spėtume dar šioje kadencijoje jį priimti", - į kolegas per paskutinįjį šiemet plenarinį posėdį kreipėsi Seimo narė Monika Ošmianskienė.

Parlamentaras Stasys Tumėnas padėkojo parlamentarei.

„Na, visiems mums yra aišku, kad „invalidas" yra kažkoks nesusipratimas, kaip jūs sakėte, tai yra praeitis.

Tą visi lyg ir suprantame, bet kai reikia kai kuriuose įstatymuose pakeisti, tai nuo nulio pradedame apie tai diskutuoti. Tokiems kolegoms, manyčiau, reikia paskaityti profesoriaus J.Ruškaus straipsnius apie tuos dalykus ir bus aišku.

Gerbiama pranešėja, bet ar nereikia vis dėlto dar kartą pirma revizuoti ir patikrinti, kad įstatymuose neliktų tokių žodžių, kurių dabar yra, pavyzdžiui, „karo invalidas". „Karo invalidas" - niekas nepakeitęs to žodžio.

Tokių dalykų įstatymuose dar yra nemažai. Ar prieš tai nereikėtų tokią reviziją ten dar padaryti?" - pasiteiravo S.Tumėnas.

„Labai ačiū ir ačiū už jūsų palaikymą viso proceso metu. Tikrai žinau, kad esate įsitraukęs ir jums šis klausimas taip pat rūpi.

Aš manyčiau, kad Konstitucija yra mūsų pagrindas ir nuo ten reikėtų daryti pirmąjį pokytį, o įstatymuose, be abejo, reikia irgi keisti.

Deja, aš irgi matau dar užsilikusių ir sveikatos sistemos įstatymuose, ir, kaip paminėjote, „karo invalidas".

Tai to darbo yra ir visus kviečiu komitetuose svarstant, progai esant, tikrai teikti siūlymus ir keisti „invalidus" negalios terminais. Visi mes palaikysime ir džiaugsimės", - atsakė M.Ošmianskienė.

Parlamentaras, praėjusią Seimo kadenciją parlamentui vadovavęs Viktoras Pranckietis replikavo: „Konstitucijos 52 straipsnyje skelbiama: „Valstybė laiduoja piliečių teisę gauti senatvės ir (dabar po pakeitimo būtų) negalios pensiją".

Mes į Konstituciją esame įrašę ir kitą diskriminacinį žodį, tai yra „senatvė". Tai yra senilizmas, tai yra žmonių rūšiavimas pagal amžių.

Aš, kaip suinteresuotas asmuo, galvoju apie tai, kad ateityje visi taps suinteresuotais asmenimis, tai yra gaus senatvės pensiją arba pažymėjimą su įrašytu žodžiu „senatvės".

Tai siūlyčiau galvoti plačiau.

Šį punktą ateityje mes galėtume išplėsti iki to, kad taip pat žmogaus orumas nebūtų pažeidžiamas, kaip čia teisingai Monikos ir buvo pasakyta, kad tai žeidžia žmogaus orumą.

Žeidžia žmogaus orumą ir kitas, todėl galėtų tas punktas tiesiog likti: piliečių teisė gauti pensijas, nes pensijų įvardinama dar yra ir daugiau, tai yra ir valstybinė pensija, tai yra ir dar kokių nors netekčių pensijos, ir jos visos nėra įrašytos į Konstituciją.

Todėl pensijų rūšių įrašyti į Konstituciją visiškai nebūtina. Ir tų žodžių Konstitucijoje, keičiant ją, būtų galima abiejų, abiejų žodžių, žeidžiančių orumą, atsisakyti. Siūlau palaikyti šioje stadijoje", - kalbėjo V.Pranckietis.

Tačiau buvo balsuojama tik dėl M.Ošmianskienės siūlymo.

Už balsavo 94 Tautos išrinktieji, prieš nebuvo, susilaikė 2.

Svarstymo stadija laukia pavasario sesijos.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder