Nebylios kovos – tarp kandidatų?

Kad prieš rinkimus besireklamuojantys politikai, jų šalininkai arba šiaip prašalaičiai nuplėšia oponentų plakatus arba tiesiog ant viršaus užklijuoja kitus, – galbūt nieko naujo. Tačiau pastarosiomis dienomis socialiniuose tinkluose mirga nuotraukos, kuriose matyti ne tik plakatų draiskanos, bet ir apipaišyti, subjauroti kandidatų į merus veidai.

Iki savivaldos rinkimų kovo 5-ąją likus trim savaitėms, „Pajūrio naujienos“ kandidatų į Kretingos rajono merus klausė, kokią naudą jie gauna reklamuodamiesi, kodėl, jų nuomone, nudraskomi ar subjaurojami plakatai ir ar yra tekę susidurti su brutalumu, dėl kurio teko kreiptis į policiją.

Romualdas JABLONSKIS, Liberalų sąjūdžio kandidatas:

„Mes turim pakabinę 7 tentus, dar pora nepabaigti, juos pakabinsime vėliau, kai pagamins. Kiekvienas politikas norime būti labiau žinomi, nes ne visi žmonės lankstinukus gaus, ne visi ir gavę paskaitys.

O mieste arba kaime viešoje erdvėje pakabintame plakate galbūt kažkas pamatys pažįstamą, kaimyną, giminaitį, apie kuriuos turi nuomonę.

Kodėl plakatai plėšomi, gali atsakyti tik tie, kurie plėšo arba yra specialiai tam pasamdyti. Galbūt suveikia kažkieno politinės ambicijos?..

Mes svetimo turto negadinam ir kitiems to daryti nepatariam. Savo reklamą kabinam ten, kur leidžia teritorijų ar pastatų savininkai, kurie rinkimuose mus palaiko, ne vienas jų pats yra mūsų partietis.“

Antanas KALNIUS, politinio komiteto „Kretingos kraštas“ kandidatas:

„Dalis būsimųjų tarybos narių kandidatuoja pirmą kartą, jie nori rinkėjams prisistatyti, dalis, kaip aš, meras, esam žinomi, tačiau ir tiems žmonėms, kurie nesidomi politika, norim priminti, kas vyks rajone.

„Kretingos kraštas“ buvom pirmieji, kurie klijavome savo reklamas. Iš pat karto laikėmės nuostatos stenduose palikti vietos ir kitoms partijoms.

Manau, turime konkuruoti ne gražiais veidais, o žiniomis, idėjomis, pasiūlymais. Mūsų plakatai taip pat plėšomi, kaip ir oponentų.

Jeigu matom, kad vietoj nuplėšto mūsiškio atsirado kitas, o stende daugiau vietos nebėra, ir nebeklijuojam. Į policijos komisariatą kol kas nebuvo reikalo kreiptis. Rajone reklamuojamės 6-iuose tentuose ir ant specialiai tam skirto autobuso.

Dalia MARTIŠAUSKIENĖ, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatė:

„Plakatai ir tentai yra viena viešinimo priemonių tai rinkėjų grupei, kuri nesinaudoja socialiniais tinklais arba neskaito spaudos. Sunku pasakyti, kas reklamas nudrasko.

Jeigu jaunimas, turime paaiškinti, kad tai yra pinigus kainuojantis turtas, kurio niokoti negalima, o jeigu niokoja suaugusieji – pirmiausia parodo žemą savo kultūrą.

Į policijos komisariatą mums teko kreiptis dėl plakato Kretingos miesto Savanorių gatvėje – radome užpurkštas dvi raides, dažų nebuvo įmanoma nuvalyti.

Šio plakato pagaminimas ir pakabinimas kainavo beveik 400 eurų. Todėl paprašėme policijos pareigūnų išsiaiškinti, kas sugadino, ir priimti sprendimą.“

Dangiras SAMALIUS, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos kandidatas:

„Reklama rajono gyventojus skatina labiau pasidomėti, kas tokie pretenduoja į valdžią naujai kadencijai, apsispręsti, už ką balsuoti.

Tačiau mūsų visuomenėje yra visokios kultūros ir intelekto žmonių – kai kurie linksminasi gadindami nepatinkančių kandidatų plakatus.

Sprendžiant pagal ankstesnių rinkimų patirtį, netikiu, kad tuo užsiimtų oponentai iš didžiųjų partijų. Kas tai daro, galima nuspėti.

Patyčios prieš mane tęsėsi ketverius metus, tad esu užsiauginęs pakankamai kietą „skūrą“. Sugadintus plakatus pats fiksuoju fotoaparatu, yra perduota policijai.

Mieste daug vaizdo kamerų, tikiuosi, pavyks išaiškinti, kas taip nekultūringai elgiasi. Mes, kaip dauguma kandidatų, reklamuojamės skelbimų lentose, tentas yra netoli autobusų stoties, laukiame, jų bus pagaminta ir daugiau.“

Justė STONKUTĖ, politinio komiteto „Už šviesią Kretingą“ kandidatė:

„Kai kurie kandidatai, pastebėjau, tikrai perspaudžia reklamuodamiesi vos ne ant kas antro namo sienos. Kas per daug, tas nesveika, o viena kita reklama – labai gerai, nes rinkėjai atkreipia dėmesį, kas per kandidatai pretenduoja į valdžią, daugiau jais pasidomi.

Mūsų komitetas turime dvi plakatų formas – viename esu aš, kitame – komanda. Reklamuojamės ne tik Kretingos mieste, bet ir Salantuose, Darbėnuose, kai kuriuose rajono kaimuose.

Kas nuplėšo arba sugadina politikų reklamas? Iš vienos pusės žiūrint, galima pagalvoti, kad tai daro konkurencijos bijančios kitos politinės organizacijos, iš kitos pusės – galbūt buvusiomis valdžiomis nusivylę rinkėjai?“

Rimvydas ŠAKINIS, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatas:

„Kaip ir kitos partijos bei kandidatai į merus, norime prisistatyti rinkėjams, būti daugiau žinomi, todėl ir reklamuojamės skelbimų lentose, kitose erdvėse.

Esam ir savo leidinį išsileidę – dalijam žmonėms. Be to, mes su žmona nuvažiuojam ir į kaimus, su gyventojais susipažįstam iš arčiau, pasikalbam su jais.

Nustebau Kūlupėnuose išgirdęs tikriausiai oponentų arba jiems prijaučiančių skleidžiamas kalbas, kad už mane nereikia balsuoti – neva sergu.

Tai nėra tiesa. Man šitie rinkimai bus treti. Anksčiau piktavalių, kaip teko matyti ir girdėti, taip agresyviai niokojančių reklamas, lyg ir nebuvo, nors vieną kitą plakatą ir nuplėšdavo.

Tiesa, nei mūsų partijos plakatai, nei mano kaip kandidato į merus tentai kol kas nenukentėjo, tikiuosi, kad ir nenukentės.“

Jolita VAICKIENĖ, Darbo partijos kandidatė:

„Mūsų komanda yra išskirtinė, nes kol kas dar nė vieno plakato niekur nepriklijavom, nė vieno tento nepasikabinom. Kada popierinius plakatus klijuoti, spręsim – gal kitą, o gal ir paskutinę savaitę prieš rinkimus.

Popierinių mažiukų plakatų esam užsisakę, kaip ir per ankstesnius rinkimus, 100 egzempliorių, kad turėtume kuo pakeisti, nes ir vėjai nudrasko, ir suliję atrodo nebegražiai.

O dėl tentų – svarstom, ar apskritai jų reikia? Žinau, kad kai kurių kandidatų reklamas kažkas jau spėjo ir nuplėšyti, ir sugadinti, bet nemanau, kad tai padarė oponentai.

Greičiau tai priešiškai nusiteikusių asmenų darbas, o gal ir paauglių? Kiek Kretingoje pasitaikė nulaužtų medžių, išspardytų, išvartytų šiukšlinių...“

Egidijus VISKONTAS, Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatas:

„Reklama ir visa rinkimų kampanija parodo partijos požiūrį į rinkėjus. Jeigu įdedama pastangų, investuojama, vadinasi, stengiamasi žmonėms padėti dalyvaujant rajono valdyme.

Mūsų partija nuo vandalų rajone nukentėjo pirmoji. Kiek žinau, įtariamasis, sugadinęs vieną tentą, jau yra išaiškintas.

Kai buvau Vyriausiosios rinkimų komisijos narys ir kuravau visą Žemaitijos regioną, tokių drastiškų išpuolių, kai reklamas suniokoja, neteko matyti.

Tai, kas per šiuos rinkimus vyksta, sieju su 2021 metais Lietuvoje nuskambėjusia istorija, kai Kretingos miesto centre buvo iškabinti rajono politikus šmeižiantys plakatai. Nieko nekaltinu, nes tiksliai nežinau, bet braižas ir kultūra panašūs.“

---
Kretingos miesto seniūnės Gintarės Liobikienės teigimu, politinei reklamai leidimų nereikia, kandidatai savo atvaizdus gali kabinti, kur panorėję: skelbimų lentose, kurių vien mūsų mieste iš viso yra 16.

Ant tvorų, klijuoti ant elektros stulpų, susitarus su savininkais, – ant gyvenamųjų namų ar daržinių sienų, tvorų, parduotuvių, kirpyklų langų, gali tentą pasistatyti privačioje pievoje.

„Svarbiausia, kad reklama atitiktų standartus, tai yra būtų parašyta taisyklinga lietuvių kalba ir neįžeidžianti“, – sakė G. Liobikienė. Reklaminius plakatus prižiūrėti, tvarkyti, sugadintus nuimti arba pakeisti naujais – pačių politikų reikalas.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder