Netrukus be Seimo viešbučio liksiantiems politikams – būstas už padoraus studentų bendrabučio nuomos kainą

Ką daryti su Seimo viešbučiu sostinės centre – parduoti ar remontuoti, diskutuojama ne vienerius metus. Projektas, kurį palaiminus, Seimo nariai netektų privilegijos gyventi Seimo viešbutyje – jau Seimo darbotvarkėje, dėl to turėtų būti apsispręsta netrukus.

Nebegalėdami gyventi Seimo viešbutyje, daugiau kaip 2 tūkst. eurų uždirbantys Seimo nariai gautų kompensaciją, kuri būtų skirta būstui išsinuomoti. Skaičiuojama, kad ji galėtų siekti 300 eurų. Dalis Seimo narių piktinasi – už tokią sumą išsinuomoti įmanoma nebent kambarį arba butą sostinės pakraštyje, kas reikštų laiko gaišimą spūstyse.

Kalbinti NT ekspertai sutinka – už 300 eurų išsinuomoti padoresnį būstą išties sudėtinga. Įstatymas, žadama, įsigaliotų kitos kadencijos Seimo nariams – 2024-aisiais 300 eurų gali nebeužtekti nė kambario nuomai.

Variantas – senos statybos butas

Bendrovės „Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas portalui lrytas.lt komentavo, jog už 250–350 eurų per mėnesį sostinėje galima išsinuomoti maždaug 35 kv. m ploto vieno kambario butą. Savaime suprantama, tokių kainų ribose daugiausia pasiūlymų bus senos statybos daugiabučiuose, periferiniuose mikrorajonuose.

Didžiausio ploto vieno kambario naujesnės statybos nuomojamų butų galima rasti Fabijoniškėse ir Pašilaičiuose. Kartu su Pilaite šie mikrorajonai sudaro daugiau nei pusę visos naujesnės statybos būsto nuomos pasiūlos šiame kainos segmente. Mažiausi butai, iki 30 kv. m, dominuoja centrinėje miesto dalyje: Naujamiestyje, Senamiestyje, Šnipiškėse, Užupyje, Žirmūnuose.

Beveik visais atvejais tai bus periferinėse mikrorajonų dalyse esantys būstai, balansuojantis ir žongliruojantys vietos pavadinimu. Jei Užupis, tai, veikiausiai, Markučiai, jei Senamiestis, tai – Naujamiestis, jei Naujamiestis, tai – Vilkpėdė. Ir, apskritai, nuomos pasiūlymų už tokią nedidelę kainą naujos statybos segmente yra nedaug.

Pagrindinis pasirinkimas ieškant būsto už 250–350 eurų yra senesnės statybos segmente – per metus jame pasiūloma apie 4000 butų nuomai. Ploto atžvilgiu čia patraukliausi Justiniškių, Lazdynų, Pašilaičių, Pilaitės ir Šeškinės mikrorajonai – rinktis galima iš maždaug 1000 butų. Dažniausiai tai – 2 kambarių, 40–50 kv. m ploto butai.

Egzistuoja galimybė apsigyventi bendruomeniško būsto, vadinamojo „co-living“ projektuose, kur kainos prasideda nuo 300–350 eurų per mėnesį, papildomai mokami administraciniai mokesčiai. Tokio tipo būstai yra mažesni, šiame kainos segmente jų plotas siekia 15–25 kv. m, tačiau jie yra nauji, pastatuose įrengtos bendros erdvės, sporto salės, laisvalaikio zonos. Į administracinius mokesčius paprastai įskaičiuojamos komunalinių paslaugų išlaidos, todėl gyvenant vienam, toks variantas galėtų būti svarstytinas.

Žemėlapyje nedaug taškų

Bendrovės „Citus“ analitikai žemėlapyje sužymėjo, ką ir kuriuose mikrorajonuose pavyktų išsinuomoti turint 300 eurų. Pasiūla nėra didelė. Prie Seimo NT ekspertams pavyko rasti tik vieną variantą, tačiau labai prastos būklės. Visi variantai už tokią sumą – tik labai senos statybos daugiabučiuose.

„Tiesa, labai įdomus variantas galėtų būti Ozo parke esantis „co–living“ projektas. Tiesa, jame už lygiai 300 eurų taip pat nieko nėra, o pats mažiausias (19 kv. m) variantas kainuoja 350 eurų, tačiau reikėtų įvertinti, kad bendruomeniškas būstas yra kaip viešbutis: čia veikia skalbykla, restoranas, sporto klubas, butas – įrengtas, prižiūrimas, su virtuvėle.

Ir nėra per toli nuo centro. Žinoma, pėsčiomis nenueisi, bet norint tokio varianto, suma turėtų būti bent jau dvigubai didesnė“, – komentavo CITUS investicijų ir analizės vadovas Šarūnas Tarutis.

Nuoma – tik prastos būklės būstuose

Bendrovės „Bonava Lietuva“ vadovas Remigijus Pleteras juokavo, jog padoraus studentų bendrabučio kaina Vilniuje prasideda nuo 300 eurų, o geriausiu atveju, ką galima rasti už tokią sumą miesto centre ar netoli jo, tai kambarį bute, kuriame jau gyvena kiti žmonės.

„Kitaip sakant, išsinuomoti būstą netoli Seimo už tokią sumą šiuo metu Vilniuje praktiškai neįmanoma.

Vertinant rinką šiuo metu, vieno kambario butą, tai yra butą iki 30 kv. m., už panašią sumą galima rasti nebent Naujininkuose ar Naujojoje Vilnioje, tačiau ir čia kainos startuoja nuo 350 eurų. Taip pat galima žvalgytis į Pilaitę ar kitus miegamuosius rajonus, tačiau ir ten kainos prasideda nuo 400 eurų, ir tai tik už vieno kambario butą.

Kalbant apie Senamiestį, Žvėryną ar Naujamiestį, čia nuomos kainos startuoja nuo 500 eurų už vieno kambario butą. Dviejų – nuo 750 eurų, o prabangūs apartamentai – nuo 1500 eurų ir daugiau.

Sykiu reikia atsižvelgti į tai, kad tokią „nuompinigių“ sumą siūloma skirti tik kitos kadencijos parlamentarams, tai yra asmenims, kuriems būsto reikės nuo 2024 m., kai šiuo metu gerokai kyla kainos ir bent kol kas labai sunku pasakyti, kada jos nustos kilti arba pradės kristi. Galimai tais metais turėsime tokią situaciją, kai būsto rinka už 300 eurų bus tiesiog neprieinama“, – apibendrino pašnekovas.

Šiuo metu gyvenamojo ploto Vilniuje neturintys Seimo nariai už gyvenimą parlamento viešbutyje nemoka, o turintys nekilnojamo turto sostinėje gali gyventi viešbutyje, jei yra vietų, mokėdami tik už komunalines paslaugas.

Skaičiuojama, jog kasmet viešbučio išlaikymas valstybės biudžetą patuština 123 tūkst. eurų, o pastatas 2007-aisiais įvertintas 6,3 mln. eurų.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder