Nori uždrausti telefonus mokyklose, bet kai kurie tam priešinasi: „Atiminėti nedrįsčiau“

Apie tai, kad moksleivių naudojimasis telefonu – žalingas, kalba ne vienas, todėl kai kurių Lietuvos rajonų mokyklose siūloma uždrausti mobiliuosius telefonus. 

Diskusija šiuo klausimu dabar vyksta ir Radviliškio rajone. Tačiau ekspertas teigia, kad šių dienų aktualijų kontekste, kai mokykloms buvo išsiųsti bauginantys pranešimai apie sprogmenis, toks draudimas gali sukelti problemų.

Tokias diskusijas iššaukė ir pasipylę smurtiniai atvejai, kai mokiniui, neleidus naudotis telefonu, šis ėmėsi smurtinių veiksmų prieš mokytoją.

Taip nutiko Šiaulių Simono Daukanto inžinerijos gimnazijoje, kai 14-metis sumušė mokytoją, kai 56 metų pedagogas paėmė jo mobiliojo ryšio telefoną. 

Panašus atvejis įvko ir Vilniaus „Ryto“ progimnazijoje, kai septintokas prieš mokytoją smurtavo dėl to, nes jam liepė nesinaudoti telefonu pamokos metu. 

Telefonų naudojimosi mokyklose problema sprendžiama jau keletą metų, tačiau šių metų rugsėjo mėnesį telefonus uždraudusi Akmenės rajono Ventos gimnazija – pirmoji, priėmusi tokį sprendimą. Čia mokiniai telefonus turi pasidėti į spinteles ir tik po pamokų juos gali pasiimti. 

O netrukus Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė pranešė, kad Širvintų pradinėje mokyklose, didelė tikimybė, jog taip pat bus taikomas toks draudimas – jau už tai nubalsavo mokinių tėvai. 

Nutarta, kad vaikai mokykloje nesinaudos telefonais, įeidami juos padės ir pasiims tik išeidami namo. Tiesa, dar laukiama mokyklos tarybos pritarimo.

Dabar tokio draudimo siūlymas iškeltas ir Radviliškio rajone. Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys Gediminas Lipnevičius, pasitelkęs kitų rajonų pavyzdžiu, prašė pradėti diskusiją šiuo klausimu.

„Pašau jūsų bei atsakingų asmenų pradėti diskusiją su mokyklų bendruomenėmis dėl mobiliųjų telefonų naudojimosi. Jei bus bendras pritarimas, paruošti sprendimus tarybai, jei tokie reikalingi“, – tokį prašymą per Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdį pateikė G. Lipnevičius.

„Galima sutarti, pradėsime“, – tvirtino Radviliškio rajono meras Vytautas Simelis.

Mokyklos mano, kad tai – susitarimo klausimas

Tačiau kai kurios Radviliškio mokyklos jau taiko savo ribojimus, todėl mano, kad toks draudimas – nebūtinas.

„Mūsų gimnazijoje yra susitarta dėl mobiliųjų telefonų naudojimo tvarkos, esame įsigiję dėžutes mobiliesiems telefonams, dalis mokytojų naudoja telefonus kaip mokymo priemones pamokose, todėl nematome poreikio drausti“, – teigia Radviliškio rajono Baisogalos gimnazijos direktorė Rita Juškevičienė.

Radviliškio rajono Grinkiškio Jono Poderio gimnazijos direktorė Sigita Šegždienė pritaria, kad toks sprendimas – nereikalingas.

„Kiekviena mokykla turi savo taisykles“, – sako pašnekovė.

Ji sutinka, kad kai kuriems mokiniams telefonai labai trukdo susikaupti, tačiau paprašius jų mobiliuosius pasidėti į kuprines, mokiniai klauso.

S. Šegdžienė prideda, kad kai kuriose pamokose telefonai yra ir reikalingi tam, kad mokiniai galėtų prisijungti prie įvairiausių švietimui skirtų programėlių.

„Vaikai tikrai protingi, klauso, perspėti pasideda, jeigu netyčia išsitraukia“, – sako direktorė.

Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos direktorės Rasos Dagienės nuomone, problema dėl naudojimosi telefonu pamokų metu tikrai yra.

„Vaikai namuose tikrai yra pripratę gyventi telefoninį gyvenimą“, – tvirtina pašnekovė.

Ji prideda, kad dėl šios problemos klausimą kėlė tiek mokytojai, tiek tėvai. Todėl yra priimtas sprendimas – mokytojai turi susitarti su mokiniais, o mokiniai per technologijų pamokas savo rankomis galės pasigaminti telefonų dėžutes, kuriose vaikai galėtų saugiai laikyti savo mobiliuosius.

Pašnekovė sako, kad ir kokios taisyklės būtų, vis tiek tai yra susitarimo klausimas tarp mokytojo ir mokinio. Kiekvienoje pamokoje yra nustatomos taisyklės.

Tačiau ji sutinka, kad problema – didelė, ji sprendžiama kelis metus, o tėvelių norai – skirtingi. Vieni nori, kad mokiniai visai nesinaudotų telefonais mokykloje, o kiti mano, kad tai yra gera susisiekimo priemonė, jeigu iškiltų kokia nors problema ar bėda.

„Bet kad viską leisti, viską drausti – tai tiesiog, manyčiau, neįmanoma to padaryti. Čia yra susitarimo klausimas“, – priduria ji.

D. Žvirdauskas: „Telefonų atiminėti nedrįsčiau, ypač esamomis sąlygomis“

Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas Dainius Žvirdauskas teigia, kad dėl telefonų naudojimo pamokose svarbus susitarimas. Jis tvirtina, kad dažniausiai mokytojai, kai per pamoką nėra rašomas atsiskaitomasis darbas, kuris reikalauja susikaupimo, leidžia mokiniams šalia savęs turėti telefonus. 

Tačiau tuo atveju, kai yra rašomas kontrolinis ar kitas darbas, kai kurie mokytojai prašo mokinių sudėti telefonus į dėžutes ir tą pamoką dirba be telefonų. Anot D. Žvirdausko, dabartinio susitarimo modelio užtenka.

„Jeigu visuotinai drausti... Tai jūs pagalvokite šių dienų aktualijose, kai mokyklos jau antrą kartą gauna pranešimus apie galimą padėtą sprogmenį“, – sako D. Žvirdauskas.

Jis prideda, kad telefonai, ypač tokiose kritinėse situacijose, yra pagrindinė vaiko komunikacijos priemonė. Be to, jei reikia vykdyti evakuaciją, o telefonai – spintelėse, tada irgi gali atsirasti įvairiausių problemų.

„Tai tų telefonų atiminėti nedrįsčiau, ypač esamomis sąlygomis“, – pabrėžia Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas.

D. Žvirdauskas tvirtina, kad telefonai kartais naudojama kaip mokymosi priemonė, pavyzdžiui, informacinių technologijų pamokose.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder