Kaip planuoti apsipirkimus, kad šeima būtų sotesnė, o piniginė – pilnesnė

Pardavėjai mausto kaip netingi: tą patį produktą perkame dukart brangiau

(16)

Tarp vartotojų sparčiai populiarėjančiame Pricer.lt feisbuko puslapyje žmonės kelia nuotraukas ar vaizdo įrašus su savo neigiama patirtimi iš prekybos centrų. Sujudus pirkėjams, taisyti padėtį sukrunta ir prekybininkai, ir gamintojai.

Po atvejo - vidinis tyrimas

Štai vienas pirkėjų pasidalijo vaizdo įrašu apie „Krekenavos agrofirmos" virtą dešrą „Kai norisi mėsos", deklaruotas dešros svoris buvo 340 gramų, o svarstyklės „Maxima" savitarnoje parodė 294 gramus. 

Žmogus nepatingėjo atsinešti kitų tos pačios firmos dešrų, ir šių svoris taip pat neatitiko deklaruojamo.

„Krekenavos agrofirmos" paprašėme pakomentuoti situaciją. Įmonės Kokybės vadovė Ineta Simonavičienė išsakė apgailestavimą, kad vartotojas turėjo neigiamą patirtį dėl jų gaminamos produkcijos. „Visomis priemonėmis sieksime, kad tokie atvejai nesikartotų.

Dėl šio atvejo įmonė atliko vidinį tyrimą ir sustiprino kontrolės procesus visuose gamybos etapuose. 

Vidinio tyrimo metu buvo nustatyta, kad produktų svorio nuokrypiai buvo tiek į neigiamą, tiek į teigiamą svorio pusę, todėl buvo atlikti korekciniai veiksmai, kad produktas atitiktų specifikaciją ir deklaruojamą svorį ant pakuotės. 

Šiuo metu visi produktai pereina dvigubos svorio kontrolės sistemą ir yra tikrinami papildomai prieš realizuojant į rinką", - aiškino I.Simonavičienė.

Lyginti netikslu?

Tame pačiame Pricer.lt feisbuko puslapyje jau patys Pricer.lt specialistai lygina kelias varškes (180 g): ekologišką „Auga" varškę (kaina 1,39 Eur), „Vilkyškių varškę" su visiems jau pažįstamu katinuku (kaina 1,09 Eur), kurios parduodamos „Maximoje", ir „Pilos" varškę, kuri parduodama „Lidl" prekybos centre, šios varškės kaina - 71 euro centas. 

Visų šių varškių gamintojas tas pats - UAB „Kelmės pienas", veterinarinis numeris - toks pats ir produkto energinė vertė - tokia pati.

 Todėl daroma išvada, kad tai identiškos varškės, tik skirtingai įpakuotos ir skirtingai kainuojančios. Pakomentuoti situacijos paprašėme tiek gamintojo, tiek prekybininkų.

Vadinasi, pirkėjas moka brangiau tik už gražesnį paveiksliuką ant pakuotės ar žinomesnį pavadinimą?

AB Vilkyškių pieninė (Vilkyškiai) atstovas Alvydas Eičas „Vakaro žinioms" teigė, kad prekybos tinklų nustatomos kainos yra tik jų pačių atsakomybė ir teisėtas interesas. „Mes, kaip gamintojas, dėl šių kainų neturime teisės komentuoti.

Iš gamintojo perspektyvos galiu pakomentuoti, kad produkto vertė nepriklauso vien tik nuo energinės vertės, tam įtakos turi ekologiškumas, skoninės savybės, naudojami priedai, pakuočių sudėtis, produkto galiojimo terminai, logistika ir t.t.", - vardijo jis.

Prekybos tinklo „Maxima" atstovė Raminta Gecevičiūtė akcentavo, kad privačių prekės ženklų ir vietinių prekės ženklų kainas lyginti nėra tikslu, nes jų kainodarą lemia skirtingi veiksniai. 

„Privačių prekės ženklų produktų pirkimas iš tiekėjo yra plataus masto - užsakomi dideli kiekiai visam prekybos tinklui skirtingose šalyse, tai ir nulemia žemą privataus prekės ženklo produkto kainą. 

Iš pirmo žvilgsnio tapačių prekių kainų skirtumą lemia ir paties gamintojo investicijos į produktą: jo pakuotę, reklamą, pardavimų kiekį ir mastą, paskirstymą vietinėje ir užsienio rinkose. Skiriasi ir pati produktų pagaminimo technologija ir kiti parametrai", - aiškino R.Gecevičiūtė.

Tuo tarpu „Lidl" atstovas Antanas Bubnelis informavo, kad didžiąją dalį „Lidl" privataus prekės ženklų produktų gamina ir Lietuvos gamintojai. 

„Pagrindinės privačių prekės ženklų populiarumo visame pasaulyje priežastys - mažesnė kaina bei aukšta gaminių kokybė, - sakė jis. 

- Tokių prekių kainos neišaugina papildomi reklamos ar rinkodaros kaštai, galutinę kainą taip pat galime sumažinti prekes užsakydami dideliais kiekiais, o kokybės kontrolę užtikrina gamybos procesai."

Visada galima pranešti

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba „Vakaro žinias" tikino, kad pranešimų dėl galimų svorių neatitikimų pasitaiko retai. 

Pasak VMVT, prekybos vietose ar gamyboje yra tikrinamas svoris, jeigu kyla įtarimas arba yra pagrįstų įrodymų.

 „Tiriant pranešimus dėl svorio neatitikimo reikia vertinti visą informaciją, nes už sumažėjusį svorį kai kuriais atvejais atsako ir prekybininkas (pvz., gali pakisti dešros svoris ją ilgai laikant (džiūvimas ir pan.), ne tik gamintojas. 

Nustačius sukčiavimo atvejus taikomos sankcijos, - informavo VMVT. - Ūkio subjektai naudoja svarstykles su metrologine patikra, tad svoris sveriant buitinėmis - gali kisti, t.y. buitinės svarstyklės gali būti netikslios. Įtarus produkto svorio neatitikimus, apie tai visuomet galima pranešti VMVT."

Komentuoja Pricer.lt vadovas Arūnas VIZICKAS:

Kalbant apie tą dešrą, turėtų būti kokybės kontrolė pačioje gamykloje, parduotuvėje ir dar yra kontroliuojančios instancijos. 

Šiuo atveju nė viena iš šių grandžių nesuveikė, nes produktas - mažesnio svorio. Jeigu vartotojas nebūtų atkreipęs dėmesio, tai produktas būtų ir toliau pardavinėjamas. 

Valstybinių institucijų darbas yra blogai organizuotas, nes jos šneka tik apie reagavimą gavus skundą. Turėtų būti kitaip. Neturėtų būti apvogtas žmogus, kad institucijos pradėtų veikti.

Dėl varškės atvejo - tai rinkodaros triukus gerokai sunkiau išnarplioti. Sakoma - „čia ekologija", o kai pradedi analizuoti, tai veiksmai, turinys neatitinka fakto. 

Per didelio kiekio pinigų įdėjimą į rinkodarą susiformuoja tokie burbulai, kur vos ne identišką produktą kelis kartus pabrangina. 

Šiandien mūsų ekologiškumą reikia pradėti „gydyti". Kad nesusiformuotų tokia praktika, kad ekologija yra brangu, tik į žalią pakelį įdedame. 

Ir uždedame didesnę kainą. Reikia jau dabar imtis veiksmų, kad žalingos praktikos būtų pašalintos ir veiktų sąžiningas standartas.

Ekologiškas pienas Lietuvoje superkamas 3 centais brangiau nei paprastas pienas, o produkcijos kainų skirtumas tampa kosminis. 

Klausimas, ar čia yra ekologija, rūpinimasis vartotojais, skatinimas gamtą tausojančių priemonių ar eilinį kartą verslas, kai galima perpakuoti produktą ir už jį paprašyti brangiau.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder