Po žymaus mentoriaus iš Kauno priedanga – juodos paslaptys: vaikų tvirkinimui galėjo sukurti visą schemą

Kaunietis Remigijus Jakštys visuomenėje kūrė po laiminga žvaigžde gimusio ir dar mokykloje sėkmingos bendrovės direktoriumi tapusio jaunojo verslininko įvaizdį. Ne kartą žiniasklaidos kalbintas vaikinas tikino esąs pasišventęs dirbti Lietuvos jaunimui, tad žinia apie tai, jog įkurta karjeros agentūra moksleiviams jis naudojosi kaip galima priedanga vaikams tvirkinti, šokiravo ne vieną.

Teismas rengiasi atversti bylą, kurioje R.Jakščiui pareikšti sunkūs kaltinimai. 

Pasakojo sėkmės istoriją

Dar mokykloje išgarsėjęs, dabar 24-erių metų R.Jakštys žurnalistams mėgo pasakoti istoriją apie tai, kad tėvų buvo paliktas dar kūdikystėje, augo vaikų namuose, šeimynoje, vėliau – su globėja. O išgarsėjo jis savo veikla bei nuolatiniu darbu su mokiniais.

Pirmuosius pinigus Remigijus tikino uždirbęs dar paauglystėje. Besimokydamas devintoje klasėje jis pasakojo atradęs vieną vaikų mokymu programuoti užsiėmusią korporaciją. Pasiprašė prisidėti prie jos veiklos dirbant su vadyba. Tuomet gavo užduotį – turėjo surengti dvi dienas trukusį renginį – žaidimų kūrimo dirbtuves moksleiviams iš visos Lietuvos.

Užduotį jis įgyvendino, tapo korporacijos vadybininku, vėliau – verslo plėtros vadovu. Daug keliavo po pasaulį, dažnai vedė motyvacinius seminarus. Taip gimė veiklos su moksleiviais užuomazgos.

16-os R.Jakštys teigė pirmą kartą skridęs į JAV, kur dalyvavo tarptautinėse konferencijose. Ten pranešimus skaitė tokių kompanijų kaip „Facebook“ ir „Twitter“ įkūrėjai.

17-os R.Jakštys tikino tapęs bendrovės akcininku ir vykdomuoju direktoriumi.

Galiausiai tik vidurinį išsilavinimą įgijęs R.Jakštys įkūrė savo verslą – tapo VšĮ „Mokinio karjera“ generaliniu direktoriumi. O juo tapęs, neva įgyvendino programas moksleiviams, kurių metu šie galėjo neatlygintinai praktikuotis ir susipažinti su skirtingomis darbo sritimis.

Gyrėsi karjeros ugdymo kelionių agentūra

„Pradėjau nuo seminarų mokiniams. Susipažinau su vienu vokiečiu, kuris tapo bendraturčiu, o paskui jis perleido savo įmonės dalį. Organizuojame keliones moksleiviams. Jos nėra brangios. Tarkim, keturios dienos Berlyne kainuoja 150–200 eurų. Turime partnerius, gerus jų pasiūlymus, todėl ir kainos tokios. Vienu metu keliauja apie 30–40 vaikų, tai 7–11 klasių moksleiviai.

Mūsų darbo kryptis susijusi su neformaliu ugdymu, tai nėra poilsinės kelionės. Esame kaip karjeros agentūra, skirta mokykloms, bet dirbame iš kelionių prizmės. Dirbame pagal švedų ir suomių neformalaus ugdymo programas, jas pritaikėme mūsų kelionėms. Su grupe mokinių važiuojame į Varšuvą, Berlyną, Geteborgą, taip pat į Latviją ir Estiją. Tai – mentorystės programa moksleiviams.

Moksleiviai išeina iš savo komforto zonos, jie save analizuoja, yra refleksijos, kurių metu jie mokosi pažinti save, atrasti savo specialybę, žinoti, kaip mokytis, kaip integruoti technologijas į mokslą. Kelionių metų lankomės ir įmonėse, tarkime, bankuose.

Noriu, kad paaugliai sužinotų, kaip atrodo šiuolaikinė XXI amžiaus įmonė. Trumpai tariant – esame karjeros ugdymo kelionių agentūra, skirta mokykloms“, – taip apie savo veiklą dar 2020 metais 15min duotame interviu kalbėjo R.Jakštys.

Jis tuomet prisipažino labai besidžiaugiantis tuo, ką daro, nes tokia veikla paverčia du pagrindinius pomėgius darbu ir tuo pačiu – problemos sprendimu.

„Aš dievinu keliones ir dar man patinka motyvacija, karjeros ugdymas, koučingas. Manau, kad prisidedu prie mokinių gyvenimo teigiamos kaitos“, – tikino jaunasis mentorius.

Paklaustas, kaip mokiniai jį atranda, R.Jakštys 2020 metais nurodė tiesiog siunčiantis pasiūlymus mokykloms.

Nuolatinis mokyklų svečias

Vaikinas mėgdavo lankytis įvairiose plačiai duris jam atvėrusiose Lietuvos mokyklose, kur vesdavo paaugliams motyvacines paskaitas.

„Pats paskambinu mokyklai, papasakoju, kas esu ir kad noriu atvažiuoti. Jie pasižiūri mano CV ir priima pas save. Dažniausiai susitinku su 9-11 klasių moksleiviais. Jie tikrai manęs klauso, jiems įdomu. Juk kalba kažką pasiekęs bendraamžis...

Be to, moku įtaigiai kalbėti.

Akis į akį susitikau jau su 15 tūkst. šalies moksleivių. Aš stengiuosi auginti jaunąją kartą, rūpinuosi šalies ekonomika. Man smagu padėti kitiems. Tai darau ne tam, kad tapčiau populiarus ar įvertintas. Tvirtai stoviu ant žemės. Tačiau manau, kad geri darbai kalba patys už save“, – taip dar 2016 metais 15min duotame ankstesniame savo interviu teigė jaunuolis.

Vėliau su kai kuriais jo kuriamu įvaizdžiu susidomėjusiais moksleiviais jis užmegzdavo pažintis socialiniuose tinkluose, pakviesdavo jo įstaigoje atlikti tariamą praktiką, susipažinti su verslo aplinka, kaip tariamus praktikantus juos net gi veždavosi į keliones.

Kai kurie vaikai mėnesiui apsigyvendavo kartu su juo bute Savanorių prospekte Kaune.

    „Manau, kad prisidedu prie mokinių gyvenimo teigiamos kaitos“, – tikino jaunasis mentorius.

Viskas vyko su susidomėjusių „praktika“ paauglių tėvų žinia. Šie pasitikėjo jaunuoju, TV ekranuose ne kartą šmėžavusiu mentoriumi. R.Jakštys netgi pakišdavo pasirašyti mokymų sutartį, paauglių tėvus tikindavo, kad bute praktika atliekama dėl to, kad jų „besipraktikuojantys“ sūnūs paaugliai išmoktų savarankiškumo, atsakingumo.

Tačiau yla netikėtai pradėjo lįsti į paviršių.

Uždraudė bendrauti su nepilnamečiais

2021 metų gruodžio 13 dieną Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų nuosprendžiu R.Jakštys pripažintas kaltu dėl jaunesnio negu 16 metų asmens tvirkinimo (Baudžiamojo kodekso 153 straipsnio 1 dalis). Nustatytos keturios atliktos nusikalstamos veikos.

Už jaunesnio negu 16 metų asmens tvirkinimą baudžiama laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 5-erių metų. R.Jakštys išsisuko pakankamai lengvai – skirtas 1 metų 1 mėnesio ir 10 dienų laisvės apribojimas.

Vietoj numatytos intensyvios priežiūros žymiajam mentoriui tik uždrausta visą bausmės atlikimo laiką lankytis įstaigose, kuriose mokosi ar gyvena nepilnamečiai, taip pat uždrausta bendrauti su nepilnamečiais. Galima teigti, R.Jakštys teismo sprendimu neteko galimybės vykdyti savo veiklos.

Šiai dienai bausmės jis nėra visiškai atlikęs ir, kaip jau tampa akivaizdu, nurodymų nesilaikė, nes Kauno apylinkės teismą pasiekė dar viena byla.

Šių metų kovo 1 dieną Kauno apylinkės teisme turėjo įvykti pirmasis teisiamasis posėdis, bet kaltinamasis R.Jakštys jame nepasirodė dėl ligos.

Šįkart jis yra kaltinamas tuo, kad laikotarpiu nuo 2018 metų balandžio 5 dienos iki 2022 metų sausio 21 dienos, dirbdamas viešosios įstaigos generaliniu direktoriumi, aplaidžiai tvarkė buhalterinę apskaitą, dėl ko iš dalies negalima nustatyti įstaigos turto, nuosavo kapitalo, įsipareigojimų dydžio ir struktūros už minėtą laikotarpį (gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų).

    R.Jakščiui teismas uždraudė bendrauti su nepilnamečiais.

Tačiau tai – ne blogiausia kaltinimų dalis. Manoma, kad seksualiai nukentėjo dar 3 nepilnamečiai, „besipraktikavę“ pas šį „mentorių“.

Už lytinius santykius siūlė paaugliui net pinigų

15min duomenimis, R.Jakščiui dar pareikšti du kaltinimai pagal Baudžiamojo kodekso 153 straipsnio 1 dalį – jaunesnio negu 16 metų asmens tvirkinimas.

Jis kaltinamas tuo, kad nuo 2021 metų rugpjūčio vidurio iki 2021 metų spalio 17 dienos ir nuo 2021 metų gruodžio 11 dienos iki 2022 metų vasario 27 dienos skirtinguose butuose bei viešbučiuose, suprasdamas nukentėjusiųjų jaunesnį nei 16 metų amžių, sistemingai, tiksliai, ikiteisminio tyrimo metu nenustatytą skaičių kartų, nesant išžaginimo, seksualinio prievartavimo ir privertimo lytiškai santykiauti požymių, bendrais veiksmais tenkino savo lytinę aistrą oraliniu ir kitokio fizinio sąlyčio būdu, taip pažeisdamas nukentėjusiųjų seksualinio apsisprendimo laisvę ir neliečiamumą.

Taip pat jam pareikšti du kaltinimai pagal Baudžiamojo kodekso 1511 straipsnio 1 dalį (baudžiama bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų) dėl to, kad nuo 2021 metų rugpjūčio 27 dienos iki 2021 metų rugpjūčio 29 dienos ir nuo 2021 metų gruodžio 11 dienos iki 2022 metų vasario 27 dienos jis, nesant išžaginimo, seksualinio prievartavimo ir privertimo lytiškai santykiauti požymių, tenkino savo lytinę aistrą su 15-os metų amžiaus nukentėjusiaisiais kitokio fizinio sąlyčio būdu, taip pažeisdamas jų seksualinio apsisprendimo laisvę ir neliečiamumą.

Toliau kaltinimai tik sunkėja.

Manoma, kad R.Jakštys vienam nepilnamečiui už lytinius santykius su juo galėjo siūlyti net pinigų.

Nuo 2021 metų lapkričio vidurio iki 2022 metų vasario 11 dienos, žinodamas, kad nukentėjusysis yra nepilnametis, suteikęs jam nenustatytą kiekį pinigų, mokėdamas už keliones į užsienį bei Vilnių, apgyvendinimą viešbučiuose, pirkdamas įvairius drabužius, mokėdamas už pramogas nesant išžaginimo, seksualinio prievartavimo ir privertimo lytiškai santykiauti požymių, R.Jakštys kaltinamas tenkinęs savo lytinę aistrą su 17-os metų amžiaus nukentėjusiuoju, taip pažeisdamas jo seksualinio apsisprendimo laisvę ir neliečiamumą.

R.Jakštys kaltinamas ir nesunkiu šio paauglio sveikatos sutrikdymu. Yra įtarimų, kad nuo 2021 metų lapkričio vidurio iki 2022 metų vasario 11 dienos, tiksliau ikiteisminio tyrimo metu nenustatytu laiku, bute, taip pat viešbučio kambariuose, tenkindamas savo lytinę aistrą su nepilnamečiu, pažeidžiant jo seksualinio apsisprendimo laisvę ir neliečiamumą, R.Jakštys sutrikdė to paauglio psichinę sveikatą, padarydamas jam potrauminio streso sutrikimą, kuris atsirado nuo jo nusikalstamų veiksmų.

Už tai baudžiama laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

Teisėsauga nustatė keletą kaltinamojo atsakomybę sunkinančių aplinkybių. Pirma, jis naujus nusikaltimus padarė būdamas recidyvistas, be to, nusikalstamos veikos atliktos prieš nepilnamečius, pasinaudojus jų priklausomumu ir piktnaudžiaujant pasitikėjimu, autoritetu.

Pradžia – nepadoraus turinio žinutės

Saugodami minėtų trijų nukentėjusiųjų šioje naujoje byloje nepilnamečių tapatybes, pavadinkime juos atsitiktinai parinktais vardais – Marius, Linas ir Juras. Tai, ką šie paaugliai papasakojo savo tėvams ir teisėsaugos pareigūnams – šiurpina.

R.Jakštys, rodos, veikė pagal susikurtą schemą, puikiai slėpdamasis po mentoriaus priedanga bei gera iškalba.

Pirmajam nukentėjusiam paaugliui – Mariui, nusikaltimo prieš jį padarymo metu buvo 15 metų.

Viskas prasidėjo nuo R.Jakščio žinučių internetinėje erdvėje. Marius jį atpažino, žinojo, kad Remigijus važinėjasi po mokyklas, skaito motyvacines paskaitas.

Kurį laiką kaltinamasis siuntė Mariui ne itin padoraus turinio žinutes ir nuotraukas, kuriose buvo tik su apatiniais, laikė rankas ant lytinio organo. R.Jakštys siūlė paaugliui tokių vaizdų atsiųsti ir jam.

Galiausiai R.Jakštys pasiūlė paaugliui darbą, neva, pamokys verslumo.

    Paauglys buvo išsigandęs, klausė, ką šis darantis.

Įvyko susitikimas su Mariaus tėvais, šie davė leidimą sūnui dirbti pas žinomą mentorių.

R.Jakštys pirmąjį vakarą nusivežė nukentėjusįjį į vieną butą Šilainiuose. Ten buvo dar du paaugliai. Buvo dėliojami kažkokie čekiai, galima teigti, – imituojamas darbas. Galiausiai Remigijus Marių nusivedė į kitą kambarį, pradėjo glostyti galvą ir pečius. Paauglys buvo išsigandęs, klausė, ką šis darantis. Glostymai truko gal valandą.

Išsivežė į Varšuvą

Galiausiai Marių, atsiklausęs jo tėvų, R.Jakštys išsivežė pagal tariamą programą į Varšuvą. Vaikinas nenorėjo važiuoti, nes nejaukiai jautėsi šalia Remigijaus.

Manoma, kad R.Jakštys net kartą siūlė paaugliui užsakyti prostitutes, jog jis greičiau taptų vyru, ragino pabandyti tai, ko niekad nėra daręs. R.Jakštys paauglį neva įtikinėdavo, kad šis turi žinoti, kaip viskas vyksta, kaip darys užaugęs sekso metu.

Lenkijos viešbučio kambaryje R.Jakštys sustūmė lovas ir miegant „lindo“ prie paauglio. Siūlė „pačiulpti“ už keletą dešimčių eurų.

Kitą naktį „lindimas“ vėl kartojosi. Kai Marius paprašė prie jo nelįsti, Remigijus neva atsiprašinėjęs, verkęs ir pasakojęs istoriją, kad jam vėžys, nedaug liko gyventi.

Grįžus į Lietuvą kaltinamasis toliau manipuliavo paaugliu, prašė niekam nieko nepasakoti, vėliau gąsdino istorija apie tai, kad priklauso mafijai, tad tam, kuris prieš jį ką nors turėtų, nutrauktų rankas, išsukinėtų pirštus, išrautų dantis. Marius buvo išsigandęs.

Netrukus, pasirašius su Mariaus tėvais sutartį, nepilnametis praktikos tikslais – norėdamas sužinoti kuo daugiau apie verslumą, išmokti dirbti, apsigyveno pas R.Jakštį ir išbuvo jo bute apie 1,5 mėnesio.

    R.Jakštys gąsdino istorija apie tai, kad priklauso mafijai.

Grįžus iš mokyklos į „mentoriaus“ butą, R.Jakštys ne kartą lietė Mariaus kaklą, užpakalį, lytinį organą. Tokių prisilietimų būdavo ir naktimis – R.Jakštys pasiteisindavo taip keldavęs Marių į mokyklą.

Būta istorijų, kai R.Jakštys liepė paaugliui išgerti vandens. Po to jaunuolį pykindavo, skaudėdavo pilvą, išangę, svaigdavo galva.

Išeiti Marius bijojo, nes R.Jakštys grasino susidoroti su juo ir jo šeima. Paauglys jautė kaltę, kad susidėjo su tokiu žmogumi.

Galiausiai jis viską, vis dėlto, papasakojo mamai.

Tėvai pasitikėdami pasirašė sutartį

Remiantis Mariaus mamos liudijimu, Remigijus gyrėsi turintis kelis butus, namus ir automobilius. Mariui neva pasakęs: „Jeigu nori, gali ir tu turėti daug pinigų“.

Sudominęs paauglį darbo pasiūlymu, kaltinamasis netrukus susisiekė su jo mama, atsiuntė informacijos apie nepilnamečių įdarbinimą, pasiūlė pasirašyti sutartį, kad Marius galėtų iš jo pasimokyti verslumo.

Mariaus tėvai susitiko su R.Jakščiu, su jo vadovaujama „Mokinio karjera“ buvo pasirašyta profesinio veiklinimo sutartis – manyta, kad nepilnametis jų sūnus bus mokomas verslo pagrindų.

Apie kelionę į Lenkiją, išvyką, kurią organizavo „Tutolabs“, Mariaus tėvai žinojo, davė leidimą. Norėjo, kad sūnus labiau pasitikėtų savimi, laisviau bendrautų.

R.Jakštys siuntė paauglio tėvams žinutes, sakydamas, kad kelionė buvo nuostabi, kad jos metu su Mariumi jis labai susibendravęs.

Apie „praktiką“ bute

Galiausiai R.Jakštys įtikino Mariaus tėvus pasirašyti naują sutartį: vadovaujantis neva „Erasmus“ mainų programa, kuri remiama Europos Sąjungos, jų sūnus turėjo apsigyventi pas R.Jakštį, daug bendrauti su užsieniečiais, gilintis į verslo pagrindus.

Marius gyveno pas R.Jakštį, lankydavo mokyklą, o savaitgaliais grįždavo pas tėvus į namus. Remigijus buvo sukūręs pokalbių grupę su Mariaus tėvais, kur pasakodavo, kaip jų sūnui sekasi praktikuotis, ką šis veikia, kuo užsiima.

Vieną dieną paauglio mama iš mokyklos vadovybės išgirdo pasiūlymą kuo greičiau nutraukti visus ryšius su R.Jakščiu, kad šis mokykloje buvęs keistuolis, gudrus apgavikas, aferistas, net gi pavogęs verslo informaciją ir panaudojęs ją savo tikslams.

Tai įžiebė pirmąsias įtarimų žiežirbas, o galiausiai ir pats Marius pareiškė nebenorįs mokytis pas R.Jakštį. Grįžęs į namus paauglys būdavo suirzęs, piktas, agresyvus, suprastėjo pažymiai mokykloje, kaustė baimė, kad jį seka.

Motina pareikalavo nutraukti sutartį su „Mokinio karjera“, vėliau sūnus parodė mamai R.Jakščio siųstas erotinio pobūdžio nuotraukas, susirašinėjimus, papasakojo apie „lindimą“.

Telefone aptiko nuotraukas

15min duomenimis, per „mokymų“ laikotarpį R.Jakštys ne mažiau kaip 7 kartus su Mariumi kalbėjo apie intymius dalykus, glostė pilvą per rūbus ir po rūbais, klausdamas, ar tai patinka, žiūrėjo po kelnaitėmis, liepė jį apsikabinti lovoje ar bučiuoti į lūpas, pats bučiavo, rodė savo lytinį organą, siūlė jį pačiulpti, masturbavosi, rankomis lietė Mariaus lytinį organą, liepė paaugliui liesti save seksualiai, rodė pornografinio pobūdžio filmus.

Nustatyta, kad 2021 metų rugpjūtį, būnant viešbutyje Varšuvoje, ne mažiau kaip du kartus R.Jakštys tenkino savo lytinę aistrą su Mariumi – ranka dirgino jo lytinį organą.

Tokie seksualiniai veiksmai, anot teisėsaugos, gali sukelti paauglių lytinį susijaudinimą, per ankstyvą domėjimąsi lytinėmis funkcijomis, nesveiką, iškreiptą santykių tarp lyčių įsivaizdavimą, sutrikdyti vaiko fizinį bei psichologinį vystymąsi.

Teisėsaugos pareigūnai nukentėjusiojo telefone aptiko minėtas seksualinio pobūdžio nuotraukas, kurias R.Jakštys siuntė Mariui.

Istorija pasikartojo su antru paaugliu

Antrajam nukentėjusiajam – Linui, taip pat buvo tik 15 metų. Manoma, kad bute Savanorių prospekte Kaune, viešbučiuose Vilniuje, Varšuvoje ir Berlyne R.Jakštys ne mažiau nei 10 kartų lietė Lino kūną bei lytinį organą, paauglio akivaizdoje masturbavosi, rodė pornografinio turinio filmus, ne mažiau kaip 4 kartus tenkino savo lytinę aistrą oraliniu būdu, ranka dirgino bei burna čiulpė nepilnamečio lytinį organą.

Linas su Remigijumi taip pat susipažino „internete“. Tariamas mentorius pasiūlė pas jį dirbti, suderino sąlygas su paauglio tėvais.

Iš pradžių darbo dar šiek tiek būdavo, bet jo su laiku vis mažėjo, galiausiai paauglys tik žaisdavo kompiuterinius žaidimus.

Iš viso bendravimas su mentoriumi truko apie 3 mėnesius.

    Vaikinui buvo šokas.

Kai pirmą kartą išvyko į Vilnių (maždaug 3 savaitės po sutarties su Lino tėvais pasirašymo), viešbutyje R.Jakštys dviem savo „praktikantams“ pareiškė, kad jie miegos trise vienoje lovoje. Antrasis paauglys – trečiasis nukentėjusysis šioje byloje Juras.

Naktį mentorius pradėjo prie Lino seksualiai priekabiauti, liesti lytinį organą. Paaugliui buvo šokas. Pasakęs, kad nenori, nusisuko. Tuomet R.Jakštys neva pradėjo lįsti prie antrojo nepilnamečio – Juro. Galiausiai kaltinamasis vėl sugrįžo prie Lino – lytinius organus lietė burna ir ranka. Paaugliui buvo šlykštu.

Istorija pasikartojo ir ryte. Kai liesdavo Liną, R.Jakštys neva pats masturbuodavosi, siūlė pabandyti, kaip moteris su vyru daro. Lietimai trukdavo nuo pusvalandžio iki valandos.

Darė spaudimą ir skaitė moralą

Kai Linas rimtai pasakydavo, kad nenori, R.Jakštys jam pradėdavo skaityti moralą, jog „Europoje žmonės yra laisvesni“.

Kaltinamasis darydavo psichologinį spaudimą, tikino, kad Linas jam yra skolingas už keliones, maistą. Jei pasakys ką tėvams, užtampys teismuose, rodys per televizorių, bus gėda. Vis kartodavo, kad jei kas, jo advokatė jį ištrauks.

Užsiminė kartą R.Jakštys paaugliui ir apie tai, kad turi bylą, jog prie kito berniuko – Mariaus lytinių organų lietėsi, kad dėl to yra apribota jo laisvė, antradieniais turi registruotis policijoje.

Linas bijojo, kad R.Jakštys išviešins tai, kas vyksta.

Linas, kitaip nei Marius, pas R.Jakštį bute negyveno, lankydavosi jame tik vieną dieną per savaitę.

Lino tėvai apie nederamus R.Jakščio veiksmus sužinojo iš kito nukentėjusiojo – Juro, tėvų.

Kartu negyveno

Su „Tutolabs“ atstovu R.Jakščiu Lino tėvai, norėdami aptarti sūnaus praktikos sąlygas, susitiko kavinėje 2021 m. lapkritį. Iškalbus R.Jakštys pristatė porai ir jos sūnui įmonės veiklą, nurodė, kad jie užsiima kelionių organizavimu mokiniams, studentams.

„Profesinio veiklinimo sutartis“ buvo pasirašyta gruodį R.Jakščio bute Savanorių pr. Į praktiką sūnus turėjo eiti kartą per savaitę – ketvirtadienį, po pamokų, taip pat buvo pasiūlymas, esant galimybei, dirbti savaitgaliais.

Sekmadieniais Linas su Remigijumi kartu prisidėdavo prie „Maisto banko“ organizacinės veiklos.

Praktikos, kuri turėjo trukti pusmetį, metu Linas, kaip manė tėvai, turėjo rinkti informaciją apie įvairius turistinius objektus, stebėti įmonės veiklą.

Kartą Lino tėvai sužinojo, kad trečiasis nukentėjusysis šioje byloje – Juras, taip pat atlieka praktiką su jų sūnumi, tačiau jis gyveno Remigijaus namuose. Lino mama tuomet pasiteiravo, kodėl Juras gyvena mentoriaus namuose, kaltinamasis jiems paaiškinęs, kad taip neva veikia „Erasmus“ programa, kurios metu Juras turėtų įgyti daugiau pasitikėjimo savimi, savarankiškumo, socialinių įgūdžių.

Lino mamą įspėjo Juro mama

Po kelionių į Vilnių, Varšuvą ir Berlyną Lino tėvai nieko įtartino nepastebėjo, sūnus dėl praktikos nesiskundė. Tačiau vieną dieną netikėtai Lino mama sulaukė Juro mamos skambučio. Ši papasakojo, kad Juras prakalbo apie tai, jog R.Jakštys seksualiai priekabiavo prie jo, grasino, persekiojo (kontroliuodavo paauglio susirašinėjimus su tėvais, draugais, tikrindavo socialinius tinklus), jį terorizavo. Kad kreiptasi dėl to į policiją.

Juras savo mamai neva papasakojęs ir apie tai, kad R.Jakštys priekabiavo ir prie Lino. Juro mama Lino mamai užsiminė ir apie ikiteisminį tyrimą, kurį inicijavo pirmojo nukentėjusiojo šioje byloje – Mariaus tėvai.

Sužinoję visą tai, Lino tėvai pakalbėjo su sūnumi, šis viską papasakojo. R.Jakščiui buvo pareikšta, kad nebesiartintų prie Lino, kreiptasi į policiją.

Vėl vaišino „vandeniu“

Trečiajam nukentėjusiajam – Jurui, tebuvo 14 metų, kai jis susipažino su R.Jakščiu. Šis buvo atvykęs į jo mokyklą skaityti motyvacinės paskaitos, vėliau, Remigijaus kvietimu, Juras su kitais susidomėjusiais vaikais vyko į su kompiuteriniais žaidimais susijusį renginį. Išvyką organizavo R.Jakštys.

Kadangi pastarasis jam pasirodė „pasikėlęs“, ryšys nutrūko.

Atsinaujino jis 2021 m. lapkritį, kai Jurui jau buvo 17 metų. Kadangi paauglys prisipažino besidomintis verslumu, ekonomika, Remigijus jam pasiūlė padirbėti „Tutolabs“.

Susitikimo dieną, ant Juro, jie buvo nuvykę pas Remigijų į namus – žaidė kompiuterinius žaidimus, tačiau kas vyko po to, kai Remigijus pavaišino jį stikline vandens, vaikinas nelabai pamena – porai valandų dienos metu tiesiog užmigo. Per miegus Juras lyg jautė, kad Remigijus liečia jo lytinius organus, tačiau pabudęs nebuvo tikras, nes Remigijus išsigynė tą daręs.

Po šio įvykio praėjus gal 2 savaitėms, nieko blogo neįtariantys Juro tėvai taip pat pasirašė sutartį su R.Jakščiu dėl sūnaus įdarbinimo. Juras kiekvieną trečiadienį vykdavo pas Remigijų į namus praktikuotis.

Jautėsi išnaudojamas

Mentorius vis kartodavo, kad labai Juro pasiilgo, tiesiog nori pabūti kartu, į tai Juras atsakydavo, jog tenori kažko išmokti, bet taip nieko praktikos metu ir neišmoko.

Remigijus su Juru sekmadieniais taip pat vykdavo prisidėti prie „Maisto banko“ veiklos, mašinoje Remigijus liesdavo paauglio lytinį organą, siūlydavo pamaloninti, tačiau Juras atsisakydavo, nes tai nebūdavo jam malonu. Seksualiai liesdavosi Remigijus prie Juro ir praktikos metu bute, siūlė eiti kartu į vonią išsimaudyti, prašydavo miegoti kartu.

Vaikinas jautėsi išnaudojamas, neturintis savo gyvenimo, manė, kad Remigijus juo manipuliuoja. Tariamas mentorius sekdavo jo susirašinėjimus su mama, draugais. Juras tikindavo, kad tai jam nepatinka. Remigijus pykdavo dėl to, kad juo nepasitikima.

Juras žinojo, kad yra kažkokia byla prieš Remigijų, bet šis tikino, kad jo advokatė – pati geriausia Lietuvoje, viską išspręs.

Remigijus jo reikalavęs niekam nieko nesakyti, keletą kartų davęs po 100 eurų, siūlęs daugiau, po to – kompiuterį. Remigijus, anot paauglio, sakydavo: „Leisk tau pačiulpti ir duosiu 100 eurų“. Už tokį leidimą Jurui neva buvo perkami drabužiai, maistas.

Berniukus išnaudojo vienu metu

Prahoje Remigijus neva pareiškęs, kad 5 žvaigždučių viešbutyje pagal etiketą reikia miegoti nuogiems. Juras nesutiko, bet prie jo vis vien buvo priekabiaujama.

Juras žinojo, kad priekabiaujama ir prie kito nukentėjusiojo – Lino, pats tai matė ir girdėjo. Būta, kad Remigijus vienu metu lietėsi ir prie Lino, ir prie Juro lytinių organų. Paaugliai abu nemaloniai jautėsi.

Liesdavosi prie Juro Remigijus neva ne kasdien, bet vis paklausdavo, kada šis leisiantis „pačiulpti“, tikindavo, kad Juras skolingas, turi atsilyginti. Tai paaugliui nepatiko, jis dažnai neprisileisdavo mentoriaus.

Iš Remigijaus buto paauglys negalėjo išeiti kada panorėjęs, nuo 2022 metų sausio praktiškai gyveno pas mentorių mėnesį ar du.

Viskas baigėsi tuo, kad Juras, jausdamas didžiulę kaltę, apie viską papasakojo savo tėvams. Iki tol tai bijojo padaryti, nes Remigijus buvo prigąsdinęs.

Juras prisipažino, po viso to, kas įvykę, sunkiai miegantis, jam akyse vis tas vaizdas, ką Remigijus su juo darė. Paauglį Remigijus dar kurį laiką persekiojęs, atsirasdavęs tuo pačiu metu toje pačioje vietoje, net sekdavęs Juro telefono lokaciją per programėlę.

15min duomenimis, R.Jakštys kaltinamas bute Kauno Savanorių prospekte, Vilniaus, Prahos viešbučiuose ne mažiau kaip 10 kartų už įvairų atlygį (du kartus galimai sumokėta po 100 eurų, išpirktos kelionės, viešbučiai, nupirkta rūbų, sumokėta už pramogas – boulingą, maistą kavinėse bei restoranuose) tenkinęs savo lytinę aistrą oraliniu būdu su 17-os tuo metu buvusiu Juru.

Mokėjo įtikinti

Juras tėvams papasakojęs, kad R.Jakštys gyrėsi turtais, siūlė atlikti praktiką jo įmonėje „Mokinio karjera“.

2021 m. gruodį vykusio Juro tėvo ir R.Jakščio susitikimo metu Remigijus papasakojo apie savo organizaciją, jog rengia paskaitas moksleiviams, organizuoja jiems keliones, atskleidė ir sunkią savo gyvenimo istoriją.

Neva atlikdamas praktiką pas jį Juras įgis patirties komunikuojant su verslo partneriais, pamatys „vidinę verslo struktūrą“. Remigijus kalbėjo daug ir įtikinamai.

Susitikimas pavyko sklandžiai, tad Juro tėvas pasirašė sutartį su „Mokinio karjera“. Buvo sukurta grupė, kurioje diskutuota, kaip Jurui sekasi atlikti praktiką.

Kartą R.Jakštys Juro tėvus neva pasikvietęs į butą pavakarieniauti, pasiūlęs sūnų įrašyti į „Erasmus“ programą. Tikino, jog reikia paskubėti įšokti į traukinį, nes bus nutrauktas europinis programos finansavimas. Juras neva turės visą laiką, išskyrus savaitgalius, būti Remigijaus bute, nes bet kada galėjo tai, kaip vyksta programa, patikrinti atsakingos institucijos.

Tuomet dar nieko blogo neįtardami, Juro tėvai sutiko, nes norėjo, kad sūnus išmoktų savarankiškumo.

Konfliktų tik gausėjo

Kadangi, laikui bėgant, Juras vis dažniau ėmė pasakoti apie konfliktus su R.Jakščiu, tapo itin nervingas, suprastėjo pažymiai mokykloje, negavo jokio žadėto atlygio, jo tėvai nusprendė sutartį nutraukti.

Dar kurį laiką po to Juras vis sutikdavo „atsitiktinai“ R.Jakštį – tėvai išgyveno, kad sūnus sekamas.

Vėliau Juro tėvai susisiekė su kito nukentėjusiojo šioje byloje mama. Tuomet sūnus viską pasipasakojo.

Pasak Juro tėvo, Remigijus manipuliavo jo sūnumi, tikinęs, kad jau turi bylą, tad nereikia kelti daugiau problemų.

Pristatinėdavo broliu

Kitiems savo pažįstamiems, merginoms, su kuriomis susitikinėdavo, R.Jakštys pas jį gyvenusius paauglius pristatydavo kaip brolius, netikrus brolius ar pusbrolius. Kai kuriems net yra siuntęs vaizdo įrašų ir nuotraukų, kuriuose užfiksuotas kažką veikiantis su Juru.

Į „Mokinio karjeros“ organizuojamas keliones kartu su keliomis dešimtimis kurios nors Lietuvos mokyklos moksleivių vykdavo ir kelios jų mokytojos.

Štai kartą į Varšuvą vyko 28 mokiniai ir dvi mokytojos, kelionė jiems atsiėjo beveik 4000 eurų. Dalį reikėjo pervesti į „Mokinio karjeros“ sąskaitą, dalį paduoti grynaisiais autobuse (už tai jokių dokumentų negauta – taip būta ir kitų ekskursijų metu).

Patys organizatoriai išvykos metu sukėlė nemažai įtarimų: važiavo atskirai lengvuoju automobiliu, vėliau pareiškė, kad berniukai miegos su berniukais, o mergaitės su mergaitėmis – toks neva reikalavimas lenkų viešbučio.

Mokytojų teigimu, vienas iš mokinių kartą prasitarė, kad kelionės metu R.Jakštys klausęs, ką vaikai mano apie homoseksualumą, organizatoriai net norėję suorganizuoti naktinę ekskursiją po Varšuvą be mokytojų, paskutinę kelionės naktį R.Jakštys kvietęs vaikus pabendrauti į organizatorių kambarius.

Išsigandusi tokių kalbų, viena mokytoja net išsinešė kėdę į viešbučio koridorių ir stebėjo, ar nevyksta migravimas tarp kambarių. Kitą rytą R.Jakštys dėl to buvo labai piktas.

Grįžus iš kelionės vaikai mokytojoms pasakoję, kad būnant R.Jakščio kambaryje šis siūlęs pasilikti – padarys masažą. Viena iš mokytojų paryčiais net aptikusi Remigijų viename iš vaikų kambarių.

Kelionė pasibaigė ne itin draugiškai – organizatoriai tikino, kad mokytojos terorizavo mokinius, neleido šiems atsipalaiduoti, kad dėl to jos išlėks iš darbo.

Be to, ši byla atskleidžia, kad galėjo būti ir daugiau vaikų, kuriuos R.Jakštys bandė prisijaukinti ir seksualiai išnaudoti.

Nepripažįsta kaltės

Ikiteisminio tyrimo metu vykusios tuomet dar tik įtariamojo apklausos buvo bergždžios – R.Jakštys parodymus duoti atsisakė. Perduodant kaltinamąjį aktą teismui konstatuota, kad kaltinamasis neprisipažino padaręs nusikalstamas veikas.

Kaip 15min teigė R.Jakštį ginanti žymi advokatė Aušra Ručienė, kadangi vyksta neviešas teismo posėdis, komentarų nei iš jos, nei iš jos ginamojo R.Jakščio nebus. Ji negalėjo pakomentuoti net to, kokios pozicijos byloje laikysis R.Jakštys – pripažįsta savo kaltę ar ne, gailisi ar ne.

Advokatė Aušra Ručienė / Ignoto Kuprio / 15min nuotr.

Kratos metu R.Jakščio bute aptikti kiek daugiau nei 7 tūkst. eurų grynaisiais. Įtariamasis tuomet paaiškino, kad šie pinigai priklauso „Mokinio karjerai“. Į šią pinigų sumą R.Jakščio nuosavybės teisės laikinai apribotos.

Administracine tvarka R.Jakštys iki šios bylos pradėjimo buvo baustas 3 kartus.

2021 m. lapkritį jis buvo laikinai sulaikytas, jam paskirta kardomoji priemonė – įpareigojimas periodiškai registruotis policijos įstaigoje.

2022 m. liepą Kauno apylinkės teismo nutartimi paskirta kardomoji priemonė – namų areštas 3 mėnesių laikotarpiui.

2022 m. rugsėjį namų areštas pratęstas 3 mėnesių laikotarpiui.

Šioje byloje nukentėjusiojo Mariaus įstatyminis atstovas yra pareiškęs civilinį ieškinį – reikalauja atlyginti 10 tūkst. eurų neturtinę žalą.

Siūlo rimčiau vertinti R.Jakščio veiksmus

Šią situaciją įvertino ir Kristina Mišinienė, Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu (KOPŽI) centro vadovė. Teikdama komentarą 15min ji kvietė rimčiau pasižiūrėti į R.Jakščio veiksmus.

„Kai 2021 m. teisėja gailestingai vertino šio dar tokio jauno žmogaus tvirkinamuosius veiksmus su būriu paauglių jaunimo lyderių stovyklose, kai advokatė ir teisiamasis įtikinėjo teismą nesureikšminti tokio elgesio, vadino jį atsitiktiniu, tikriausiai niekas nesitikėjo, jog jau 2023 m. bus atversta nauja byla dėl naujų nusikaltimų prieš nepilnamečius.

Žinoma, tik teismas vertins šiuos įvykius, lauksime jo sprendimo, tačiau kviesčiau rimtai pasižiūrėti į žmogaus, akivaizdžiai negalinčio valdyti savo liguisto potraukio, veiksmus“, – ragino K.Mišinienė.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder