Poeto Justino Marcinkevičiaus atminimas „blokuojamas" ir Parlamente
(2)Tiesa, pastarasis pateikia savo įvykių versiją.
R.Šarknickas su kolega Stasiu Tumėnu pateikė Seimui projektą, kad 2030 metai būtų paskelbti Just.Marcinkevičiaus metais - mat tada sukaks 100 metų nuo jo gimimo.
„Just.Marcinkevičiaus fenomenas neatsiejamas ne tik nuo kūrybos, su kuria tapatinosi sovietinės valdžios užgniaužti žmonės, atpažinę savo patirtis, tautos šaknis ir Lietuvos ateities kelią, bet ir nuo Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio, į kurio veiklą poetas aktyviai įsitraukė.
Rašytojo populiarumas XX a. aštuntuoju ir devintuoju dešimtmečiais, kūryba budino tautinį sąmoningumą, atitiko žmonių lūkesčius ir viltis, didino Sąjūdžio gretas, padėjo Lietuvai apsispręsti ir išsivaduoti iš sovietinės okupacijos. Ir pabrėžtina, kad poetas yra vienas Lietuvos Respublikos Konstitucijos kūrėjų, nes jis parengė Konstitucijos preambulę.
Projekto tikslas - 2030 metus paskelbti Just.Marcinkevičiaus metais, pažymint išskirtinės Lietuvos kultūros asmenybės Just.Marcinkevičiaus (1930-2011) 100 metų jubiliejų.
Pastarasis žymi ne tik asmens, bet ir sudėtingą lietuvių tautos kultūrinės savasties, tautinio sąmoningumo, nacionalinės tapatybės paieškų ir brandos kelią", - teigia projekto autoriai.
„Tačiau „laisvietis" Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas A.Žukauskas, priėjęs koridoriuje, keli kartus „diplomatiškai paprašė" dabar pat atsiimti tokį pasiūlymą ir pamiršti apie Just.Marcinkevičiaus pagerbimą.
Na, žinote, pone pirmininke, iš jūsų mažiausiai buvo tikėtasi tokio sprendimo, kas jus ir už kokio Lietuvos kampelio paprotino taip nešvietimietiškai pasielgti?
Negana to, Seime vis plačiau atveriama Pandoros skrynia - teikiami tautinių mažumų įstatymai, kuriais siekiama toliau darkyti valstybinę lietuvių kalbą, įteisinant ne tik „tris raideles", bet ir diakritinius ženklus prie lietuviškų raidžių dokumentuose - kur jūs einate, ką darote, valdantieji?" - „Vakaro žinioms" apie valdančiuosius atsiliepė R.Šarknickas.
Jis dėkoja tiems Seimo nariams, kurie palaikė projektą - 87 Seimo narių balsavo „už".
Pats A.Žukauskas, „Vakaro žinių" paklaustas, ar iš tikrųjų prašęs R.Šarknicko atsiimti projektą, pateikė savą įvykių versiją.
„Nei aš jo prašiau, nei ką. Pas mus Seime yra tokia Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija, kuri tokius projektus svarsto ir teikia mūsų komitetui. Tai komisija dabar svarsto siūlymus tik dėl 2027-ųjų.
Ponas Šarknickas galbūt bijo, kad nebebus išrinktas į Seimą ir nebespės pateikti, todėl dabar teikia projektą dėl 2030-ųjų.
Tiesiog ne laiku pateikė. Visų pirma komisija turi pateikti savo išvadą ir tik tada mūsų komitetas ją svarstys", - tvirtino A.Žukauskas.
Rašyti komentarą