Politologai: visuomenė V. Blinkevičiūtę myli ne už nuveiktus darbus, o už gražias kalbas
(6)„Tai lėmė ne tiek jos ar partijos darbai, kiek pati V. Blinkevičiūtė. Ji buvo labai populiari socialinės apsaugos ir darbo ministrė, tačiau prisipažinsiu: pamatęs reitingų rezultatus šiek tiek nustebau, aš galvojau, kad ji jau yra pamiršta.
Nemanau, kad tas nusivylimas valdančiaisiais turėjo daug įtakos socialdemokratų reitingų kilimui, nes konservatoriai neturi tiek daug rinkėjų, juk dominuoja tie kairieji rinkėjai. Situaciją galima paaiškinti tik tuo, kad ji turi kažkokio žavesio, kurio reikia politikui.
Juk socialdemokratų partija nieko tokio ypatingo ir nenuveikė V. Blinkevičiūtei tapus pirmininke.
Anksčiau ji buvo pensininkų numylėtinė, bet juk šiose apklausose tikrai ne vien pensininkai dalyvauja, sociologai apklausinėja visas amžiaus grupes“, – Alfa.lt sakė Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologas Vytautas Dumbliauskas.
Kiek laiko truks socialdemokratų sėkmė?
Politologas mano, kad socialdemokratams nereikia itin stengtis norint išlikti aukštoje reitingų pozicijoje. Anot V. Dumbliausko, apgalvota V. Blinkevičiūtės kritika valdantiesiems leis socialdemokratams ir toliau išlikti aukštumose.
„Manau, jie turėtų išsilaikyti reitingų viršuje, net nelabai kažką ir reikia daryti jiems dėl to. Jiems tereikia protingai kritikuoti valdančiąją daugumą ir siūlyti kažkokius apgalvotus sprendimus.
LSDP šiuo metu yra labai patogioje padėtyje, todėl manau, kad socialdemokratai dabar turėtų susigrąžinti tai, ką valstiečiai iš jų paėmė 2016 m., tai yra savo rinkėjus. Iš viešosios erdvės galima spėti, kad V. Blinkevičiūtė gali būti kandidatė į prezidentus.
Ši partija tokio ryškaus kandidato į prezidentus nėra turėjusi. Todėl jei V. Blinkevičiūtė gerai pasirodytų prezidento rinkimuose, tai ir socialdemokratams 2024 m. iškyla galimybė gerai pasirodyti Seimo rinkimuose“, – tikino V. Dumbliauskas.
Vilija Blinkevičiūtė. Facebook
Visuomenė kol kas neturi už ką kaltinti V. Blinkevičiūtės
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) „Jean Monnet Chair“ prof. Mindaugas Jurkynas mano, kad viena iš socialdemokratų fenomeno reitingų aukštumose priežasčių gali būti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atvira kova.
„Visų pirma, nuomonių apklausos parodo faktą, jos neparodo priežasties.
Apklausose reikėtų taip pat klausti, dėl kokių priežasčių viena ar kita partija tas pasitikėjimas išaugo.
Šiuo metu pagrindiniai ginčai ir diskusijos vyksta tarp valdančiųjų pagrindinės partijos konservatorių ir valstiečių, tad galima kelti tokią hipotezę „kur du pešasi, trečias laimi“.
Antras dalykas yra tas, kad mes niekada negalime atmesti politikų asmenybių tam tikro patrauklumo. V. Blinkevičiūtė neturi už savęs kažkokio neigiamo šleifo, nedalyvauja politikoje, tai yra nepriima kontroversiškų sprendimų, jos nėra už ką kaltinti, na, ir toks asmuo atrodo pozityviau“, – Alfa.lt sakė M. Jurkynas.
Pešimasis tarp pagrindinių pozicijos ir opozicijos partijų sudaro daugiau erdvės pamatyti socialdemokratus teigiamoje šviesoje.
VDU politologas pabrėžė, kad socialdemokratai šiuo metu ne itin aktyviai dalyvauja politinėje diskusijoje bei problemų sprendimuose.
„Tarkime, aš kažkokio socialdemokratų aktyvumo važiuojant per Lietuvą, siūlant išskirtinai inovatyvius sprendimus pandemijos valdymo, ekonomikos gaivinimo, užsienio politikos, migrantų krizės valdymo klausimais nematau.
Tad mes pasiliekame prie hipotezės, kad naujas, nekontroversiškas veidas, empatiškas kalbėjimas ir pešimasis tarp pagrindinių pozicijos ir opozicijos partijų sudaro daugiau erdvės pamatyti socialdemokratus teigiamoje šviesoje“, – teigė M. Jurkynas.
Ženklius nuostolius populiarumo varžybose yra patyrę tiek konservatoriai, tiek liberalios partijos.
VDU politologas Algis Krupavičius tikina, kad socialdemokratų šuolį aukštyn lėmė V. Blinkevičiūtės fenomenas.
„Akivaizdu, kad Socialdemokratų partijos reitingų augimas yra susijęs su V. Blinkevičiūtės, kaip naujos partijos vadovės, išrinkimu.
Vieša paslaptis yra tai, kad V. Blinkevičiūtė jau gan ilgą laiką yra viena populiariausių Socialdemokratų partijos narių.
Akivaizdu, kad tas asmeninis pasitikėjimas, kurį V. Blinkevičiūtė turi nuo tų laikų, kai buvo socialinės apsaugos ir darbo ministrė, yra išlikęs.
Dar viena priežastis yra ta, kad konkurentai praranda autoritetą ir populiarumą. Ženklius nuostolius populiarumo varžybose yra patyrę tiek konservatoriai, tiek liberalios partijos.
Kai konkurentų reitingai yra labai žemi, tuomet tam tikroms partijoms atsiranda šansas įgyti didesnį visuomenės pasitikėjimą. Prisidėjo ir visuomenės susipriešinimas pastaruoju metu.
Esama daugybinė krizė: pandemija, migrantai, kainų kilimas, taip pat ateina tam tikri ekonomikos iššūkiai, tai irgi tam turi įtakos.
Iš tikrųjų tų kritinių krizinių pjūvių yra daug ir akivaizdu, kad dabartinė valdžia su tais iššūkiais nesusitvarko, o tai yra veiksnys, kuris yra palankus socialdemokratams“, – teigė A. Krupavičius.
Tie pasitikėjimo kreditai, kuriuos mes matome, nėra ilgalaikiai. Vis dėlto, pasak A. Krupavičiaus, ši socialdemokratų sėkmė yra laikina.
Anot VDU politologo, tiek partija, tiek jos pirmininkė turėtų jau dabar imtis darbų, jei nori ir toliau išlikti visuomenės favoritais.
„Tie pasitikėjimo kreditai, kuriuos mes matome, nėra ilgalaikiai. Jei partija nesugebės pasiūlyti reikšmingų alternatyvų, aiškių veiksmų ir žingsnių, tuomet tas reitingų „aukso amžius“ greitai baigsis.
Žinoma, spėlioti dar nereikia, reikia palaukti ir pažiūrėti, ką darys socialdemokratai. Pandemijos valdymas ir pilietinės žmogaus teisės yra tie klausimai, kuriais socialdemokratai turėtų pasisakyti, jei nori išlikti reitingų viršuje.
Socialdemokratų balsas ne visada atrodo apibrėžtas ir konkretus, tad kol kas tas pasitikėjimo kreditas jiems leidžia būti partijų reitingų viršūnėje, bet jei dabar neseks veiksmai ir darbai, tai esamos tendencijos bus gana trumpalaikės“, – Alfa.lt sakė A. Krupavičius.
Reitingų rezultatai
Primename, kad prieš kiek daugiau nei savaitę paskelbti naujausi politikų bei politinių partijų reitingai atskleidė naujus lyderius.
Pasitikėjimas valdančiaisiais sumenko, o į viršų buvo iškelti socialdemokratai.
Bendrovės „Vilmorus“ liepos 29–rugpjūčio 5 d. atliktos reprezentatyvios apklausos rezultatai rodo, kad už socialdemokratus rinkimuose balsą būtų pasiryžę atiduoti 15,9 proc. rinkėjų.
Birželio mėnesį šia partija pasitikėjo 13,3 proc. gyventojų. Socialdemokratai iš pirmosios vietos išstūmė valstiečius.
Rašyti komentarą