Ryšių su „Lotynų - Kubos" mafija turintį Ž. Pavilionį atstatydinti iš URK pirmininko pareigų nepavyko (14)

Nepasitikėjimo konservatoriumi Žygimantu Pavilioniu ir jo atstatydinimo iš Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininko pareigų procedūrą inicijavusiai opozicijai nepavyko pasiekti savo tikslo, kadangi balsavime dalyvavo mažiau nei pusė parlamentarų – vos 62 . Už Ž. Pavilionio atstatydinimą balsavo 57 Seimo nariai, 5 balsavo prieš, 1 biuletenis buvo sugadintas.

Šiame balsavime valdančiosios koalicijos atstovai skelbė nedalyvausiantys

Pareiškimą dėl nepasitikėjimo Ž. Pavilioniu, kurį pasirašė 55 Seimo nariai, parlamente pristačiusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė teigė, kad URK pirmininkas pirmiausiai esą pakenkė Lietuvos diplomatiniams tikslams, kai vizito Sakartvele metu konservatorius išreiškė paramą tik šios šalies opozicionieriams.

„Ž. Pavilionis savo, kaip komiteto pirmininko, neatsakingu elgesiu sistemingai kenkia Seimo vykdomai parlamentinei diplomatijai. Vasario mėnesį išvykęs į komandiruotę turėdamas tikslą sutaikyti Sakartvelo poziciją ir opoziciją, URK pirmininkas ne tik su sužlugdė pačią tarpininkavimo misiją, bet ir nediplomatiškais pareiškimais sukėlė tarptautinį skandalą, kas paskatino dar didesnį tarpusavyje kovojančių pusių susipriešinimą“, – iš Seimo tribūnos parlamentarams pareiškimą pristatinėjo A. Norkienė.

„Valstietė“ taip pat akcentavo, kad, opozicijos vertinimu, URK pirmininką taip pat diskreditavo jo pasisakymai bendraujant su Kremliaus opozicionieriumi apsimetusiu aktyvistu.

„Birželio 8 d. paviešintame aktyvistų įraše matyti, kad Ž. Pavilionis, deramai neįsitikinęs su kokiais asmenimis bendrauja, šiems asmenims atskleidžia Lietuvos diplomatijos veikimo principus, pateikia užsienio politikų pavardes, komentuoja Lietuvos diplomatijos strateginius tikslus bei savo pasisakymais, ignoruodamas konstitucinį valdžių padalijmo principą trečiųjų valstybių piliečių akyse siekia sumenkinti valstybės prezidento vaidmenį užsienio politikoje“, – argumentus dėl nepasitikėjimo dėstė A. Norkienė.

URK pirmininkas S. Skverneliui padovanojo knygą apie Rusijos trolių veiklą

Reaguodamas į opozicijos išsakytas pastabas, Ž. Pavilionis atmetė jam išsakytus priekaištus, esą jis netinkamai elgėsi vasario mėnesį išvykęs į komandiruotę Sakartvele. Priešingai nei tikina opozicija, jis tvirtino nesužlugdęs tarpininkavimo misijos, nes, pasak jo, dirbo nuosekliai, vadovaudamasis vakarietiškomis vertybėmis ir rėmė tą pusę, kurią rėmė ir Vakarai.

„Paradoksalu, kad pasirašę kaltinimus Seimo opozicijos atstovai kaltina mane, kad rėmiau tik vieną pusę. Gal jie galėtų pasakyti, kaip ir už ką turėjau remti Sakartvelo valdančiuosius? Argi nereikėjo pirmiausiai remti diskriminuojamus, kriminalizuojamus ir net į kalėjimus sodinamus opozicijos atstovus Sakartvele? Priminsiu, kad pozicijos veiksmus Sakartvele opozicijos atžvilgiu pasmerkė Vakarai. Taigi ta „viena pusė“, kurią rėmiau Tbilisyje, buvo demokratijos, ir mums, demokratinėms valstybėms, esminių principų pusė“, – iš Seimo tribūnos sakė Ž. Pavilionis.

Nors savo klaidą dėl bendravimo su Rusijos aktyvistais URK pirmininkas iš dalies pripažino, tačiau jis kartu atkreipė dėmesį į tai, kaip ekspremjeras Saulius Skvernelis reagavo į nutekintą Lenkijos premjero kanceliarijos vadovo susirašinėjimą.

„Kad palengva mokomės, birželio 19 d. parodė ir opozicijos lyderio Sauliaus Skvernelio reakcija į Kremliaus specialiųjų tarnybų paviešintą neautentišką, tariamą Lenkijos premjero kanceliarijos vadovo susirašinėjimą. Cituoju opozicijos lyderio pasisakymą: „jokio komentaro... tokiomis temomis aš nekalbėjau“ – taigi, tikiuosi, kad nekomentuodami priešiškų specialiųjų tarnybų atakų užsienyje panašius standartus visi kartu taikysime ir Lietuvoje, nereaguosime ir tuo atveju, kai jos paliečia politinius konkurentus“, – sakė Ž. Pavilionis.

Baigdamas savo kalbą konservatorius opozicijos lyderiui ir Seimo bibliotekai padovanojo dvi Jessikkos Aro knygas „Putino troliai. Tikros Rusijos informacinio karo istorijos“, pabrėždamas, kad su priešiška Kremliaus veikla geriau susipažinti ir ją suprasti turėtų kiekvienas Seimo narys.

„Norėčiau opozicijos lyderiui padovanoti šią knygutę, kad veiktume viename idėjų lauke. O kitą padovanosiu Seimo bibliotekai, nes tikrai manau, kad kiekvienam Seimo nariui su šia knyga būtų verta susipažinti“, – savo kalbą užbaigė Ž. Pavilionis.

Opozicija nepatenkinta Ž. Pavilionio retorika: girdėjome paskaitą apie užsienio politiką

Visgi URK pirmininko dovana ir kalba nesužavėjo LVŽS frakcijos nario Giedriaus Surplio, kuriam susidarė įspūdis, kad vietoje atstatydinimo procedūros Seimo salėje vyko Ž. Pavilionio vedama „paskaita“, o tokia retorika, „valstiečio“ nuomone, nėra tinkama demokratines procedūras gerbiančiame parlamente.

„Mes dabar klausėmės paskaitos apie užsienio politiką, buvome apdovanoti knygomis, nors pagal Statutą dalyvavome pasitikėjimo vieno iš aukštų Seimo pareigūnų procese, tai tikrai tas įsijautimas į vaidmenį tokiam aukštam diplomatui atrodo savaime suprantamas, bet demokratija ir parlamentinė respublika, su prezidentinės respublikos bruožais šiek tiek ne taip veikia. Mes turime pagarbiau kalbėtis tarp institucijų, su akademine bendruomene ir turime telkti“, – atstatydinti URK pirmininką ragino G. Surplys.

Panašios pozicijos laikėsi Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūnas Algirdas Sysas, kuris dar kartą paragino patį Ž. Pavilionį pripažinti savo klaidą ir palikti postą. Socialdemokratas pabrėžė, kad dešinieji esą visuomet keldavo aukštus dezinformacijos atpažinimo reikalavimus dabartinei opozicijai, tačiau patys jų dabar nesilaiko.

„Pagalvokite, kas būtų, jeigu į tokią situaciją būtų pakliuvęs koks socialdemokratų ar „valstiečių žaliųjų“ komiteto pirmininkas, kiek pamokymų mes girdėtume iš dešinės pusės. Net bijau įsivaizduoti. Kažkada paskambino iš tokios televizijos „Sputnik“, tai aš prisimenu, kaip jūs, gerbiamas Žygimantai, auklėjot mane, kad reikia žinoti, kam duodi interviu, nors aš kalbėjau apie ekonominę situaciją, jokios politikos“, – teigė A. Sysas.

Nepasitikėjimo klausimas iškeltas, kai Ž. Pavilionį apgavo Rusijos aktyvistai

Nepasitikėjimą Ž. Pavilioniui opozicija išreiškė po to, kai viešojoje erdvėje pasirodė vaizdo įrašas, kuriame URK pirmininkas kalbasi su jį apgavusiu ir Kremliaus opozicionieriumi Leonidu Volkovu apsimetusiu aktyvistu.

Valdančiųjų atstovai opozicijos ketinimus laiko pasidavimu Kremliaus primestam scenarijui, nes būtent reakcijų į provokaciją, tikina jie, Ž. Pavilionį apgavę Rusijos aktyvistai ir siekė. Todėl valdantieji teigia, kad opozicijos inicijuojamoje nepasitikėjimo procedūroje bei slaptame balsavime dėl tolesnio Ž. Pavilionio likimo užimame poste nedalyvaus.

URK pirmininkas kritikos susilaukė po to, kai Rusijos aktyvistai, žinomi pravardėmis „Vovan“ ir „Lexus“, išplatino vaizdo įrašą, kuriame apsimetus Kremliaus opozicionieriumi L. Volkovu užsienio politikos temomis buvo pakalbintas Ž. Pavilionis. Įrašo pabaigoje Ž. Pavilionis pašnekovą ragina nekreipti dėmesio į prezidentą Gitaną Nausėdą užsienio politikos klausimais, esą jis tėra tik „simbolinis“.

Taip pat, Ž. Pavilionis užsimena apie savo ryšius su „Lotynų - Kubos mafija", per kurią daroma įtaka JAV Kongrese:

„Turiu gerus kontaktus su Kongresu, bet Kongresas Vašingtone yra šventesnis už šventuosius, tai daugiau nei administracija. Aš tave galiu sujungti su kubiečių-lotynų mafija, lobistų grupe, kuri yra antra pagal pajėgumą Kongrese. Tai Menendesas."

„Tu nekreipk dėmesio (...). Premjerė galvoja kaip aš. Užsienio reikalų ministras galvoja kaip aš, mes esame didžiausia partija, pas mus – parlamentinė respublika, o prezidentas – tik simbolinis“, – opozicionieriumi apsimetusiam aktyvistui pokalbyje apie demokratijos siekį Rusijoje teigė Ž. Pavilionis.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder