Šių daiktų ir medžiagų oro uoste ar lėktuve geriau neturėti: baudos siektų ir 6 tūkst. eurų
(2)Keliaujantiems lėktuvais – didesnės baudos
Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) Civilinės aviacijos skyriaus vadovė Virginija Žegunytė naujienų portalui tv3.lt teigė, kad dabartinė tvarka gyventojų ir juridinių asmenų neatgraso nuo pažeidimų darymo.
„ANK 22 straipsnio 2 dalyje kaip viena iš administracinių nuobaudų paskirčių yra nurodytas asmens atgrasymas nuo administracinių nusižengimų ar nusikalstamų veikų darymo.
Šiuo metu galiojančio ANK numatytų baudų dydžiai už nusižengimus, padarytus civilinės aviacijos srityje, neatspindi neigiamų pasekmių, kurias gali sukelti pažeidimas, masto ir neatgraso asmenų nuo pažeidimo padarymo“, – kalbėjo V. Žegunytė.
Štai įstatymo projekte numatoma, kad už pavojingųjų medžiagų ar gaminių vežimą orlaiviais taisyklių pažeidimą fiziniams asmenims tektų susimokėti ne 30 ar 50 eurų, kaip yra iki šiol, bet 1,1 tūkst. arba 1,8 tūkst. eurų siekiančią baudą.
Tuo metu juridiniams asmenims už tai grėstų ir dar didesnės baudos, kurios siekia nuo 3,3 tūkst. iki 6 tūkst. eurų.
„Pažeidus pavojingųjų krovinių vežimo taisykles, į orlaivius gali būti pakraunami nedeklaruoti pavojingieji kroviniai, kurie gali sukelti labai didelę žalą, katastrofą (sprogimus, esminius orlaivio pažeidimus), dėl kurių gali nukentėti arba žūti keleiviai, be to, žala gali būti padaryta oro uosto infrastruktūrai, kitiems tretiesiems asmenims.
Paskutinį kartą baudos dydžiai už šį nusižengimą buvo pakeisti 2000 metais. Dabar jie yra per maži, neatitinka nusižengimo masto ir nėra tinkama ir veiksminga paskata laikytis teisės aktuose nustatytų reikalavimų“, – teigė LTSA atstovė.
Kokios medžiagos yra draudžiamos?
LTSA atstovai taip pat gyventojams primena, kokių pagrindinių medžiagų ar daiktų negalima gabenti orlaivyje. Tarp tokių daiktų – ir stiprieji gėrimai, kurie orlaivyje nėra pageidaujami.
Štai bauda gali grėsti už bet kokios sprogstamosios ar labai lengvai užsidegančios medžiagos, galinčios kelti grėsmę keleivių ar įgulos sveikatai ar orlaivio saugumui ir saugai ar turtui, gabenimą.
- šaudmenys;
- sprogstamosios kapsulės;
- detonatoriai ir degikliai (padegamosios virvelės);
- sprogmenys ir sprogstamieji įtaisai, minos ir kiti karinės paskirties sprogstamieji įtaisai, visų tipų granatos, dujos ir dujų talpos (pvz., butanas, propanas, deguonis) dideliais kiekiais;
- fejerverkai, bet kokio pavidalo signalinės raketos ir kitokia pirotechnika;
- dūmądėžės arba dūminiai užtaisai;
- degus skystis;
- aerozoliniai purškiamieji dažai, terpentinas ir dažų skiedikliai;
- stipresni nei 70 proc. tūrio alkoholiniai gėrimai.
Be to, gyventojams baudos grėstų ir už bet kokių cheminių ar nuodingų medžiagų, galinčių kelti grėsmę keleiviams ar įgulai, gabenimą:
- rūgštys ir šarmai (pvz. skystu elektrolitu užpildyti akumuliatoriai – baterijos);
- korozinės arba balinamosios medžiagos (pvz. gyvsidabris, chloras);
- neutralizuojančios arba paralyžuojančios purškiamos dujos (pvz., pipirinės, ašarinės);
- radioaktyvios medžiagos (pvz., medicininiai arba komerciniai izotopai);
- nuodai;
- infekcinės arba biologiškai pavojingos medžiagos (pvz., infekuotas kraujas, bakterijos ir virusai);
- savaime galinčios užsidegti medžiagos, gesintuvai.
Baudos didėtų ir dronų turėtojams
Įstatymo projekte taip pat numatoma, kad didesnės baudos būtų skiriamos ir tuo atveju, jeigu asmenys į oro uostą teritoriją ar kitas saugotinas teritorijas patektų be atskiro leidimo – štai bauda siektų nuo 150 iki 320 eurų.
Tuo metu bepiločių orlaivių – dronų – turėtojai turėtų atkreipti atskirą dėmesį, mat už skrydžius virš karinių teritorijų arba nustatytu atstumu iki jų, arba draudžiamoje, ribojamoje ir pasienio zonos oro erdvėje gali būti skiriamos baudos nuo 400 iki 800 eurų.
Rašyti komentarą