Siūlys uždrausti nemokamas vienkartines plastikines pakuotes viešojo maitinimo vietose

Seimo Laisvės frakcijos narys Kasparas Adomaitis ketvirtadienį ketina pateikti Seimui įstatymų pataisas, siūlančias uždrausti viešojo maitinimo vietose neatlygintinai dalinti plastikinę maisto ir gėrimų vienkartinę pakuotę. Kaip alternatyva vienkartinėms pakuotėms turėtų būti pateikta neatlygintinai daugkartinė pakuotė, išskyrus atvejus, kai tokiai pakuotei taikomas užstatas.

Tai numatančios Pakuočių ir pakuočių atliekų, Aplinkos apsaugos įstatymų pataisos ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimo projektas teikiamas siekiant skatinti vartotojų ekologinį sąmoningumą, mažinti vienkartinių pakuočių naudojimą.

Naujų reikalavimų dėl vienkartinių maisto ir gėrimų pakuočių siūloma netaikyti pakuotėms, lėkštėms, tarai, į kurias individualiam vartojimui skirtas maistas ar gėrimai supakuoti gamybos linijoje, o po to gabenami į prekybos vietą.

Aplinkos apsaugos įstatyme siūloma įtvirtinti juridinių asmenų atsakomybę už Pakuočių ir pakuočių atliekų įstatymo projekte nustatytų reikalavimų nevykdymą ar netinkamą vykdymą.

Pagal siūlomą projektą, viešojo maitinimo vietose gėrimų ar maisto vienkartinės pakuotės neatlygintinas dalijimas ar neatlygintinos daugkartinės pakuotės, kaip alternatyvos vienkartinėms pakuotėms nepateikimas, užtrauktų baudą nuo 1 tūkstančio iki 3 tūkstančių eurų.

Toks pažeidimas, padarytas pakartotinai, užtrauktų baudą nuo 3 tūkstančių iki 5 tūkstančių eurų.

Administracinių nusižengimų kodekse siūloma įtvirtinti atsakomybę viešojo maitinimo paslaugų teikėjams fiziniams asmenims bei viešojo maitinimo paslaugų teikėjų juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims.

Projektas numato, kad gėrimų ir maisto vienkartinės pakuotės neatlygintinas dalijimas ir neatlygintinos daugkartinės pakuotės nepateikimas užtrauktų įspėjimą arba baudą viešojo maitinimo paslaugų teikėjams fiziniams asmenims nuo 30 iki 60 eurų ir baudą viešojo maitinimo paslaugų teikėjų juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 100 iki 200 eurų.

Atsižvelgiant į tai, kad vienkartinei gėrimų tarai jau šiuo metu yra daugybė alternatyvų (pavyzdžiui, daugkartiniai kavos puodeliai) siūloma naują reikalavimą gėrimų pakuotei taikyti jau nuo 2024 m. sausio 1 d.

Reikalavimai, susiję su maisto patiekimu vienkartinėje taroje viešojo maitinimo vietose, projekto iniciatorių nuomone, galėtų būti įgyvendinami nuo 2025 m. sausio 1 d., taip numatant laiko ūkio subjektams bei vartotojams pasiruošti.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder