Plastikiniai maišeliai metami iš rinkos

Teks pamiršti nemokamus ploniausius plastikinius maišelius

(6)

Seimas nuo liepos 1 dienos prekybininkams uždraudė neatlygintinai dalinti ploniausius plastikinius maišelius. Jie bus mokami. Išimtis – žuviai ir jos produktams bei mėsai pakuoti.

„Eurostato“ duomenimis, Lietuva yra daugiausia plonų plastiko maišelių sunaudojanti šalis Europoje. Įprastai šie maišeliai virsta šiukšlėmis. Mat dažniausiai jie būna užteršti.

Be to, sudėtinga juos surinkti ir perdirbti. Šios pakuotės patenka tarp dešimties plastikinių gaminių, dažniausiai randamų Europos paplūdimiuose. Apmokestinus maišelius, siekiama keisti gyventojų įpročius ir sumažinti žalą gamtai.

Žinant, kad ES kasmet sunaudojama apie 100 milijardų tokių maišelių, siekis – racionalus. Tokia sistema veikia ir pasiteisino ne vienoje Europos šalyje.

Airija viena iš pirmųjų apmokestino 0,22 Eur plastiko maišelius dar 2002 m. O Prancūzija ir Italija nusprendė visiškai juos drausti.

Nebent maišeliai būtų biologiškai skaidomi, skaidrūs ir kompostuojami. Įmonės „Žiedinė ekonomika“ duomenimis, Lietuva pasirinko mažiausią plonus plastikinius maišelius ribojantį variantą – nedalinti jų veltui. Už neatlygintiną maišelių dalijimą grėstų įspėjimas arba baudos.

Pokyčiams ir įpročiams keisti visada reikia laiko. Juk patys prekybininkai įpratino pirkėjus produktus dėti į plono plastiko maišelius.

Tikėtina, kad tam tikrą laiką maišelių apmokestinimas kels įtampą ir tarp pirkėjų, ir tarp prekybininkų. Juk nemaža dalis pirkėjų turi jų nemažai prikaupę.

Kaip bus, kai jie maišelius atsineš iš namų, panaudos nuo buvusių pirkinių ar nusipirks kituose prekybos centruose, kur maišeliai galbūt bus pigesni.

O ir be maišelių po apsilankymo prekybos cent-ruose namuose randasi gausybė plastiko. Pasigirsta mokslininkų nuomonių, kad didelis plastikinių produktų vartojimas kelia pavojų ne tik aplinkai, bet ir žmonių sveikatai.

Tad svarbu kelti vartotojų sąmoningumą ir nusiteikimą įsigyti ir neštis į parduotuves vieną ar kelis daugkartinio naudojimo maišelius, ne vien pasitelkti griežtas reguliacines priemones.

Numatyta, kad iki 2030 metų visai ES rinkai tiekiamos plastiko pakuotės bus tinkamos naudoti pakartotinai arba perdirbamos ekonomikai efektyviais būdais.

Akivaizdu, kad teks pasistengti ir gamintojams, ir prekybininkams, ir vartotojams.

Pasak Astos Burbaitės, pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ komunikacijos vadovės, labai svarbu, kad pakuotės būtų tinkamai tvarkomos:

„Nesame pakuočių gamintojai, tačiau padedame verslams jas tinkamai tvarkyti. Visada palaikome atliekų mažinimo iniciatyvas. Mažiau plastikinių maišelių reiškia mažiau taršos.“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder