Vilmantas Vitkauskas: konkrečių duomenų, kad už lenkų ūkininkų protestų slypėtų Rusija, nėra
„Kas dėl pakurstymo, labai sunku atsakyt, ir tokių duomenų konkrečiai nėra, bet kas akivaizdu, ir jūs turbūt stebite tam tikrus pranešimus iš Rusijos pusės, kad šita situacija gali būti išnaudojama“, – ketvirtadienį per spaudos konferenciją Vyriausybėje sakė V. Vitkauskas.
Klausiamas, ar kelio blokada Lietuvos ir Lenkijos pasienyje negali būti priešiškų jėgų bandymas patikrinti, kaip koordinuotai veikia Lietuvos ir Lenkijos institucijos incidentų atveju, NKVC vadovas teigė, jog tokio patikrinimo rezultatais priešai nusiviltų.
„Dėl patikros, kaip mes bendradarbiaujame su Lenkija, mūsų oponentai galėtų nusivilti, nes tas bendradarbiavimas vyksta labai intensyviai ir mes turime nuolatinius kontaktus su Lenkijos puse“, – teigė V. Vitkauskas.
Jis taip pat patvirtino, kad penktadienį ryte su delegacija vyks į pasienį, ir prasidėjus ūkininkų kelio blokadai bus įvykio vietoje.
„Lenkijos laiku 10 val. prasideda šita akcija, mes, aišku, būsime prieš tai, ir būsime tiek, kiek reikės, ir reaguosime žaibiškai, jei kokios nors mūsų intervencijos reikės, kad situacija būtų suvaldyta, sakė NKVC vadovas.
Lenkijos ūkininkai, reikšdami nuogąstavimus, kad dalis į Lietuvą įvežtų ukrainietiškų grūdų vėl grįžta į Lenkiją, nuo penktadienio savaitei ketina blokuoti kelią Lietuvos ir Lenkijos pasienyje.
Protestuodami prieš, jų teigimu, nesąžiningą konkurenciją dėl prekių, įvežamų į Lenkijos rinką iš karo draskomos rytinės kaimynės jie taip pat blokuoja sienos su Ukraina perėjimo punktus ir greitkelius.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis anksčiau šią savaitę pareiškė, kad tai primena „tam tikras hibridines operacijas, kurios intensyviai išnaudojamos Rusijos propagandos“. Anot Lietuvos diplomatijos vadovo, akcijos ties Suvalkų koridoriumi primena „nebe protesto akcijas, o akcijas, nukreiptas tiek prieš Lenkijos, tiek Lietuvos nacionalinį saugumą“.
Užpuolusi Ukrainą, Rusija užblokavo svarbius Juodosios jūros prekybos kelius, kuriais ukrainiečiai eksportuodavo savo žemės ūkio produktus.
Siekdama padėti Kyjivui ekonomiškai, 2022 metais Europos Sąjunga nusprendė panaikinti tarifus Ukrainos prekėms, tranzitu vežamoms 27 valstybių bloko keliais.
Tačiau dėl logistikos problemų didelė dalis Ukrainos eksportuojamų grūdų susikaupė ES narėje Lenkijoje, o tai mažina vietos gamintojų kainas.
Dėl pasienio blokadų ir ginčo grūdų klausimu vis labiau didėja įtampa tarp Lenkijos ir Ukrainos. Buvo mažiausiai keturi incidentai, kai lenkų ūkininkai iš sunkvežimių ir prekinių traukinių išpylė ukrainietiškus grūdus.
Rašyti komentarą