Jolanta Mažylė

LRT vadovės išpuolis prieš Jolantą Mažylę žlugo

Vilniaus universiteto (VU) Centrinė akademinės etikos komisija nusprendė, kad VU dėstytoja doc. dr. Jolanta Mažylė nepažeidė etikos. Ją etikos sargams buvo apskundęs VU Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos bakalauro studijų programos komitetas, pasidavęs LRT generalinės direktorės Monikos Garbačiauskaitės-Budrienės ir jos pavaldinių spaudimui.

O persekiojimo dėstytoja sulaukė vien dėl to, kad dalyvavo laidoje, kurią transliavo LRT vadei neįtinkantis interneto kanalas OpTV. Tiesiog transliavo, laidą kuria visiškai kita TV.

Nerado prie ko prikibti

„Universitete pripažįstamos plačios akademinės laisvės ribos leidžia dėstyti savo nuomonę ir laisvai renkantis šios nuomonės sklaidai visus teisėtai veikiančius kanalus, kurių finansavimo šaltiniai, partnerių ar bendradarbių reputacija, veiklos pobūdis, siekiami rezultatai, darbo panaudojimo tikslai ar kitos argumentuotos priežastys neleidžia pagrįstai konstatuoti, kad bendradarbiavimas su tokiais sklaidos kanalais pažeistų akademinę etiką.

Vadovaujantis tuo, vien pats dalyvavimo tam tikro informacijos sklaidos kanalo - teisėtai veikiančio, net jei jo veikla nevienareikšmiškai vertinama visuomenėje - laidoje faktas nėra pripažįstamas prieštaraujančiu Akademinės etikos kodeksui ir Universiteto statute įtvirtintai Vilniaus universiteto misijai", - konstatavo VU etikos sargai.

Iš to galima spręsti, kad etikos pažeidimu nebūtų pripažįstamas netgi dalyvavimas prieštaringai vertinamos LRT laidose.

Komisija taip pat pažymi, kad pareiškėjas savo kreipimesi nurodė, jog prašoma įvertinti konkretų „Youtube" socialinio tinklo OpTV kanale paskelbtą įrašą, tačiau pareiškėjo kreipimesi pateikta interaktyvi nuoroda buvo neveikianti.

Todėl komisija įrašo nepasižiūrėjo.

„Atsižvelgdama į tai komisija konstatavo, kad turimi duomenys yra nepakankami ir neleidžia pilnavertiškai išnagrinėti ir akademinės etikos požiūriu įvertinti doc. dr. J.M. pasisakymo turinio, jo konteksto, - rašoma komisijos sprendime, kuris viešinamas nuasmenintas ir buvo priimtas bendru sutarimu. - Komisija nutaria konstatuoti, kad VU akademinės etikos kodekso pažeidimo faktas ir VU misijai prieštaraujantis doc. dr. J.M. elgesys nenustatyti", - reziumuoja komisija.

Pašiurpino žurnalistų sąjungą

„Vakaro žinios" primena, kad praėjusį mėnesį Lietuvos žurnalistų sąjunga (LŽS) išplatino pranešimą, jog gavo LŽS narės, žurnalistės ir VU dėstytojos doc. dr. J.Mažylės pranešimą apie jos atžvilgiu taikomą mobingą VU.

Dėstytoja pateikė VU Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos bakalauro studijų programos komiteto oficialius posėdžių vaizdo ir garso įrašus, taip pat posėdžių išrašus ir komiteto kreipimąsi į VU Centrinę etikos komisiją.

Gautame pranešime nurodoma, kad minėtame komitete vykdomi aiškiai išreikšti veiksmai ir siekis sunaikinti asmens reputaciją ir susidoroti su doc. dr. J.Mažyle kaip dėstytoja.

Pasak LŽS, susipažinus su pateikta medžiaga akivaizdu, kad šį persekiojimą savo kreipimusi į komiteto pirmininką doc. dr. Andrių Gudauską inicijavo, kryptingai ir atkakliai vykdė VU Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos bakalauro studijų programos socialinė partnerė, šio komiteto narė, LRT generalinė direktorė M.Garbačiauskaitė-Budrienė.

„Kaltinamosios" net neišklausė

„Net trijuose Žurnalistikos bakalauro studijų programos komiteto, vadovaujamo doc. dr. A.Gudausko, posėdžiuose buvo svarstytas J.Mažylės dalyvavimo TV laidoje „Sengirė" faktas ir jos asmenybė, profesinė kompetencija, jos vertybės, įsitikinimai.

Minėtuose posėdžiuose buvo aptariami, nagrinėjami, svarstomi būdai, kaip doc. dr. J.Mažylę pašalinti iš universiteto, netgi inicijuojant studentų skundus.

Doc. dr. J.Mažylei apie šiuose posėdžiuose svarstomus su ja susijusius klausimus nebuvo ne tik pranešta, bet ir buvo nuspręsta jos nekviesti į tuos svarstymus", - dėstoma LŽS pranešime.

Beje, J.Mažylė net neišklausyta būtent LRT vadovės reikalavimu.

„Kartu su LRT generaline direktore psichologinio spaudimo, niekinimo būdus planavo, vykdė mobingą ir kiti Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos bakalauro studijų programos komiteto nariai, kurie yra ir LRT darbuotojai.

Visi šie asmenys susiję tarnybinio pavaldumo santykiais, todėl čia iškyla ir klausimas dėl jų nepriklausomumo", - dėstoma LŽS pranešime.

Priminė Konstituciją

Tiesa, J.Mažylė savo paaiškinimus raštu pateikė etikos sargams ir bent šie tuos paaiškinimus priėmė.

„2022 m. lapkričio mėnesį dalyvavau „Sengirės" televizijos laidoje, į kurią buvau pakviesta pristatyti savo išleistos knygos „Vytautas Gedgaudas. Pirmyn ir mirk". TV laidą rengia „Šiandien" laikraščio vyr. redaktorius Gintautas Kniukšta.

Minėta žiniasklaidos priemonė Lietuvos Respublikoje registruota įstatymų nustatyta tvarka. Laida transliuojama per „Youtube" OpTV kanalą, kuris taip pat legaliai veikia mūsų šalies jurisdikcijoje.

Mano žiniomis, Lietuvoje dar tebegalioja Konstitucija, laiduojanti kiekvienam asmeniui saviraiškos teisę ir laisvę", - etikos sargams priminė J.Mažylė.

Tiesa, su pačia J.Mažyle „Vakaro žinioms" susisiekti nepavyko - jos mobiliuoju telefonu atsiliepę artimieji paaiškino, kad moteris šiuo metu serga.

VU keistenybės

Įdomu tai, kad VU etikos komisijos nuostatuose nurodyta, jog jos nariais negali būti skiriami VU valdymo organų nariai, Senato nuolatinių komisijų nariai ir VU kamieninių akademinių padalinių akademinės etikos nariai.

J.Mažylė paaiškinime nurodo, kad komisijoje dirba viena VU Komunikacijos fakulteto studentė, Žurnalistikos bakalauro studijų programos komiteto narė, VU Senato narė (studentų atstovė).

To ir pati komisija nepaneigė, tik sprendime nurodė, kad ta narė priimant šį sprendimą „nusišalino ir nedalyvavo".

Bet jei komisijoje yra narys, kuris neturi teisės jai priklausyti, kaip ši komisija iš viso gali veikti? Ir ar tikrai visada nusišalina?

Nes jei ne - tada sprendimai yra neteisėti...

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder