Problemų vienam iš nepriklausomų elektros tiekėjų vėl yra. Kam - nesakoma

(1)

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) narys Matas Taparauskas pranešė, kad vienas iš nepriklausomų elektros tiekėjų susidūrė su sunkumais. Kas tas tiekėjas - neįvardinama, o tai stebina energetikos ekspertus.

Tiesa, M.Taparauskas ramina, kad su sunkumais susidūręs nepriklausomas elektros tiekėjas neaptarnauja buitinių vartotojų. Be to, anot reguliuotojo atstovo, šis tiekėjas savo įsipareigojimus kol kas dar vykdo sklandžiai, o jo klientų skundų VERT nesulaukė.

„Šiai dienai tiekėjas vykdo visus savo įsipareigojimus, vartotojų skundų nėra. Šis tiekėjas tiekia elektrą tik verslo ūkio subjektams, buitinių vartotojų nėra", - antradienį žurnalistams sakė M.Taparauskas.

Jis paaiškino, kad riziką, jog vienas iš nepriklausomų elektros tiekėjų galimai patiria finansinių sunkumų, VERT pastebėjo vykdydama nepriklausomų tiekėjų stebėseną.

Vis tik, M.Taparauskas pabrėžia, kad tai tik pirmosios galimų problemų indikacijos, tad didelės įtakos rinkai ir vartotojams dar nėra.

Pagal VERT surinktą informaciją, šis tiekėjas biržoje elektrą galimai perka už didesnę kainą, nei ją tiekia vartotojams, taip pat informuoja jis.

„Nerimauti dar kol kas nėra ko, nes tai dar tik pirminė informacija, kad tiekėjas pakliuvo į vadinamąsias „kainų žirkles", kuomet biržoje elektrą įsigyja brangiau, nei ją parduoda savo vartotojams", - aiškino M.Taparauskas.

Reguliuotojo tarybos narys kartu informavo, kad VERT paprašė šio tiekėjo pateikti papildomą informaciją apie rizikas, su kuriomis įmonė susidūrė.

„Surinkus visą informaciją bus vertinama, ar yra tam tikros rizikos dėl tiekėjo veiklos tęstinumo, ar nėra", - pažymėjo M.Taparauskas.

Kaip skelbiama „Energijos skirstymo operatoriaus" tinklalapyje, verslui elektros tiekimo paslaugą siūlo 12 nepriklausomų tiekėjų: „Axpo Nordic", „Cirtus Alba", „EGTO Energija", „Elektrum Lietuva", „Elenger", „Enefit", „Ignitis", „Imlitex", „Kauno termofikacijos elektrinė", „Panevėžio energija", „Scener" bei „Energynet". Tuo metu gyventojams elektros tiekimą Lietuvoje užtikrina penkios įmonės: „Birštono Elektra", „EGTO Energija", „Elektrum Lietuva", „Enefit" bei „Ignitis".

„Vakaro žinios" primena, kad išaugus elektros kainoms rinkoje antra buvusi didžiausia pagal vartotojų skaičių tiekėja „Perlas energija" rugpjūtį pranešė negalinti tiekti elektros klientams fiksuota kaina, o vėliau bendrovė informavo nutraukianti veiklą.

Vidmantas JANKAUSKAS
Vidmantas JANKAUSKAS
​​​​

Komentuoja energetikos ministras prof. Vidmantas JANKAUSKAS:

„Man sprendimas paskelbti, kad kažkas susidūrė su problemomis, bet neįvardijant kas, yra keistas. Be reikalo paskelbė.

Tik žmones išgąsdino. O vėliau bent jau pridūrė, kad tik verslui tiekia", - „Vakaro žinioms" sakė V.Jankauskas.

Pasak jo, vartotojai turi teisę žinoti apie tiekėjo problemas, nes galbūt rinktųsi kitą. Ir dar ekspertas priekaištavo teisės aktų leidėjams, kurie leido tiekėjais tapti net neturintiems nei patirties elektros rinkoje, nei didelio įstatinio kapitalo.

„Normaliais laikais dėl to nebuvo problemų. 2014 m., kai pramonės vartotojai pradėjo eiti į laisvą rinką, atsirado daugybė nepriklausomų tiekėjų.

Daug jų bankrutavo, bet nieko dėl to neatsitiko, nes kainos buvo stabilios. Vienas bankrutavo - eini pas kitą už tokią pat kainą.

Dabar tai jau problema. Turi gerą sutartį, o tavo tiekėjas bankrutuoja. Ir naujos geros sutarties negauni.

Kai liberalizavimą ėmė taikyti ir buitiniams vartotojams, įstatymų leidėjai nepagalvojo, kad situacija pasikeitė.

Seimas šią savaitę sugriežtino reikalavimus nepriklausomiems tiekėjams, tačiau tą daryti reikėjo jau pavasarį.

Tikiuosi, reikalavimai atgal negalios, nes iš tiekėjų, tiekiančių elektrą buitiniams vartotojams, kai kurios jų gali ir neatitikti.

Dviem mažiausioms įmonėms dabar sunkiau, bet, tikiuosi, su problemomis nesusidurs, nes jos neturi sutarčių dėl pastovių kainų.

Sutartys „pririštos" prie biržos kainų, tad didelės rizikos nėra", - ramino V.Jankauskas.

Organizatorių nuotr.

respublika.lt

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder