Saulės elektrinių karštinė: kaip elektrinę įsirengti tris kartus greičiau?

Saulės elektrinių bumas netrukus dar suintensyvės – jau tuoj norintieji galės teikti paraiškas valstybės dotacijai.

Ekspertai sako, kad šis periodas kiekvienais metais reiškia tą patį – paraiškų kiekis išauga bent tris kartus. Taip pat tai reiškia, kad standartiniai elektrinių įrengimo terminai gerokai pailgėja. Įvertinti, ar jūsų namas tinkamas, kokios galios, kokių modulių prireiks, gauti visus reikiamus dokumentus, pastatyti saulės elektrinę gali užtrukti iki metų ir ilgiau. Tuo tarpu pradėjus tvarkyti dokumentus iš anksto, saulės elektrą būtų galima naudoti jau šią vasarą.

Įsivaizdavimui, kas vyksta piko metu, saulės jėgaines įrenginėjančios bendrovės „Solet“ vadovas Andrius Karazinas pateikia praėjusių metų pavyzdį. Anot jo, įmonė paprastai kasdien sulaukia apie 20-30 užklausų dėl galimybių įsirengti saulės elektrines ir į jas atsako bei suderina fizinės apžiūros laiką per 1-2 darbo dienas, o, paskelbus kvietimus paramai, srautas išauga apie 200 procentų.

„Natūralu, kad gyventojai nesirenka iš vieno tiekėjo ir paprastai kreipiasi bent į kelias įmones, norėdami palyginti jų kainas, pasiūlymus ir išsirinkti jų poreikius geriausiai atitinkantį variantą. Ženkliai išaugus besikreipiančiųjų srautui, kokybiškai įvertinti individualią situaciją mums kartais užtrunka ir iki 1-2 savaičių. Tad pačios saulės jėgainės įrengimas nuo įprasto 2 mėnesių laikotarpio gali prasitęsti iki 6, o bendrai rinkoje pasitaiko net iki 12 mėnesių ar ilgiau“, – teigia A. Karazinas.

Išloš padarę dokumentinius namų darbus iš anksto

Kreiptis į saulės elektrines įrenginėjančias įmones, išsigryninti savo poreikius bei galimybes, gauti elektros skirstomųjų tinklų operatoriaus (ESO) elektrinės prijungimo sąlygas gyventojai gali nors ir šiandien, nelaukdami kvietimo paramai Tokiu atveju, pirmieji paraiškas užpildę gyventojai paprastai elektrą gaminti gali pradėti vos po kelių mėnesių, tai reiškia – jau šių metų vasarą.

„Kuo daugiau namų darbų padarysite dabar, tuo greičiau galėsite gauti paramą ir statyti elektrinę. Pastebime, kad dar ne visi žino, jog pasirašyti sutartį su saulės elektrinės tiekėju, susitvarkyti reikiamus dokumentus, rezervuoti saulės elektrinės įrengimo datą galima nelaukiant kvietimo paramai. Negavus paramos, sutartį galima nutraukti. Žinoma, tokiu atveju galimybė negauti paramos visgi išlieka, bet ji, kaip rodo kelerių praėjusių metų patirtis, yra beveik nulinė, jeigu žmogus tvarkingai ir tinkamai užpildo dokumentus“, – detales aiškina A. Karazinas.

Verta priminti, kad šiais metais atsiradę pakeitimai paramai gauti, tikėtina, praplės gavėjų ratą ir padidins paraiškų skaičių. Gyventojams prailgintas laikotarpis nuo 1 mėn. iki 6 mėn., per kurį šie gali pateikti paraiškas, arba tol, kol baigsis finansavimui skirta suma. Taip pat paramą galės gauti ir tie namų ūkiai, kuriuose fizinis asmuo vykdo ekonominę veiklą.

Pirmi žingsniai turi būti spartūs

Vertinant norinčiųjų įsirengti saulės elektrines srautą, A. Karazinas gyventojams pirmiausia pataria suskubti kreiptis į ESO, nes reikiamų sąlygų gavimas šiuo metu užtrunka iki 8 dienų, tačiau sąlygų, reikalaujančių sudėtingesnių techninių sprendimų įvertinimo, laukimas gali užtrukti ir iki 4 mėnesių.

Visų pirma, turėtumėte išsiaiškinti, kokios galios elektrinės Jums reikia. Tai priklauso nuo įrengimo vietos ypatumų, namo įvado galios, elektros vartojimo įpročių ir poreikio. Nuo pasirinktos galios priklauso modulinių tipas ir jų įrengimas. Taip pat svarbu žinoti, kur ir kokie saulės jėgainės moduliai bus įrengti. Jei yra bendrasavininkų, būtinas jų sutikimas. Turint visus dokumentus jau galima kreiptis į elektros skirstymo operatorių ir, gavus jo patvirtinimą, pildyti paraišką valstybės finansavimui.

Priimti racionalų sprendimą ne visada paprasta. Be to, nuo galios ir teisingai užpildytų dokumentų priklauso ir paramos skyrimas. Visuomet raginu pasikonsultuoti su specialistais, kurie jūsų kelią iki saulės jėgainės kieme gali gerokai sutrumpinti“, – teigia A. Karazinas.

Elektrinė atsipirks po 3-4 metų

Valstybės parama skiriama saulės elektrinėms, kurių galia neviršija 10 kW galios.

„Tiesa, ne visi žino, kad esant tinklo apribojimams tam tikruose ruožuose, kurie nepriims didesnės nei 10 kW saulės elektrinės galios, bet yra poreikis gaminti daugiau elektros energijos, galimų sprendimų tikrai galima rasti. Paprastas pavyzdys: jeigu jūsų metinis elektros poreikis yra 20 tūkst. kWh, turite dvišlaitį stogą, rytų ir vakarų pusėse galite įrengti po 10 kW galios turinčius elektros gamybos modulius, atitinkamai 10 kW galios keitiklį, ir turėti jums reikiamus 20 kW, tiesa, į tinklą daugiau 10 kW atiduoti neturėsite teisės, bet to ir neprireiks, kadangi rytinis ir vakarinis šlaitas veikia nepriklausomai vienas nuo kito. Finansavimą galėsite gauti tik iki 10 kW galios, tačiau su papildomomis savo lėšomis turėsite visą dieną elektrą gaminančią saulės elektrinę“, – pasakoja pašnekovas.

„Solet“ duomenimis, įrengti 10 kWp saulės elektrinę šiuo metu kainuoja nuo 9 tūkst. Eur. ir fizinis asmuo gali gauti iki 3230 Eur paramą. „Vertinant elektros energijos kainą 0,22 Eur/kWh, pasaugojimo mokestį – 0,059 Eur/kWh, ir tiesioginį 35% suvartojimą, gauname, kad, pasinaudojus parama, saulės elektrinės atsipirkimo laikotarpis yra 3-4 metai, o be paramos – iki 6 metų. Elektrai kainuojant brangiau arba vartojant jos daugiau tiesiogiai, atitinkamai, atsipirkimas trumpėja“, – komentuoja A. Karazinas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder