Seimas 2023-ųjų biudžeto projektą grąžino Vyriausybei

Seimas svarstys PVM lengvatą elektroninėms knygoms

Ketvirtadienį Seimas svarstys dėl lengvatinio 9 proc. PVM el. knygoms taikymo.

Laisvės frakcijos narės Monikos Ošmianskienės pateiktame įstatymo projekte siūloma numatyti, kad lengvatinis PVM el. knygoms būtų taikomas neribotai, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Lengvatinis 9 proc. PVM tarifas šiuo metu Lietuvoje taikomas tik spausdintoms knygoms ir spausdintiems neperiodiniams informaciniams leidiniams. Siekiant suvienodinti PVM taikymą skirtingo formato knygoms, parlamentarė M. Ošmianskienė siūlo nuo 2023 m. sausio 1 d. lengvatinį PVM tarifą taikyti tiek spausdintoms, tiek elektroninėms knygoms, taip pat tiek spausdintiems, tiek elektroniniams neperiodiniams informaciniams leidiniams.

„Visų pirma, taip, kaip yra dabar, – neteisinga, nes tas pats dalykas skirtinga forma yra apmokestinamas skirtingai – elektroninėms knygoms šiuo metu taikomas 21 proc. PVM. Europos Sąjunga skatina turėti vienodus lengvatinius PVM tarifus knygoms ir kitiems informaciniams leidiniams.

Antra, akliesiems tai pagrindinis informacijos šaltinis. Fiziškai silpniems irgi sunku nulaikyti popierines knygas, tad el. knygos yra išsigelbėjimas. Skurstantiems el. knygos yra labiau prieinamos, nes jos pigesnės“, – tikina Seimo narė.

Pasak jos, toks PVM paskatintų ir skaitytojus aktyviau rinktis el. knygas, nes jos ir kur kas lengviau pasiekiamos, ir gali prisidėti prie aplinkosaugos – naujoms spausdintoms knygoms reikia popieriaus, o tai reikalauja naujų medžių kirtimų. Taip pat skaitant el. knygas mažinamas ir anglies dioksido pėdsakas, kai spausdintos knygos ar leidiniai nėra gabenami į skirtingas lokacijas, jiems gaminti nereikia daug resursų.

„Šis įstatymo projektas prisideda prie Lietuvos 2021–2030 m. Nacionalinio pažangos plano uždavinio skatinti valstybės skaitmeninimą įgyvendinimo. Taip pat tokia permaina būtų teisinga ir kūrinių autorių atžvilgiu. XXI naujųjų technologijų amžiuje, pažangioje valstybėje, elektroninių ar garsinių knygų autoriai negali būti diskriminuojami apmokestinimo kontekste“, – papildė parlamentarė.

Pranešime pažymima, kad valstybės 2023 m. biudžeto netekimai dėl 9 proc. PVM lengvatos e. knygoms galėtų sudaryti apie 1 mln. eurų.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder