Šeimos ir žmonės su negalia įgis didesnę teisinę apsaugą

Nuo rugpjūčio 1 d. įsigalioja Lygių galimybių įstatymo pataisos, kuriose numatytos gyventojų apsaugos nuo diskriminacijos naujovės. Atsiras įstatymų pokyčiai, stiprinantys šeimų, žmonių su negalia ir kitų asmenų teisių užtikrinimą. 

Pasak Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos specialistų, atsirado nauja įstatymo nuostata, kai draudžiama diskriminuoti dėl šeiminės padėties.

Pavyzdžiui, diskriminacija būtų laikomas automobilių stovėjimo vietų skirstymas darbuotojams pirmenybę teikiant tik asmenims, turintiems vaikų.

Diskriminacija būtų laikomas vietų vaikų darželiuose skirstymas pirmenybę teikiant susituokusių tėvų vaikams.

Darbdavys privalės imtis priemonių, kad žmonėms su negalia būtų sudarytos tinkamos darbo sąlygos.

Darbinant asmenį su negalia, turės būti atsižvelgta į individualius jo ar jos poreikius ir sudaryta galimybė dirbti ne visą darbo laiką.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba atkreipia dėmesį, kad tinkamų darbo sąlygų nesudarymas nebūtų diskriminacija, jei įprastų sąlygų pakeitimai taptų neproporcinga našta darbdaviui ar darbdavei.

Draudžiama diskriminuoti dėl tėvystės, vaiko priežiūros atostogų, atostogų, skirtų slaugyti šeimos narį ar narę, lankstaus darbo grafiko nustatymo.

Diskriminacija būtų laikomas darbo sąlygų pabloginimas asmeniui, einančiam (-iai) vadinamųjų „mamadienių“ ar „tėvadienių“.

Diskriminacija būtų laikomas mažiau palankus elgesys su asmeniu, kuriam (-iai) dėl šeiminių įsipareigojimų reikalingas lankstus darbo grafikas.

Įteisinamas lengvatų teikimas dėl amžiaus, negalios bei socialinės padėties. Įvairios nuolaidos senjorams ir senjorėms,

žmonėms su negalia bei sunkiau besiverčiantiems asmenims bus teisėtos, net jei ir nebus atskirai įvardytos įstatymuose (pavyzdžiui, nuolaidos vaistinėse, teatruose ir pan.).

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Teisės grupės vadovas Vytis Muliuolis džiaugiasi šiomis naujovėmis.

„Daugybę metų girdime žmonių istorijas, kai varžomos jų teisės, tačiau negalėdavome tirti kai kurių skundų, nes situacijos nebuvo reglamentuojamos įstatyme.

Būdavo atvejų, kada gyventojai ir gyventojos tiesiog neturėdavo jokių instrumentų, kaip apginti savo interesus.

Naujoji Lygių galimybių įstatymo versija nėra tobula, tačiau žmonių apsauga nuo diskriminacijos tikrai stipriai išplečiama“, – sako jis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder