Baltarusiškų trąšų krovinys

Tiriant galimą sankcijų apėjimą sulaikyti 15 vagonų su kontrabandinėmis trąšomis

Tiriant galimą baltarusiškų trąšų kontrabandą į Lietuvą apeinant Europos Sąjungos (ES) sankcijas, muitinė patvirtino sulaikiusi 15 vagonų su maždaug 750 tonų karbamido trąšų.

„Tai yra krovinys, kurį muitinės kriminalinės tarnybos vadas minėjo, muitinės sankcionuoti veiksmai dėl šio krovinio pradėti vasario 9 dieną. Dabar surašytas prekių sulaikymo protokolas, dėl tolimesnių veiksmų dar sprendžiama“, – BNS šeštadienį sakė Muitinės departamento atstovė žiniasklaidai Lina Laurinaitytė-Grigienė.

Pasak jos, vagonai su kroviniu sulaikyti dar penktadienį ir saugomi Panerių geležinkelio stotyje Vilniuje, ikiteisminis tyrimas dėl šio atvejo kol kas nėra pradėtas – dėl jo inicijavimo sprendžia prokurorai.

Muitinė neįvardija krovinio siuntėjo ir gavėjo, kaip nurodo, siekiant nepakenkti tyrimui.

Anksčiau šią savaitę muitinė buvo patvirtinusi, kad minėtas krovinys yra tikrinamas Panerių stotyje ir saugomas.

„Lietuvos geležinkeliai“ šeštadienį pranešė, jog muitinė juos informavo apie vagonų sulaikymą įtariant sankcijų apėjimą – bendrovė tvirtina, kad jos perduota informacija teisėsaugai „pasitarnavo užkardant galimą sankcijų apėjimą“.

Šią savaitę Klaipėdos prokuratūra ir muitinė pranešė ir apie kitą, sausio 13 dieną pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl galimos karbamido trąšų kontrabandos – trijų miestų įmonėse atliktos kratos, sulaikyti du asmenys, taip pat daugiau nei 2 mln. eurų vertės virš 3 tūkst. tonų trąšų krovinys.

Tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“ su partneriais šią savaitę paskelbė, kad tiek vilkikais, tiek traukiniais gabenamas karbamidas Lietuvos sieną kerta pasinaudojant sankcijų spraga.

Kadangi Europos Sąjungos sankcijos taikomos „Grodno Azot“, o ne karbamidui, trąšų tiekėjomis oficialiuose dokumentuose įvardijamos kitos Baltarusijos įmonės, nefigūruojančios sankcijų sąrašuose.

Be Igorio Udovickio ir kito Baltarusijos trąšų gamintojo „Belaruskalij“ valdomo Klaipėdos Birių krovinių terminalo (BKT), krovinio kelionėje dalyvavo dar kelios įmonės Lietuvoje, Baltarusijoje ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose.

Tarp jų yra Kauno bendrovė „Rogera“, Baltarusijos bendrovė „Technospectrading“, Dubajuje veikiančios krovos kompanijos „DP World“ padalinys.

Muitinės kriminalinės tarnybos vadas Mantas Kaušilas patvirtino, kad tarp sulaikytų asmenų yra „Sienos“ tyrime minimos Kaune registruotos įmonės „Rogera“ vadovas.

Kratos atliktos ir Birių krovinių terminale, tačiau šios įmonės statuso tyrime muitinės atstovai nekomentavo.

Tyrimui vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūra, tiriama apysunkė ir sunki nusikalstamos veikos.

„Lietuvos geležinkeliai“ teigia, kad įtarimą keliančios ir galbūt apeinant ES sankcijas į Lietuvą įvežamos baltarusiškos karbamido trąšos stebimos nuo šių metų pradžios.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder