Panašu, kad pinigines dovanas labai pamėgo ir vaikai, jie džiaugiasi, kad gavę pinigų gali nusipirkti ką nori, arba taupyti.
Kokios sumos dažniausiai dovanojamos vaikams?
Ar galime sakyti, kad tokiu būdu skatiname vaiko finansinį raštingumą?
Štai Ukmergėje gyvenanti Gertrūda sako, kad dukros eidamos į draugų gimtadienius noriai dovanoja ir pinigus: „Dukros 7 ir 9 metų, eidamos pas draugus į gimtadienį, dažniausiai dovanoja 20 eurų arba už tokią sumą perkam dovaną, jeigu tėvai konkrečiai įvardija ko vaikas norėtų“.
Vilniuje gyvenanti Laura antrina, kad į draugų vaikų gimtadienius dažniausiai neša 20 eurų sumą, tačiau jei vaikai du – sumą didina.
Moteris priduria, kad savo vaikui ji dovanoja truputį daugiau, mat žino, kam jis taupo:
„Pas mus visų draugų vaikai 5-9 metų amžiaus, vaikams dovanojame 20 eurų.
Aišku, jei dviejų vaikų gimtadieniai – suma didiname ir vokelį stengiamės duoti pačiam vaikui, nes čia dovanėlė jam.
Jeigu savam, tai kol kas gauna maksimaliai 50-60 eurų, priklauso, ko nori dovanų ir kam taupo.
Tai tiesiog duodam, kaip dovaną, nes žinom, kaip taupo“.
Vilniuje gyvenanti Auksė prisidėjo prie pusbrolių santaupų telefonui: „Dovanojau pusbroliams po 100 eurų, nes kitos dovanos nepradžiugintų.
Jie taupė „iPhone“ telefonui“.
Tinklalapio „gimtadieniomuge.lt“ kūrėja ir vaikų rašytoja Alvilė Rimaitė, teigia, kad piniginės dovanos ypatingai vyresnėliams gali būti puiki mintis.
Anot jos, piniginis dovanos variantas yra tikrai geras sprendimas, ypatingai tuomet, kai nežinome, ką dovanoti arba kai vaikas kažkam taupo.
„Į šį klausimą labiau galiu atsakyti, kaip mama. Taip, vyresniems vaikams ir paaugliams, pinigai – gana dažna dovana.
Manau, tai tikrai neblogas dovanos variantas, kai nežinai, ką dovanoti, nenori, kad dovana kartotųsi, nežinai, kas labiausiai pradžiugintų.
Taip pat pinigus verta dovanoti, kai vaikas turi tikslą, taupo trokštamam didesniam daiktui, kelionei, pramogai“, – sako A. Rimaitė.
Pasak A. Rimaitės, pinigai nėra vienintelė gera dovana, jos manymu, galima paklausti vaiko, ko jis norėtų gimimo dienos proga.
Tačiau gimtadienis vis tik dažnai siejamas su laukimu ir staigmenomis, ką daryti tokiu atveju, kai norime nustebinti ir pradžiuginti?
Tinklalapio kūrėja ir vaikų literatūros rašytoja sako, kad mergaitės džiugina gražūs ir puošnūs daiktai, tai gali būti papuošalai, o jau vyresniame amžiuje kosmetika arba madingi drabužiai.
O berniukus domina technikos pasaulis: stalo žaidimai, galvosūkiai, lauko pramogų inventorius.
Ji priduria, kad populiariausios dovanos yra gana paprastos, tačiau džiuginančios vaiką:
„Tarp populiariausių dovanų – stalo žaidimai, žaislai, kuponai į kino teatrą, konstruktoriai, papuošalai, skanėstai“.
Kokias dovanas, dar galėtume apsvarstyti?
A. Rimaitė dalijasi patarimais: „Mano galva, visada geriausia pasidomėti, apie ką svajoja vaikas, kas šiuo metu jį domina, kokie jo pomėgiai.
Apie tai galima paklausti ir paties vaiko, o norint padaryti didesnę staigmeną, apie trokštamas dovanas galima pasiteirauti jo tėvelių."
Jei nėra kas pasufleruoja apie svajones, ji siūlo pagalvoti apie patį vaiką. Kas jo ar jos amžiuje galėtų būti įdomu?
„Puikia dovana gali tapti ir dovanų kuponai trokštamoms pramogoms – į kino teatrą, virtualios realybės kambarį, laipiojimo salę, ledo areną, kartingus, makiažo pamoką, bilietai į koncertą, spektaklį ar varžybas“, – teigė ji.
Švedijoje tėvai vaikams dažniausiai dovanoja pinigus, Lietuva nėra išimtis.
Svečiai ir artimieji yra pamėgę pinigines dovanas, tačiau ar tokios dovanos vaikui yra tinkamos? Veikiausia, ne visais atvejais.
„Tačiau gauti dovanų vien tik pinigus, dažnam vaikui, ypač mažesniam, nėra labai smagu.
Norisi ir staigmenos, ir tos akimirkos, kai pakuoji dovaną ir nežinai, kas laukia. Ir to stebuklingo jausmo, kai išvysti gavęs šaunų daiktą.
Mano patirtis tokia, kad pinigais paprastai labiausiai džiaugiasi kiek vyresni vaikai. Ir tai suprantama, juk planuoti, taupyti didesniam tikslui, pradedama jau ūgtelėjus“, – pasakojo ji.
Kiek kainuoja surengti vaikui gimtadienio šventę?
A. Rimaitė sako, kad kiek tėvai gali ir nori išleisti vaiko gimtadienio šventei yra labai individualu.
Įmanoma surengti kuklią šventę nenorint išleisti didelių sumų, tačiau tuomet gali tekti įdėti daugiau savo asmeninio pasiruošimo, darbo ir pastangų.
Ji pirmiausia pataria pagalvoti apie pramogas, o ne apie vaišes – vaikams svarbiau smagi veikla, o tik po to gabaliukas torto.
„Tai labai individualu ir priklauso nuo to, kiek tėvai gali ir nori skirti šventės surengimui savo laiko. Galima surengti puikią šventę neišleidžiant didesnių sumų, tačiau į ją reikės įdėti daugiau savo pastangų, laiko, kūrybiškumo.
Dažnas esame panirę į įvairias veiklas – tokiu atveju patogu, kai galima užsisakyti šventę, kurioje viskas suplanuota ir suorganizuota.
Tėvams patarčiau visada labiausiai pagalvoti apie pramogas.
Vaišės nė perpus nėra tokios svarbios, kaip smagi veikla. Ne sykį teko stebėti, kaip į įtraukiančias pramogas panirę vaikai, net tortą suvalgo paskubomis, – kad tik kuo daugiau laiko liktų pramogauti.
Jei pramogas organizuojame patys, siūlau apgalvoti, kokia bus didžioji vaikų dalis, kokio jie amžiaus, temperamento“, – dalinosi patarimais moteris.
Reiktų nepamiršti, kad šventė ir turi būti švente ne tik vaikui, bet šeimai.
„Kiek pasikartosiu, bet turint noro, laiko ir kūrybiškumo – smagią vaikų šventę galime surengti stipriai neišlaidaudami. Idėjų? Pižamų vakarėlis su geriausiomis draugėmis ir mylimo filmo peržiūra.
Dar ir juokingiausios aprangos madų šou galima tokiame vakarėlyje surengti.
Lobių paieškos daugiabučių kiemuose ar kaimyniniame parke. Protų mūšis mėgstamiausios knygos ar filmo tema. Žygis gamtoje.
Nuveikt galime įvairių įdomių dalykų ir tokios šventės planavimas kartu su vaiku gali suteikti ne mažiau gerų emocijų nei pati šventė.
O jei renkamės užsakomas pramogas, šiandien taip pat galime pasidžiaugti plačiu pasirinkimu – vaikai švęsti gali su haskiais, tarp elnių, žaisdami gero azarto kupinus komandinius žaidimus, plaukdami laivu, tyrinėdami senamiestį, riedėdami ant riedlenčių, pasinėrę į virtualią realybę ar interaktyvius žaidimus, tapdami kulinarais ar konditeriais, spręsdami painius galvosūkius ar įsitraukdami į stulbinančius mokslo eksperimentus ir dar veikdami daugybę kitų nuostabių dalykų“, – sakė ji.
Piniginės dovanos vaikams gali tapti pozityvia patirtimi
Anot „Vaikų linijos“ psichologės dr. Jurgitos Smiltės Jasiulionės dovanoti pinigus vaikams gimtadienio ir kitų švenčių proga gali būti labai pozityvi patirtis, mat vaikui ugdomas finansinis raštingumas.
Psichologė sako, kad vaikų tėveliai turėtų suklusti: svarbu, kad vaikas suprastų, jog pinigai turi būti ne tik taupomi, bet ir planuojami, o daiktai neatsiranda per vieną dieną ar iš niekur.
„Tiesa sakant, kaip ir dauguma atvejų, į visus tokius dalykus verta žiūrėti kontekste. Aš galvoju, – pats dovanojimas savaime, jis tikrai nepadarys kažkokio milžiniško poveikio.
Galima apie įvairius dovanas galvoti, galime ir apie brangių daiktų dovanojimą galvoti, kiek jis ten prisideda prie vienokio ar kitokio vaiko ugdymo.
Bet aš visą laiką galvočiau, kad pinigų dovanojimas – jis turi būti kažkokiame derinyje su vaiko ugdymu: apie ką yra tas pinigų dovanojimas? kam yra taupomi pinigai? kaip juos galbūt paskirstyti atsižvelgiant kokių norų jis turi.
Galvoju, kad žinoma, jeigu tiesiog yra dovanojami pinigai, vaikui nėra padedami susiplanuoti, sugalvoti, kaip tuos pinigus paskirstyti, patirti ką reiškia sukaupti, per tam tikrą laiką kažkokiam didesniam daiktui pinigėlių – poveikis bus vienoks“, – sako psichologė.
Anot jos, jeigu tėvai paraleliai dovanodami pinigus supranta, kad vaikui atitinkamai pagal amžių reikia pagalbos susidėliojant ką nusipirkti, kada jis išleis tuos pinigu, kaip juos protingai panaudoti – tai gali būti labai pozityvi finansinio raštingumo patirtis.
Psichologė sako, kad vaikai pinigus kaupia dėl tikslo, o ne vardan jų laikymo.
Tačiau, kuo jaunesnis vaikas tuo labiau reiktų vengti jam dovanoti pinigus. J. S. Jasiulionė sako, kad dovanos neturėtų būti esminis šventės akcentas, svarbu, kad vaikas pajaustų, jog šventė nėra vien tik apie dovanas.
„Kuo jaunesnis vaikas, aš sakyčiau svarbu vengti dovanoti pinigus. <...> Dovana neturėtų būti kažkoks esminis akcentas, kad ir kokia šventė, Kalėdos ar tai būtų gimtadienis.
Bet negalim nuneigti, kad vaikams yra labai svarbios dovanos. <...> Psichologine prasme, tikrai yra labai svarbu, kad vaikas pajustų, jog šventė tai nėra tik sulaukti dovanos, ją išpakuoti ir ja pasinaudoti, tačiau šventė yra visas procesas, kuris sukasi aplink patį vaiką.
Tai tikrai, yra dalis vaikų, kurie tam tikrame amžiaus tarsnyje vertina pačias dovanas, bet paskui, kai jie prisimena suaugę arba puoselėja kažkokias tradicijas, jie daug aiškiau prisimena, kad namuose, tarkim, buvo tradicija tą dieną, kai gimtuvininkas prieš jam atsibundant papuošti kambarį arba pasitikti su pyragu“, – pasakojo J. S. Jasiulionė.
Rašyti komentarą