Vaikui apsiginti gatvėje – plaukų lakas?
Vaikams draudžia ginti dujomis
Dėl vasario pradžioje viduryje šviesios dienos sostinės Žvėryne, miške, galimai įvykdyto nepilnametės išžaginimo sukrėstus šio rajono gyventojus ramino ir patarimus dalino policijos pareigūnai, atvykę į susitikimą seniūnijos patalpose. Žmonės klausinėjo, kaip apsaugoti vaikus.
Teirautasi ir apie dujinių balionėlių panaudojimą.
Juolab kad neseniai prie ugdymo įstaigos tokiu būdu apsigynė 18-metė.
Tačiau, kaip susitikimo metu pastebėjo vienas nepilnamečių mergaičių senelis, yra atvejų, kad dujomis pavaišintas užpuolikas pateikia ieškinį, prašydamas atlyginti sugadintą regėjimą: „Ar yra kokios balionėlio panaudojimo taisyklės?"
Policijos pareigūnas priminė, kad iki 18 metų asmeniui draudžiama turėti ir nešiotis dujų balionėlį. Be to, jį reikia mokėti panaudoti, gali nuo dujų nukentėti ir pats besiginantysis.
O viena pareigūnė patarė, kad vaikai galėtų naudoti legalias savigynos priemones - nešiotis mažą plaukų lako balionėlį ar kvepalų buteliuką: „Papurškus į akis tikrai turėsime efektą - truputį laiko, per kurį galėsime pasišalinti. Privalome galvoti apie alternatyvas."
Lakas nustebino
Vienas pirmųjų antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras" kūrėjų, „Fizinės apsaugos centro" vadovas Vytautas Šaikus „Vakaro žinioms" sakė, kad jam sunku komentuoti tokį savigynos būdą: „Dėl lako pirmą kartą girdžiu.
Gal čia iš fantastikos srities. Suprantu, kad pagelbėti gali dujų balionėlis.
Kodėl drausti vaikams taip apsiginti? Matyt, balionėlius jie ir taip turi. Skeptiškai žiūriu į tokį lako ar kvepalų naudojimą.
Juk reikėtų tiksliai pataikyti į akis. Be to, užpuolikai dažnai vaikšto užleistais ant jų kapišonais. Tikimybė pataikyti labai maža."
Eksperto pastebėjimu, dujų balionėlis - viena efektyviausių savigynos priemonių, suteikia didesnio saugumo jausmą. Efektyviausios raudonojo ankštinio pipiro dujos.
„Balionėlį reikia nešiotis viršutinėse kišenėse. Jis turi būti lengvai pasiekiamas. Jei kyla įtarimas, tuomet balionėlį kišenėje reikia laikyti rankoje tam, kad galima būtų iškart purkšti.
Bet visą laiką nevaikščiosi gatvėje su balionėliu. Be to, reikia turėti ryžto apsiginti.
Pavyzdžiui, savigynos mokymų metu dalis merginų net nedrįsta spirti į užsidėjusį apsaugas trenerį", - kalbėjo V. Šaikus.
Pagrindas - aplinkos kontrolė
Pasak specialisto, savigynos sėkmę lemia aplinkos kontrolė: „Eidamas gatve turi pasižvalgyti ar pažiūrėti, pavyzdžiui, į vitrininius langus, ar tavęs neseka.
Balionėlis nepadės, jei puls iš už nugaros.
Nežinau gynybos būdų, kai iš karto smūgiuoja per galvą ar sprandą. Be to, užpultas žmogus sutrinka, gali ištikti stuporas - nei rankos, nei kojos nepakels.
Kiek teko nagrinėti užpuolimus, dažniausia jie vyksta minėtu būdu ir prasilenkimo su žmogumi metu."
V. Šaikus pataria, kad kilus įtarimui reikėtų pereiti į kitą gatvės pusę, laikyti atstumą prasilenkiant. Taip pat pavojus gali tykoti ties namų kampais - juos reikėtų apeiti tam tikru atstumu. Atsargesniems siūloma būti ir daugiabučių laiptinėse. Kai užpuolikai, numatę auką, čia netikėtai užgesina šviesą, tai įėjęs iš dienos šviesos į tamsą žmogus apie 30 sekundžių nieko nemato. Be to, sutemus į namus vaikams saugiau grįžti taksi ir kt.
V. Šaikaus savigynos patarimai moterims, bet gali praverti visiems
Jei užpuola lifte - rėkti, kalbėtis, ar viską atiduoti?
Pirmiausia nelipkite į liftą, kai juo važiuoja įtartini asmenys. Jums jau važiuojant ir tokiems įlipant, stenkimės išlipti iš lifto.
Jei neleidžia išlipti, išsiveržkite.
Kitu atveju veiksmai priklauso nuo užpuoliko tikslų ir psichinės būsenos. Jei tai plėšimas, pasipriešindamos galite sužaloti užpuoliką ir susižaloti pati. Be to, nežinoma, koks bus jo elgesys. Todėl šiuo atveju patarčiau kalbėtis ramiai, vykdyti reikalavimus, nuraminti.
Jei tai bandymas pasimerginti, atsakykite tyla, nepriimkite epitetų ir įžeidimų asmeniškai, o pasitaikius pirmai progai ryžtingai išlipkite iš lifto.
Rakinate buto duris, o už nugaros išnyra užpuolikas
Jeigu jį prisileidome arti, jau blogai. Lipdami laiptai turime kontroliuoti erdvę. Pasiruoškite raktus iš anksto, o nesikrapštykite prie durų.
Jei kartu eina žmogus, praleiskime jį ir pagarbiu atstumu kilkime prie savo buto durų.
Jei pražiopsojome užpuoliką ir užpuolė rakinant, pulkite prie kaimynų durų ir spauskite skambučio mygtukus triukšmaukite, pabėkite.
Nemanau, kad jums pabėgus užpuolikas eis į butą ir bandys apvogti.
Jeigu kėsinasi įtraukti į automobilį
Pavojus kyla, jei vėlai grįžtate pėsčiomis namo nuošaliomis gatvėmis. Geriau važiuokite su mašina, išsikvieskite taksi.
Eidamos dairykitės į šalis. Privažiuojant įtartinam automobiliui pereikite į kitą gatvės pusę, eikite į kavinę, kvieskite policiją ar taksi. Sustojus mašinai ir jaunuoliams užkalbinus, neatsakykite ir kuo greičiau pasitraukite iš tos vietos.
Neleiskite pagriebti už rankos. Įtraukti į automobilį žmogų be smūgių vienas jaunuolis nepajėgus.
Kitas atvejis - sutinkate pasivažinėti, o atsibodus koketuoti norite pasitraukti. Patarimo neturiu. Žinokite, su kuo ir kur važiuojate.
Jei grasina ginklu, pjudo šunimi
Kai užpuolikas grasina peiliu ar kitokiu ginklu, bėgame, jei galime pasprukti, arba vykdome visus reikalavimus.
Jei pjudo šunimi, labai efektyvi priemonė dujos iš raudonojo ankštinio pipiro. Papurškus ir pataikius į šunį, šis pradeda trinti nosį į žemę ir agresyvumas dingsta.
Jei užpuola ne vyras, bet moteris gali būti dvi priežastys: pavydas dėl vyriškio ar per daug dėmesio iš aplinkinių; noras pasipelnyti plėšimo būdu.
Tokiu atveju reikėtų kuo greičiau atsitraukti arba pasiruošti ryžtingai gynybai paėmus į rankas dujų balionėlį, skėtį, kitą aštrų daiktą. Tai priklauso nuo situacijos, užpuolikės agresyvumo.
Rašyti komentarą